NEWS
SPORTduo – s2

Sportska dvorana na Žatiki – nepoznanice i informacije

14.09.2008. 00:00; ; Početna / Novosti / Iz Grada Poreča / Sportska dvorana na Žatiki – nepoznanice i informacije
825776.jpg

Sportska dvorana na Žatiki gradi se predviđenom dinamikom i vjerojatno je i upornim pesimistima sada očevidno da će do Svjetskog prvenstva u rukometu za muškarce, u siječnju 2009. godine sve biti zgotovljeno i u uporabi. Dvorani se naravno najviše vesele sportaši koji će dobiti još kvalitetnije uvjete za treninge i nastupe.
U malom gradu postoji i institucija "ćakule" koja s vremena na vrijeme pokušava na svoj način provjeriti istinitost nekih informacija, no to se u pravilu događa kada javnosti nedostaju vjerodostojne i pravovremene informacije. Tragom takve dvije ćakule zatražili smo informacije od direktora "Parentiuma", gospodina Alena Benkovića, koji je i dosad iscrpnim informacijama "raspršivao" tzv. mračne tajne oko dvorane.

Prvo pitanje je bilo: "U gradu se priča da dvorana nema grijanje i rashlađivanje, da li je to tako " ?

Gospodin Alen Benković nam je ljubazno stavio na raspolaganje dokumentaciju o projektnom zadatku " Glavni strojarski projekt termotehničkih postrojenja i instalacija u višenamjenskoj sportskoj dvorani Žatika – Poreč ", projektu koji je izradilo poduzeće "Termoinžinjering – projektiranje" iz Zagreba u svibnju 2007. godine. Projekt sadrži sljedeće segmente: a ) postrojenje za obradu uzduha ( niskotlačna klimatizacija, ventilacija i odsisna ventilacija ); b ) instalaciju stropnih panelnih grijača, ventilatorskih konvektora i radijatorskog grijanja; c ) kotlovnicu i toplinsku stanicu; d ) rashladnu stanicu; e ) cijevne razvode ogrijevnog i rashladnog medija za klima komore, i sve to u varijantama za ljetno i zimsko klimatsko stanje, u rasponu od – 7 do + 33 celzijeva stupnja ( vanjske temperature ). Evo, što nam je rekao u pojašnjenju, već ugrađene strojarske instalacije u dvorani na Žatiki:

" Volumen cijele dvorane na Žatiki je 132.848 kubičnih metara, a po važećim propisima – standardima za projektiranje u Hrvatskoj postrojenja u ovakvim objektima smiju imati uređaje koji smanjuju temperaturu za 7 celzijevih stupnjeva ( – 7 C ) prema naputku liječnika. Ti standardi su poštivani i u projektiranju i ugradnji opreme. Strojarske instalacije je glavni izvođač radova "Kamgrad" ugovorio sa podizvođačem " BM – EUROMONT" d.o.o. iz Pule za iznos od 13.272.222,46 kuna. Član uprave ovog poduzeća, gospodin Boris Ivančić je izvjestio, u svezi s Vašim pitanjem da je projektom predviđeno u zimskom periodu grijanje velike dvorane, male dvorane, fitness dvorane, ulaznog halla i komunikacija, garderoba i svlačionica, te administrativnih ureda i sanitarija. U ljetnjem periodu predviđeno je hlađenje prostora administracije, press centra i ambulante ventilator-konvektorima i niskotlačnom klimatizacijom. Velika dvorana, te ostali prostori, ljeti se hlade niskotlačnom klimatizacijom. Niskotlačnu klimatizaciju, ventilaciju i odsisnu ventilaciju će se vršiti klima komorama, gdje se putem grijača na klima komorama ( zimi ) u kojima se priprema topli zrak, temperaturnim režimom 80/60 stupnjeva Celzija. Ljeti se putem hladnjaka priprema hladni zrak, temperaturnim režimom 7 / 13 stupnjeva Celzija".

Drugo pitanje je bilo: " Također se priča da sportsku dvoranu ostakljuje "Staklar Pino", da li je to točno " ?

" Ostakljivanje dvorane, glavni izvođač radova "Kamgrad" je ugovorio u sklopu izrade vanjske fasade sa podizvođačem "Metal Beneton" – Sveti Križ Začretje, a unutarnje staklenje stijena sa podizvođačem "Prom glas" iz Splita. Ovom splitskom poduzeću podizvođači su : a ) za aluminijske profile "Bramont"; b ) za unutarnje staklo "Pino staklar". Ugovorena vrijednost radova na fasadnom sustavu ( staklo, lim ) je 6.619.456 kuna, a na unutarnjim bravarsko-ostakljivačkim poslovima 4.391.359,55 kuna".

R.V.Aleksić

Galerija slika uz članak

Print Friendly, PDF & Email