NEWS
Parenzana 2024-s

Građani pitaju što je sa subvencioniranjem prijevoza srednjoškolaca, gradska uprava odgovara….

gradska-vjecnica
19.09.2014. 20:48; ; Početna / Novosti / Iz Grada Poreča / Građani pitaju što je sa subvencioniranjem prijevoza srednjoškolaca, gradska uprava odgovara….

Gradska vijećnica Snježana Mekota je na svojem Facebook profilu objavila pitanje građanke:  “Zanima me zašto samo Grad Poreč ne subvencionira prijevoz za srednje škole. Od svih okolnih općina samo naš grad nije sklopio ugovor sa prijevoznikom. Na relaciji za Pazin imam dvoje djece i karte su mi izašle blizu 1.000,00 kn umjesto 578,00 kn. Voljela bi da se da objašnjenje što se zbiva i zašto naš grad ne podržava obrazovanje mladih.”

Iz gradske uprave Grada Poreča je na adresu vijećnice Snježane Mekota pristigao slijedeći odgovor:

Grad Poreč-Parenzo ( u daljnem tekstu : Grad) razvija socijalnu osjetljivost i vrlo jake socijalne programe već čitav niz godina. Grad je sa jednim od najjačih i najcjelovitijih socijalnih programa u državi koji zahvaćaju brojne sfere života građana pa tako i potporu školovanju. Temelj socijalne osjetljivosti su dobro planirane i osmišljene mjere koje ne produbljuju socijalne razlike među građanima nego izjednačavaju mogućnosti. Tako Grad itekako omogućava podršku školovanju djece i roditeljima na razne načine:

U posljednjih 20-ak godina, točnije do školske godine 2011./2012. Grad je subvencionirao prijevoz učenika u iznosu od cca 40% prosječnog mjesečnog troška prijevoza učenika i tako osiguravao jedinu potporu roditeljima i djeci za izbor školovanja izvan područja grada.. Kao odgovor na zahtjev većeg broja roditelja (peticiju) Grad je već 15 godina sredstva za prijevoz isplaćivao roditeljima, a ne prijevozniku.Ova vrsta subvencije osiguravala se za sve učenike s našeg područja s ciljem stvaranja mogućnosti svim učenicima za izbor zanimanja prema afinitetima, bez obzira na lokaciju školovanja. Značajno je naglasiti da su u proteklom periodu sredstva iz Proračuna Grada bila jedini izvor iz koga je subvencioniran prijevoz učenika srednjih škola izvan mjesta stanovanja. Od 2012. godine Vlada RH preuzima ovu obavezu i počinje subvencionirati prijevoz svih učenika srednjih škola u iznosu od 75%. Kako se odlukom Vlade i resornog Ministarstva financijska sredstva za subvenciju prijevoza učenika srednjih škola, u visini od 75% od punog iznosa mjesečne karte osiguravaju u državnom proračunu, Grad je preuzeo obavezu financiranja preostalog dijela od 25%, koji ide na teret roditelja, samo za one obitelji koje su prema Odluci o socijalnoj skrbi Grada Poreča u socijalnoj potrebi iz razloga niskih prihoda, bolesti i sl. Dakle učenici iz ovakvih obitelji imaju besplatan prijevoz. Mjera se zove subvencioniranje prijevoza učenika što je opravdano jer dio učenika našeg grada, pa i drugih zajednica, bira školu izvan mjesta stanovanja i za one smjerove koje Grad (ili njihova zajednica) podržava i razvija u svom okruženju. Stoga držimo da je mjera subvencioniranja potpuno opravdana za sve obitelji koje nisu socijalno ugrožene, a kao podrška školovanju i pravu na izbor. Istovremeno svim socijalno ugroženim obiteljima Grad osigurava i preostalih 25% sredstava.

Pošto su se u posljednje vrijeme povećale potrebe za ostalim vrstama financijske podrške učenicima i njihovim obiteljima, između ostalog i zbog učestalih promjena Zakona o socijalnoj skrbi kojima se ukidaju prava građanima, sredstva kojima se do sada subvencionirao prijevoz učenika srednjih škola prije odluke Vlade RH iz 2012., prenamijenjena su za ostale oblike podrške učenicima i njihovim obiteljima vezano uz školovanje.

Za školsku godinu 2014./2015. izrazito su povećane potrebe učenika i njihovih obitelji na području Grada i to za veći broj asistenata u nastavi (jer raste broj djece s rizicima u razvoju na broj živo rođene djece), javila se potreba za više novih skupina produženog boravka (za cca 40-ak učenika), te za kupovinu novih udžbenika za učenike osnovnih i srednjih škola. Razlozi za ove nove potrebe su višestruki, od kojih ističemo samo neke: najveći je broj roditelja djece Poreča zaposleno, pa traže produženi boravak za djecu, evidentiraju se manji prihodi jednog dijela roditelja kojima je potrebna pomoć u kupnji knjiga, diskutabilna odluka resornog Ministarstva o obaveznoj kupovini novih udžbenika za šk. god. 2014./2015. u vrijeme ozbiljne ekonomske i socijalne krize u RH, pri čemu isto Ministarstvo i resor socijalne skrbi RH za gotovo niti jednu obitelj u RH ne osigurava pravo na financiranje knjiga u punom iznosu iz sredstava proračuna RH (iznimke prema Zakonu o hrv. braniteljima i ratnim vojnim invalidima), državna odluka o nefinanciranju asistenata u nastavi u dječjim vrtićima, za koje je iskazana potreba u ovoj školskoj godini prvi put.

Slijedom navedenog Grad je za ovu školsku godinu osigurao više oblika podrške učenicima i njihovim obiteljima kao potporu školovanju. Radi se o oblicima pomoći koji su veoma važni za redovno pohađanje nastave, a za koje nitko od mogućih izvora financiranja , osim Grada, nije planirao sredstva. Na početku školske godine 2014./2015. Grad će:

· dodatno financirati dvije skupine u produženom boravku OŠ Poreč za još 40 učenika, što sveukupno, u obje osnovne škole, predstavlja potporu za 160 učenika čiji su roditelji odlučili i imaju potrebu koristiti ovaj oblik podrške Grada ,

· osim što smo iz EU sredstava osigurali financijsku potporu za sve asistente za koje smo mogli kandidirati zahtjev u roku do lipnja 2014. (4 asistenta), nakon isteka roka javila su se djeca s novim kategorizacijama te su se potrebe povećale za još 2 asistenta u OŠ Poreč i za još 2 asistenta u PU Radost, koji će biti financirani iz proračuna Grada Poreča.

· Grad će jednokratnim pomoćima u iznosu od 500,00 kuna po učeniku subvencionirati nabavku novih udžbenika za cca 100-tinjak učenika iz obitelji sa niskim prihodima, korisnika Centra za socijalnu skrb Poreč ili korisnika po Socijalnoj odluci Grada Poreča te višebrojnih obitelji iz kojih je 3 i više djece na školovanju.

Iz svega navedenog jasan je stav Grada Poreča-Parenzo da sredstva kojima raspolaže usmjeri po kriteriju socijalne osjetljivosti , pravednosti i izjednačavanju prava na školovanje najpotrebitijima i/ili razvojno ranjivim skupinama tijekom rasta i razvoja (npr. djeca u produženom boravku) . Na istim načelima i kriterijima bazirani su programi socijalno najosjetljivijih država zapadne Europe jer svaka populistička mjera podrške svim građanima jednako, u segmentima u kojima to nije opravdano dodatno i neopravdano produbljuje jaz socijalne razlike među građanima. Ovim stavom ne umanjujemo poruku ostalim učenicima i roditeljima o značaju obrazovanja i ulaganja u obrazovanje. Dapače, osim mjera socijalne osjetljivosti Grad Poreč potiče i druge mjere kao potporu obrazovanju, kao što su stipendiranje učenika i studenata po kriteriju uspjeha/izvrsnosti, osigurava potpore radu porečkih škola po programima iznad standarda, osigurava pomoć školama pri kandidiranju na EU projekte, te pruža projektno partnerstvo, osigurava učenje trećeg jezika, talijanskog jezika kao jezika sredine, financira ostale lokalne obrazovne programe i projekte.

Print Friendly, PDF & Email