NEWS
SPORTduo – s2

Održano Javno izlaganje prijedloga Izmjena Generalnog i Prostornog plana Grada Poreča

28.11.2009. 00:00; ; Početna / Novosti / Iz Grada Poreča / Održano Javno izlaganje prijedloga Izmjena Generalnog i Prostornog plana Grada Poreča
452PICT6948.jpg

Javno izlaganje o prijedlozima Izmjena i dopuna Prostornog plana uređenja i Generalnog urbanističkog plana Grada Poreča održano je 25. studenog 2009. godine u Velikoj vijećnici Gradskog vijeća Grada Poreča u 17 sati.
Javnom izlaganju prisustvovali su : predstavnici Grada Poreča – Damir Hrvatin – Pročelnik UO za prost.planiranje i zaštitu okoliša, Jasminka Zrinščak – Stručni referent za prostorno planiranje, Anica Babić – Administrativni tajnik, predstavnice Izrađivača Plana – poduzeća "Urbanistica" d.o.o. iz Zagreba – Jasminka Pilar – Katavić – koordinator i glavni planer, Ana Putar – planer, te 90-ak građana Poreča.
Uvodno obrazloženje dao je pročelnik Damir Hrvatin, a obrazloženje ciljeva i rješenja značajnih za razvitak, uređenje i oblikovanje prostora na području obuhvata Izmjena i dopuna Planova, te elemente Izmjena i dopuna Prostornog Plana uređenja Grada Poreča i Generalnog urbanističkog plana grada Poreča dala je Ana Putar.
U raspravi u kojoj su sudjelovali prisutni građani zabilježeno je slijedeće :
Grbac Branko traži pojašnjenje o novoplaniranoj lokaciji društvenih djelatnosti Finida /srednja škola/ i prometnom sustavu na tom području, te ukazuje da se na taj način oštećuje katastarska čestica u privatnom vlasništvu koja je presječena raznim namjenama /društvene djelatnosti, promet, zelenilo/. Nadalje traži pojašnjenje o mogućnostima rješavanja imovinsko-pravnih odnosa u odnosu na navedenu katastarsku česticu.
Radić Darko traži pojašnjenje o novoplaniranoj lokaciji društvenih djelatnosti Finida /srednja škola/, Šimunović Ivan traži pojašnjenje o izmjenama i dopunama uvjeta uređenja u odnosu na groblja /Žbandaj/ i kontaktne zone uz groblja, Poropat Amorino smatra da posebnu pažnju treba posvetiti kvaliteti života u gradu i rasporedu javnih funkcija, te ocjenjuje da je današnji centar zbijen i longitudinalan. Nadalje smatra da bi posebnu pažnju trebalo posvetiti standardima pješačkih komunikacija i parkovnih površina, pa predlaže da se za zone istovjetnih namjena dodaju podoznake za pojedine lokacije kako bi se omogućila lakša identifikacija. Ritoša Vili smatra da je članak 121. važećeg Prostornog plana uređenja Grada Poreča destimulativan za izgradnju poljoprivrednih građevina /vinarski kompleksi i sl./ te predaje svoje pisane prijedloge. Lakošeljac Viktor traži pojašnjenje namjene površina dijela područja Špadići – Materada /južno od SM/ i predlaže promjenu namjene u stambenu. Brečević Pjerina traži pojašnjenje o planiranim glavnim prometnicama na području Špadići – Veli-Mali Maj – Materada, te ukazuje na tijek rješavanja imovinsko-pravnih odnosa od 1985. godine, kao i na problematiku parkirališta u stambenim zonama i zonama u kontaktu sa turističkim područjima. Crnković Marijan traži pojašnjenje o izgradnji parkirališta uz gradsko groblje Poreč, te predlaže da se u GUP ucrtaju i druge postojeće prometnice uz groblje. Smatra da bi umjesto GUP-a, trebalo izraditi UPU, te predlaže da se dio područja južno od zone groblja prenamjeni u stambenu namjenu.
Sloković Damir smatra da je ispravno postupljeno kada se izmjenama i dopunama PPUG-a i GUP-a pristupilo istovremeno, te traži pojašnjenje o minimalnim veličinama građevinskih parcela za turističku namjenu. Smatra da je 950 metara kvadratnih površine za navedenu namjenu premala veličina. Traži pojašnjenje o eventualnom utjecaju Izmjena i dopuna PPUG-a na područje Općine Tar – Vabriga. Prekalj Drago smatra da bi zone groblja trebalo dimenzionirati sukladno potrebama, te traži pojašnjenje o uvjetima gradnje /gabariti, izgrađenost i dr.) za gradske stambene zone koje su građene početkom 70-ih /Pical, M.Lombarda i dr./kako bi se potrebe stanovništva mogle kvalitetno riješiti. Predlaže da se u navedenim dijelovima grada nađu mogućnosti rješavanja prometa u mirovanju. Zatim ukazuje na potrebu planiranja gradskog kupališta za stanovnike sjevernog dijela grada Poreča i traži pojašnjenje o planiranju zona Peškera i Pical. Stanišić Ljubo ocjenjuje da je jedina zona sporta planirana GUP-om, zona između turističkog naselja Borik i stambene zone Špadići, te traži pojašnjenje o razlozima neprihvaćanja prenamjene te zone koja je predlagana u ranijim procedurama. Predlaže da se navedena zona prenamjeni u stambenu ili drugu namjenu. Curavić Josip smatra da bi zonu između turističkog naselja Borik i stambene zone Špadići trebalo prenamjeniti, jer se radi o vrlo atraktivnoj zoni koja je jedina ostala negradiva i predlaže prenamjenu u turizam i stanovanje.
Na sva postavljena pitanja detaljna obrazloženja i pojašnjenja dali su predstavnici Grada Poreča i Izrađivača Plana.
Ovaj Zapisnik sastavni je dio Izvješća o javnoj raspravi i prilaže se Dokumentaciji o izradi Plana.

Priredio : R.V.A.

Print Friendly, PDF & Email