NEWS

Duša Poreča ostala negdje u prošlosti?

11.11.2006. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Duša Poreča ostala negdje u prošlosti?
115GO163595.jpg

Gradske službe i Fond Zdravi grad, zajedno s Hrvatskom mrežom zdravih gradova te Školom narodnog zdravlja »Andrija Štampar« jučer su na dvodnevnom skupu predstavili dio istraživanja o zdravlju i zdravstvenim potrebama građana. Temelj istraživanja čini više od 80 eseja građana Poreča koji su odgovorili na postavljena pitanja o tome što misle o stanju u gradu te su davali prijedloge kako poboljšati zdravstvenu sliku i podići kvalitetu života.

Koordinatorica Hrvatske mreže zdravih gradova dr. Selma Šogorić upoznala je sve sudionike skupa sa sadržajima eseja, koji su obrađeni RAP-metodom brze procjene zdravstvenih potreba u zajednici. Anketirani su predstavnici politike te gradske i državne uprave i institucija, zatim struke (medicinsko osoblje, učitelji, odgajatelji) i zajednice (ugledni ljudi, gospodarstvenici, nevladin sektor). Na šest postavljenih pitanja odgovorili su u formi eseja, koji su onda obrađeni posebnim računalnim programom. Dobiveni rezultati više su nego zanimljivi, a na osnovi razmišljanja, prijedloga i stavova stvorit će se poseban program javnozdravstvenih potreba građana, te utvrditi prioritete na kojima bi svi zajedno, a posebno u Fondu Zdravi grad, trebali djelovati u sljedećih pet godina.

Na pitanje kakva je zajednica grad Poreč, anketirani su suglasni da se radi o gradu visokih materijalnih i gospodarskih vrijednosti, no da je duša grada ostala negdje u prošlosti. Na pitanje kako žive Porečani, svi smatraju da žive uglavnom iznad prosjeka za hrvatske prilike, uz zanimljiv komentar da se radi o maloj sredini koja živi tempom velikog grada. Kvalitetu života umanjuju nedostatak komunikacije i neosjetljivosti na obična životna pitanja, osrednji kulturni i društveni život te nepotizam gradske vlasti i zapošljavanje mladih po političkoj podobnosti. Pozitivno ozračje stvaraju osobne vrijednosti običnih ljudi te one intimne odlike i vrijednosti malih sredina »gdje svi sve poznaju«. Za razliku od ova četiri pitanja, na peto – kakav Poreč želite vidjeti za deset godina – odgovori su prilično neujednačeni – od popisa onoga što bi sve htjeli imati (škola, bazen, vrtić, središnje okupljalište za mlade, dom za stare…) do sigurnih radnih mjesta i stabilnih obitelji. Na posljednje pitanje – što poduzeti da bi se to ostvarilo – svi su odgovorili da su svjesni kako ne postoji čarobni štapić, nego da se treba uzdati u vlastite potencijale (kadar i programi, jasna vizija i strategije).

Nakon analize odgovora skup je nastavio s radom po grupama koje će izraditi popis problema i odabrati prioritete. U Poreču su boravili i predstavnici Buzeta i Šibenika, koji namjeravaju provesti isto ispitivanje, u čemu će im pomoći i usmjeravati ih dr. Selma Šogorić. Isti program proveden je u Puli prije deset godina.

V.Md., Glas Istre

Print Friendly, PDF & Email