NEWS

ŽENE SPAŠAVAJU POSRNULE DJELATNOSTI (by ZZlevak)

16.04.2010. 00:00; ; Početna / Kolumne ZZZ / ŽENE SPAŠAVAJU POSRNULE DJELATNOSTI (by ZZlevak)
381zzlevak.jpg

Vjerojatno će se većina marketinških stručnjaka složiti da je nova reklama namijenjena turističkoj promociji naše zemlje jedna od prosječnih reklama uopće. Treba istaknuti činjenicu da se u kadrovima prikazuju posjetitelji, dakle konzumeti a ne zaposlenici u turizmu, a to je suprotno ranijim marketinškim aktivnostima namijenjenih promociji naše zemlje putem kvalitete naše usluge.
No, najveću je prašinu podigla jedna stražnjica, koja se, kako se tumači u medijima, potpuno neumjesno pojavljuje u spotu. Ondosno sugerira seksizam, iskorištavanje žena i ne poštivanje zakona o ravnopravnosti spolova.
Možda smo malo pretjerali sa tim pristupom. Jedina negativnost te stražnjice jest što se pojavljuje u vrlo neuvjerljivoj reklami, ostalih zamjeraka, barem ozbiljnijih koji bi se odnosili na nekakvo vrijeđanje ženske populacije, bojim se da i nema.
Koliko god razmatrali pojavljivanje stražnjice u toj reklami, najprije treba obratiti pozornost da se reklama pojavljuje kao izdvojeni način reklamiranja naše zemlje, a to dokazuje da ista nije nastavak nekavih ranijih promidžbenih aktivnosti, niti promovira ono što zapravo možemo i moramo ponuditi, a to je kvaliteta naših ljudi.
Ono što zapravo treba čuditi je činjenica da se medijska pompa podigla oko scene koja zapravo više pokriva nego otkriva. Nema u toj sceni ničega što bi upućivalo na skrivene poruke seksizma. Nadalje, turizam Mediteranskih zemalja dugo se godina bazirao, a bojim se da se još uvijek bazira na famoznom "3s" formatu, a to su sex, sea, sun (seks, more sunce), koji je u centar svoje marketinške strategije stavljao upravo broj sunačnih dana, broj kilometara obale i broj kupaćeg kostima preplanulih djevojaka koje dolaze na sunčanje. To nema veze sa činjenicom da zemlje nemaju ništa drugo osim toga za ponuditi, već samo sa činjenicom da ćete goste lakše privući šokantnim i aktraktivnim reklamama nego slikama grčke akropole, španjolskih korida ili dubrovačkih zidina, dakle radi se o pristupu koji prodaju određenog proizvoda promovira reklamama koje sugeriraju ugodu.
Sjetimo se reklama koje su pozivale na ljetovanje u našoj zemlji, a koje su bile tako osmišljenje da se ime određenog grada pojavljuje na mokrim majicama prsatih djevojaka, a tada to nikome nije smetalo, tada su ostvarivane rekordne zarade. Usporedbe sa drugim zemljama pokazale su da se promocija i većine drugih zemalja bazira upravo na oblinama žena u kupaćim kostimima. Ne zbog toga da se iskoriste ženski atributi, već zbog čiste logičke činjenice da se određeni proizvod puno lakše reklamira ako se promovira uz pojavnost nečega što će sakriti inače vrlo teške marketinške borbe.
Mislite li da bi se muškarci toliko zanimali za posjete auto sajmovima ako bi se promocija prepustila muškarcima u radnim tutama? To bi samo pojačalo dojam da su auti kvarljiva roba. Kada se promocija prepustila ženama, tada se cijela grubost oko auto industije donekele sakrila.
O tome se radi i kod promocije turističke destinacije. Puno je kvalitetnije kada ju promoviraju oskudno odjeveni muškarci i žene, nego da se destincija promovira na način da rekalama prikazuje radnike koji 12 sati rade na bookingu za kompjutorom. Tada bi gosti imali dojam da su ipak samo brojevi u bookingu koji povećavaju prihode. Promoviranjem putem atraktivnih torza ta se predrasuda donekele umanjila.
Ono na što bi također trebalo obratiti pozornost je to, da predmetna reklama zapravo ne vrijeđa žene, jer predstavlja ono što žene rade na moru, a to je sunčanje, te se opet i s tog spekta može zaključiti da nema poruka seksizma. Ono što bi trebalo interesirati nadležne službe su prave seksističke reklame, u kojima se žene pojavljuju samo zbog toga da se i ženska populacija uključi u potrošnju određenih dobara i usluga koje žene inače ne koriste, a sve zbog, na kraju krajeva, povećanja prihoda. To su reklame za različita alkoholna pića u kojima se pojavljuju žene koje ta ista pića konzumiraju premda vrlo mali broj žena ta pića konzumira u stvarnom životu. To su prave seksističke reklame. Možemo li onda zaključiti da samo žene mogu spasiti posrnule djelatnosti, a ako je tako, onda od ženske populacije ovoj reklami ne bi smjelo biti zamjerki.
Naravno, jednako su tako seksističke reklame koje pokazuju muškarce u određenim situacijama koje mogu predstavljati problem u muško ženskim odnosima, poput reklama koje izravno prikazuju oca koji tuče dijete, i time se stvaraju različite predrasude da samo očevi tuku djecu. To su prave seksističke reklame.
Trebamo se pitati, kako to da Dubai stalno podiže broj posjetitelja, a ne treba mu golotinja na reklamama? Možda stoga što u svojim promocijama forsira kvalitetu i marljivost svojih ljudi kao strateški pristup. Umjesto da se sramimo toga što se očito sramimo svojih prednosti, pa makar to bila i marljivost, mi se sramimo jedne stražnjice.

zzlevak

Print Friendly, PDF & Email