NEWS
SPORTduo – s2

Europska komisija postaje nova vlada megadržave EU

12.03.2013. 00:00; ; Početna / Politika / Europska komisija postaje nova vlada megadržave EU
4011_01WFiehDYa3M.jpg

Autor: Marijana Katalinić, dnevno.hr 

Pogrešno je povjerovati da je Europska komisija izvršno tijelo Europskog parlamenta u onom smislu kako ju doživljava neinformirani ili površni birač. Stvarna uloga tog tijela je daleko kompleksnija i Komisiju praktično stavlja iznad parlamenta. Izvršna ovlast, što su karakteristika vlade u smislu kakav mi poznajemo, tek je jedna od njezinih zadaća, no stvarnu moć Komisije uvidjeti ćete kad sagledate njezine ostale nadležnosti.

Europska komisija  predstavlja instituciju koja sudjeluje u političkom procesu donošenja odluka na europskoj razini. Komisija, koja se smatra ´najeuropskijom´ od svih institucija EU jer najbolje odražava naddržavni karakter, promiče  integraciju i  interese EU . Njeni članovi,  državljani članica EU, uživaju  potpunu  neovisnost, a na njih  su zabranjeni pritisci nacionalnih vlada, ali i drugih institucija EU. Najveći dio Komisije smješten je u Bruxellesu. Dugo vremena ovom tijelu se zamjeralo kako nema svoju konkretnu ulogu, te je po mnogima služilo kao ´ukras´. Danas, Komisija postaje vjerojatno superiorno tijelo nad ostalima, kojem se u potpunosti pridodaje nedemokratski karakter. Ova neformalna vlada, prema nekim tumačenjima postaje dio institucionalno nedodirljivog aparata koji će, kako se čini, u budućnosti služiti kao ´produžena ruka´ koorporacija koje ovom prilikom, u stvaranju megadržave pod svojim nadzorom imaju pola milijarde Europljana. O tome što uistinu predstavlja Europska komisija, za portal  Dnevno. hr  objasnio je  Roko Šikić, iz Udruge Volim Hrvatsku – Ne u EU koji je poznat po svom protivljenju ulaska naše zemlje u EU  i kritičkom osvrtu o svim nedostacima koji su sadržani u  ovom europskom konglomeratu.

Europska komisija kao izvršno tijelo?

– Pogrešno je povjerovati da je Europska komisija izvršno tijelo Europskog parlamenta u onom smislu kako ju doživljava neinformirani ili površni birač. Stvarna uloga tog tijela je daleko kompleksnija i Komisiju praktično stavlja iznad parlamenta. Izvršna ovlast, što su karakteristika vlade u smislu kakav mi poznajemo, tek je jedna od njezinih zadaća, no stvarnu moć Komisije uvidjeti ćete kad sagledate njezine ostale nadležnosti. Europska komisija je tijelo nezavisno od država članica i povjerenici ne mogu primati upute vlada država članice koje su ih je izabrale te se i službeno vodi kao birokratsko tijelo koje djeluje tako da je odlučivanje u njemu neovisno od volje države članica, odnosno da ima nadnacionalni karakter.

Zajednički sa tumačenjem Komisije trebali bismo postaviti i pitanje oko Europskog parlamenta (EP) jer se uskoro približavaju i izbori za njegov odabir. Postaje li on tek „lutka“ za igru kojoj se mažu oči o pravom utjecaju ovoga tijela, koji će prije poslužiti kao ´brbljaonica´, a ne mjesto odakle će se čuti hrvatski glas?

– Zastupnici u Europskom parlamentu nisu oni koji predlažu zakone i propise ili imaju moć utjecaja na njihove izmjene. Prijedlozi zakona i odluka koje donosi Parlament dolaze iz nepreglednih labirinata službi i ureda, u kojima rade deseci tisuća birokrata za koje nitko ne zna tko ih je imenovao na ta mjesta i kome su odgovorni. Zastupnici u Europskom parlamentu o predloženim aktima samo raspravljaju, u pravilu ih prihvaćaju, a vrlo rijetko nešto odbijaju. Kad na umu imate činjenicu da je u okolini Parlamenta smještena sva sila lobističkih ureda, koji na parlamentarce vrše nesmiljene pritiske ´uvjeravajući´ ih u ispravnost odluka koje bi trebali donijeti  i najpovršnijem pratitelju zbivanja je jasno da je demokracija u Eu parlamentu najobičnija farsa, a da se odluke donose negdje drugdje i puno prije samog izjašnjavanja zastupnika.

Uloge tisuće birokrata nitko ne pojašnjava

– Nevjerojatna je tvrdnja da zbog činjenice da EP i vlade zemalja iz kojih dolaze povjerenici nemaju nikakav utjecaj na članove Europske komisije, Europska komisija predstavlja interese građana Europske unije. Upravo je suprotno, interesi građana su sasvim zanemareni, ti ljudi predstavljaju interese grupa koje su utjecale na njihov odabir, dok su birači i narod zemalja članica sasvim izbačeni iz tog procesa. Ovo što sam naveo odnosi se samo na sastav od 27 članova same Europske komisije, za koje tvrdim da su u praktičnom smislu nedodirljivi, no iza njih stoje tisuće birokrata čije uloge nitko ne pojašnjava, a javnosti i biračima nije poznato ni kojim putem i kojim ključem odabira i napredovanja dolaze na svoje funkcije, kaže Šikić.

Prema njegovim riječima Europska komisija se pretvara u organ koji će biti nadnacionalan i služiti u ispunjenju krilatice ´ujedinjeni u različitosti´.  Je li  jedan od ciljeva omasovljavanje i umrtvljavanje nacionalnog duha pojedinog naroda, gubitka kulture i običaja koji će biti izvrgnuti ideji jedne kulture i jednog naroda kojim će se stvoriti bezlična masa bez individualnosti i karaktera i poslužiti jednoj višoj politici koja gotov čitav europski kontinent do Rusije ima pod kontrolom? Jedno od takvih sredstava je poslužilo i predstavljanje Unije kao one ´idealne države´ kojom su isključivom propagandom i indoktriniranim porukama predstavili građanima netom prije referenduma.

– Ovlasti Europske komisije tu ne prestaju, jedno od njezinih zaduženja je definirano kao predlaganje, provođenje i razvijanje politike EU. S time se to birokratsko nadnacionalno tijelo promovira u kretatora i moderatora službene politike novooformljene europske megadržave, ismijavajući se demokraciji nacionalnih država koje je zgrabila u svoje nemilosrdne birokratske kandže.

Čak ni sama izvršna uloga nije onakva kakvu ju mi poznamo, ona se opisuje kao ´uloga čuvara pravnog okvira´ i postavlja Europsku komisiju na mjesto vršitelja monitoringa provođenja uredbi, direktiva i odluka koje su pravno su obvezujuće za zemlje članice EU. U toj ulozi leži i odgovor na pitanje zašto naše vlade trče u Bruxelles po upute. Europska komisija također preuzima ulogu pregovarača i predstavnika u vanjskim, te medijatora u internim međunarodnim odnosima zemalja EU. Tu ulogu Hrvatska je dobro upoznala tijekom ucjenjivačkog procesa tijekom tzv. ´pregovaranja´, koji je u biti bio proces nametanja odluka s kojima je Komisija protuustavno preuzela suverenitet u svoje ruke daleko prije provođenja nelegitimno i nelegalno provedenog referenduma. 

– U jednom od opisa zaduženja Europske komisije pronaći ćete ulogu koja će zabrinuti svakog odgovornog pripadnika civiliziranog društva. Komisija nadnacionalnog birokratskog karaktera promovirana je kao promotor općih društvenih interesa područja Unije. Rekao bih da je takva definicija kruna općeg ismijavanja demokratskog procesa, naglašava naš sugovornik.

Parlament nema utjecaj na sastav Komisije

Europska komisija konstituirana je kao neovisno tijelo, već spomenutog nadnacionalnog karaktera, koje djeluje neovisno od volje države članica. Izabire se tako da vlade članica EU, preko svojih predstavnika u Europskom vijeću konsenzusom izabiru predsjednika Europske komisije, kojega zatim potvrđuje Europski parlament. Nakon toga, imenovani predsjednik zajedno s predstavnicima vlada traži adekvatne povjerenike za rad u Komisiji i tek kad se usklade stavovi i završi proces odabira podobnih, tako formiranu Komisiju potvrđuje Europski parlament.

– Kako vidite,  Parlament ima samo ulogu potvrđivanja odluke o imenovanju, no nema nikakav utjecaj na sastav Komisije. Tijekom čitavog mandata predsjenika i povjerenika Europske komisije parlament ni na kakav način ne utječe na njihov rad, a jedina ovlast je moguće oduzimanje ovlasti čitavoj Komisiji, no to se nikada nije dogodilo. U kontroli rada ili razmatranju odgovornosti pojedinog člana  Europske komisije Parlament nema nikakve ovlasti, a kamoli odlučivanja o njegovom mandatu, ističe gospodin Šikić.

Ovih dana većinu građana je zgrozila činjenica da je Bundestag izglasao zakon kojim voda nije temeljno ljudsko pravo. Upravo iz jedne od najmoćnijih zemalja Europe, Njemačke, krenula je ovakva ideja kojom pojedinac postaje u potpunosti ovisan o sustavu. Na koji način će samo ovakva odluka imati utjecaj na prostoru cijele Unije? Je li njemački Bundenstag poslužio za probijanje leda i promicanje ovakve ideje? Te na koji način ćemo, nakon što napokon uđemo u dugo željenu EU imati utjecaj, naročito ako znamo da Europski parlament kojeg većina građana smatra našim mjestom za borbu oko boljitka Republike Hrvatske, nemamo nikakvog utjecaja?

Print Friendly, PDF & Email