NEWS
SPORTduo – s2

Višnjan: Strah od prljave struje trese ekološki projekt

14.10.2015. 08:52; ; Početna / Novosti / Okolne općine / Višnjan: Strah od prljave struje trese ekološki projekt
XO03155266

Namjera umaške tvrtke J.T. Energy d.o.o. da na području višnjanske poslovne zone Višnjan- Milanezi izgradi postrojenje za proizvodnju električne energije od komina maslina polučila je pravu političku neveru. U maloj općini iskrsnuli su plakati, medijima i građanima poslana su anonimna pisma koja napadaju taj projekt. Postrojenje koje oslobađa istarski okoliš od otpada i proizvodi energiju iz obnovljivih izvora naišao je na neodobravanje dotičnih.

U jednom takvom anonimnom pismu izvrće se u potpunosti ideja ovog projekta. Između ostalog  tvrde da komine maslina u širem okruženju nema dovoljno, pa “se postavlja pitanje hoće li biti korištene i dodatne sirovine poput starih guma, otpadnih ulja ili u konačnici komunalnog otpada.”

Isključivo komina

Predstavnici tvrke J.T. Energy prošlog su petka u višnjanskoj kino dvorani organizirali susret s građanima s namjerom da im jasnije prezentiraju cijeli projekt. Pozivu se odazvalo tek tridesetak građana, a iz opće atmosfere koju smo doživjeli u dvorani jasno je da se kod dijela žitelja uvukla sumnja u prave namjere privatnog investitora.

– Postrojenje bi kao sirovinu koristilo isključivo kominu masline. Za cjelogodišnji rad postrojenja potrebno je oko 6.000 tona komine iz uljara sa preradom u dvije faze (oko 70 posto vlage). U Istri se trenutno proizvodi oko 10.000 tona komine maslina godišnje, a posjedujemo ugovore o otkupu s većinom uljara za oko 7.000 tona komine trenutno. Ta se brojka može u budućnosti samo povećati i to za oko 10 posto godišnje prema podacima Instituta za poljoprivredu i turizam Poreč. Uzevši u obzir da se u zadnjih 10 godina posadilo puno novih nasada maslina (trenutna je brojka oko 1.100.000 maslina) otvara nam mogućnost da se u skoroj budućnosti poveća postrojenje. Priroda cijelog sustav je takva da jednostavno ne može primiti drugačije energente osim komine pa bojazan djela višnjanske javnosti da ćemo mi koristiti gume ili industrijski otpad razumno je potpuno neutemeljena. Pored toga izradili smo sistem sušenja koji neće utjecati na okoliš i na zrak, objasnio nam je vlasnik tvrtke Sven Jeličić.

Ekološki projekt

Postrojenje bi donosilo znatan prihod za općinu Višnjan, a otvara i nova radna mjesta. Isto tako bi se općina mogla deklarirati kao energetski neovisna, iz obnovljivih izvora energije.

Svojevremeno je općinska vlast pokrenula postupak izmjene urbanističkog plana poslovne zone Višnjan-Milanezi s namjerom da se omogući izgradnja postrojenja. Načelnik općine Milan Dobrilović vjeruje u taj projekt no, pritisak djela višnjanske javnosti trenutno je stopirao realizaciju projekta. Na napade s plakata i iz anonimnih pisama načelnik je odgovorio javnim pismom.

“Potpuno je neodgovorna i zlonamjerna tendencija povezivanja projekta kogeneracijskog postrojenja na kominu sa pojmom spalionice otpada koja nikad nije bila spominjana niti bi došla u obzir u mom mandatu. Naprotiv, osim dobivanja električne energije, tehnologija kogeneracijskog postrojenja na kominu riješila bi problem ekološkog zbrinjavanja komine maslina, umjesto da se, sukladno dosadašnjoj praksi odlaže po njivama i drugim zelenim površinama,” piše Milan Dobrilović.

Prošli tjedan višnjanski načelnik je bio na razgovor u županijskom Odjelu za održivi razvoj i nakon tog susreta Odjel je istarskom Županu proslijedio pismo u kojemu se podržava ovaj projekt.

– Mišljenja smo da su takvi objekti značajni u uspostavi integralnog sustava zbrinjavanja otpada na području Istarske županije posebno u djelu bio otpada i to kontroliranog porijekla što komina masline i je. Naime, komina masline danas značajno opterećuje okoliš, odnosno tlo u Istarskoj županiji obzirom da se zakopava na poljoprivrednom zemljištu što je zakonom zabranjeno osobito jer se radi o krškom području”, stoji među ostalim u pismu koje je Odjel proslijedio istarskom županu.

(E. VELAN)

OPŠIRNIJE U TISKANOM IZDANJU GLASA ISTRE

Print Friendly, PDF & Email