Novi računi ispravit će preplaćeno

13.08.2010. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Novi računi ispravit će preplaćeno
606skovacini.jpg

Premda je na prošlotjednoj sjednici Gradskog vijeća gradonačelnik Edi Štifanić obećao da će pogrešan obračun za odvoz smeća biti ispravljen, pritužbe Porečana koji dolaze u lokalno dopisništvo Glasa Istre ne jenjavaju. Uostalom, na vijeću nisu pojašnjene sve dvojbe, a prvenstveno ona da će se problem ispraviti kroz račune za treće i četvrto tromjesečje.
– Iznivelirat ćemo troškove kroz račune za treće i četvrto tromjesečje na način kako to radi HEP, upravo onako kako sam rekao na vijeću, kaže gradonačelnik Štifanić.
Na pitanje znači li to da neki građani neće morati platiti ništa za treći, a možda ni za četvrti kvartal gradonačelnik odgovara potvrdno, odnosno veli da će to ovisiti o obračunu, ali ostaje pri tome da račun ne može biti veći od 12 do 14 kuna po osobi mjesečno, umjesto 21,6 kuna kako je obračunato za drugi kvartal. Ako tome bude tako, oni građani koji su za četveročlanu obitelj dobili račun od 245 kuna za tri mjeseca, za treći kvartal ne bi trebali platiti ništa. Tako bi, na osnovi računa od 14 kuna po osobi mjesečno, ispalo da je, uz dva odvoza smeća tjedno, za novi kvartal već plaćeno 70 kuna.
– Račune treba platiti. Ja ću svoj platiti, rekao nam je gradonačelnik. Dakle, treba platiti pa čekati što će se dogoditi.
Međutim, problem nije samo u napuhavanju računa zbog broja odvoza tjedno. Ostaje problem količine smeća, što je temelj obračuna. Usluga je procijenila, na temelju eksperimentalnog mjerenja u dva gradska naselja, da prosječno jedna osoba dnevno proizvede osam litara smeća, pa su to zaokružili na 60 litara tjedno. Gradonačelnik kaže da je to u slučaju njegova domaćinstva korektno izračunato. Ali, možda gradonačelnikovo domaćinstvo nije dobar primjer za čitavo područje koje uslužuje Usluga.
Naime, kako Porečan može proizvesti 60, a Rovinjež 16 litara smeća tjedno? U rovinjskom komunalcu od inženjerke Tanje Mišete saznajemo da od 2001. godine važu otpad, pa je podatak da prosječno stalno nastanjeni građanin Rovinja i okolnih općina proizvede dnevno 2,3 litre smeća potpuno egzaktan. Odvoz smeća građani Rovinja plaćaju 20 lipa po litri. Cijenu temelje na tri odvoza tjedno, premda iz starog grada odvoze svaki dan, a u varijabilni dio cijene uključen je broj osoba u domaćinstvu i spomenuta količina otpada. Ukupna cijena za građane ostala je manje-više ista nakon prelaska na novi način obračuna početkom godine.
Zanimljivo, cijena odvoza u Poreču povoljnija je nego u Rovinju – samo tri lipe po litri. No, s obzirom na to da Porečan po Usluginom izračunu proizvede osam litara smeća, usporedba sa susjednim gradom ne ide mu u korist, jedino ako se ne radi o malobrojnoj obitelji.
Četveročlana obitelj u stanu od 100 kvadrata u Rovinju, u kojem se smeće odvozi tri puta tjedno, plaća 217,5 kuna za tri mjeseca, a u Poreču po novom obračunu 259,2 kune. Dvočlana obitelj u jednako velikom stanu s tri odvoza ijedno u Rovinju bi platila 197,7 kuna, a u Poreču 129,6 kuna.
Kakav će odnos cijena između Rovinja i Poreča biti nakon ispravljanja pogreške koju je najavio gradonačelnik, nije moguće procijeniti. No, ostaje potpuno nejasno kako je moguće da jedna osoba u Rovinju proizvodi 2,3, a u Poreču osam litara smeća dnevno. Kako nam je rekla Mišeta, u Europi računaju između 1,8 i 2,5 litre po osobi dnevno. Očito u izračunima Usluge puno toga ne štima. No, obračunavanje odvoza smeća temeljeno na broju osoba umjesto na četvornim metrima stambenog prostora u svakom je slučaju pravednije, premda najviše opterećuje obitelji slabije ekonomske moći – one s više članova u manjim stanovima.

Sniježana MATEJČIĆ, Glas Istre

Print Friendly, PDF & Email