NEWS
SPORTduo – s2

PREGOVORI S EU Bruxelles ne želi iznova pregovarati o otvaranju tržišta nekretnina u Hrvatskoj

02.12.2005. 00:00; ; Početna / Novosti / PREGOVORI S EU Bruxelles ne želi iznova pregovarati o otvaranju tržišta nekretnina u Hrvatskoj

To znači da bi se sva ograničenja ukinula u veljači 2009. Hrvatska još nije objavila hoće li tražiti odgodu prodaje nekretnina strancima u pregovorima s EU, što je uspjelo ishoditi većini novih članica Unije, a iz Europske komisije se doznaje da se o tome vjerojatno i neće raspravljati.

Načelo je dvostranih sporazuma da ih treba primijeniti, a posebice one koji su usvojeni i ratificirani vrlo nedavno. Vrlo bi me iznenadilo da se neko pitanje iz takva sporazuma iznova otvori izjavio je za Večernji list ravnatelj za Hrvatsku i Tursku u Općoj upravi Europske komisije za proširenje Pierre Mirel.

Načelo ravnopravnosti

Europski povjerenik za proširenje Olli Rehn, Mirelov šef, izjavio je, međutim, nedavno Večernjem listu da “ne želi nagađati” o mogućemu ponovnu otvaranju pitanja nekretnina “jer će o tome biti riječ tek kasnije u pregovorima”. Tim je riječima ostavio otvorenom mogućnost da se o roku za otvaranje tržišta ipak iznova pregovara.

Ugrađeni osigurači

Ako bi se hrvatsko tržište nekretnina posve otvorilo prije nego što hrvatska kupovna noć dosegne europski prosjek, Hrvati bi na vlastitu tržištu već u startu bili neravnopravni. Sve sada ovisi o uvjerljivosti i upornosti hrvatskih pregovarača koji znaju da će SSP biti polazna pozicija Bruxellesa u pregovorima. Iz ovdašnje perspektive, na ograničavanje pristupa stranaca tržištu nekretnina ne gleda se kao na izgubljenu šansu.

Šef saborskog Odbora za europske integracije i svojedobno glavni pregovarač za Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju Neven Mimica smatra da nije točno da se ne može pregovarati o nečemu što je uređeno SSP-om. Mimica naime polazi od toga da je i izvoz šećera prema SSP-u reguliran, ali se o šećeru ponovo pregovara jer Unija traži da se njegov izvoz.

Osim toga, u SSP su, kaže Mimica, ugrađeni osigurači kojima se nekretnine mogu štititi i desetak godina nakon ulaska u EU. Mimica tako podsjeća na članak 60. koji kaže da će u pristupu stranaca hrvatskom tržištu nekretnina biti zadržano načelo reciprociteta. U Dodatku 7 Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju kaže se da će od tog pravila biti izuzeti poljoprivredno zemljište, kao i područja začtićena Zakonom o zaštiti prirode.

A taj zakon predviđa zaštitu za parkove prirode, nacionalne parkove, te posebne krajobraze… Upravo tom formulacijom o posebnim krajobrazima može se provući široka zaštita za domaće nekretnine, tvrdi Mimica.

U članku 62. SSP-a Hrvatska je pak zadržala još snažniji osigurač, jer tu stoji da se pristup nekretninama može ograničiti ako su u javna sigurnost, javno zdravlje i javni interes, a pojam javnog interesa vrlo je rastezljiv. Mimičina je uputa pregovaračima: izboriti ekonomsku zaštitnu klauzulu, te osigurati odgodu za poljoprivredno zemljište.

Večernji list, 2.12.2005.

Print Friendly, PDF & Email