NEWS

Projekt e-Građani: birokracija se seli na Internet

81da178a4aa84578728991775a43edaf
12.06.2014. 23:02; ; Početna / Gospodarstvo / Projekt e-Građani: birokracija se seli na Internet

Nov i već često kritiziran portal je središnji dio projekta i zapravo je tek nakupina poveznica do raznih već postojećih servisa unutar državnog računalnog sustava.

Matija Gračanin, bug.hr

O ovome se projektu već neko vrijeme govori, a mi ga kao građani priželjkujemo već godinama jer svatko tko se susreo, a malo tko nije, s domaćom birokracijom jedva je dočekao način da se ista ta birokracija barem na kratko zaobiđe. Da se izbjegne sumanuto obilaženje šaltera u potrazi za dokumentima koji su većinom ili nepotrebni ili bi ih državni aparat ionako već trebao imati.

Državni informatički sustavi oduvijek su bili gotovo tabu tema i o tom se mastodontu nevoljko razgovaralo. Tim više što se oduvijek nekako naslućivala prava istina jer se posljedica te iste istine doživjela svaki put kada bi se moralo ukoštac uhvatiti s birokracijom. Država ima velik broj informacijskih sustava što možda i nije neobično no ono što jest svakako je činjenica da su razjedinjeni i međusobno nepovezani. Nezgodna je to istina i samo jedan od razloga zašto se raznim institucijama moraju nositi brojni dokumenti i isprave od koji neki baš i nemaju prevelikog smisla (kao što je na primjer rodni list) samo da bi se dobili novi dokumenti koji se, eto, opet moraju nositi na neki drugi šalter u nekoj drugoj sivoj zgradi socrealističke arhitekture i tako u krug dok se ne postigne zadani cilj – izdavanje još jednog dokumenta ili ostvarivanje već nekog prava.
Birokracija nije boljka samo Hrvatske države, ali je naša birokracija posebna po vrlo složenim, nejasnim i nestrukturiranim pravilnicima i zakonima koji su doveli do toga da smo ovisni o raspoloženju državnog službenika koji se i sam mora boriti sa šumom svakakvih propisa pa ih radije na icu mjesta izmisli ako mu se to u nekom trenutku čini zgodnim. Srećom, svemu tome se možda nazire kraj jer je prije dva dana službeno dostupan projekt e-Građani.

Šalter na Internetu
Velika je to vijest pa su mnogi već prvoga dana pohrlili kako bi se mogli s punim pravom nazivati e-Građanima i stati toj mučnoj birokraciji jednom na kraj pa se u prvih dva dana od kada je beta projekta g-Građani postala dostupna registriralo više od sedam tisuća građana koji se sada mogu slobodno nazivati e-građanima. Projekt je to koji će kroz tri godine stajati oko 30 milijuna kuna, a njegova je ključna ideja omogućiti komunikaciju građana s javnim sektorom na jednom mjestu na Internetu (s time da se ta komunikacija odvija putem središnjeg portala gdje bi informacije trebale biti objedinjene) te, ono što je daleko važnije, omogućiti izdavanje raznih službenih isprava.

Tako je sada moguće putem sustava e-Građani zatražiti elektroničke izvode iz matične knjige rođenih, vjenčanih ili knjige državljana, provjeriti izabranog liječnika, naručiti Europsku karticu zdravstvenog osiguranja, zatražiti elektroničku radnu knjižicu, informirati se o ocjenama djeteta u školi, provjeriti uplaćene doprinose u drugi stup mirovinskog osiguranja, provjeriti poreznu knjigovodstvenu karticu i drugo. No to je tek početak jer, barem za sada, ima i nedostataka i nelogičnosti.
Sve počinje odlaskom na pravi, fizički šalter u neku od poslovnica Financijske agencije da bi se popunio tiskani obrazac i time se dodijelile vjerodajnice (narodski rečeno korisničke podatke za pristup sustavu) odnosno ePass te mToken kao sigurniji način prijave. Okosnica samoga sustava je zapravo NIAS (Nacionalni identifikacijski i autentifikacijski sustav) koji je u suštini tipičan single sign on sustav i ima za cilj povezati različite već dostupne državne sustave. Središnji portal (gov.hr) je doslovce to – tek portal koji okuplja velik broj poveznica na već postojeće stranice državnih institucija i trebao bi olakšati snalaženje u šumi kojekakvih informacija dok se do samih usluga u sustavu e-Građani (sustavi nisu nanovo napravljeni nego je su tek nanizane poveznica dok se na sustave sada prijavljuje ePassom ili mTokenom) dolazi putem stranice osobnog pretinca (pretinac.gov.hr) koji je ujedno i centralno mjesto gdje se od države primaju razne poruke i obavijesti. Tamo će vas obavijestiti kada, na primjer, ističe osobna iskaznica no putem sustava nije moguće dati zahtjev za izdavanjem nove.
Ako se želi izbjeći odlazak u Financijsku agenciju i to je moguće. Naime, ako već imate korisničke podatke za HZMO, REGOS ili HZZ moguće je putem njih napraviti ePass dok će oni koji imaju korisničko ime i lozinku sustava AAI@EduHr ili osobni certifikat HZZO-a moći koristiti te vjerodajnice.  Začudo, niti jedan od ovih procesa nije pretjerano složen i sasvim je bezbolan što odmah stvara pozitivnu sliku o cijelom sustavu. Idealan scenarij je konverzija već postojećih korisničkih podataka u ePass jer se na taj način ne mora posjetiti neka od poslovnica Financijske agencije. No odlazak na još jedan šalter nije prevelika muka kada se u obzir uzme ono što se dobiva (u budućnosti) tim više ako želite i mToken. Nije jasno na koji način se može doći do mTokna ako se već posjeduje ePass pa smo poslali upit na [email protected] (ali ne kao medij), no odgovor još nismo dobili. Pozivom na broj telefona 072 200 027 nismo postigli ništa jer se predugo čeka na javljanje operatera, a tu na umu valja imati i da je radno vrijeme telefonske podrške isključivo radnim danom od 07:30 h do 15:30.

CIJELI ČLANAK NA BUG.HR

Print Friendly, PDF & Email