NEWS
SPORTduo – s2

Svaki deseti gost je naturist, u Poreču radionice o unaprijeđenju te grane turizma

24.08.2011. 00:00; ; Početna / Gospodarstvo / Svaki deseti gost je naturist, u Poreču radionice o unaprijeđenju te grane turizma
376nudo-beach.jpg

Naturistički kampovi i naturizam bit će tema radionice i okruglog stola koji se pripremju krajem kolovoza u Poreču. Društvo naturista Hrvatske, Internacionalna naturistička federacija i Udruga Top kamping kvalitete organiziraju radionicu sa stručnjacima i vlasnicima naturističkih kampova u Poreču u ponedjeljak 29. kolovoza 2011. u restoranu kampa Ulika.

INF, DNH i Top Camping Udruga provode u Hrvatskoj akciju uspostave naturističkog sustava kvalitete kroz INF-DNH certifikat. INF ima u svom sustavu 26 europskih zemalja i 12 vaneuropskih zemalja te sa svojih pola milijuna registriranih članova predstavlja i druge naturiste od kojih je (procijenjeno) samo u Europi ima 25 milijuna (neregistriranih).

Sustav certificiranja predložen je na INF kongresu u Valalti 2004. godine, potvrđen na kongresu INF-a u Španjolskoj 2006. te u Brazilu 2008. Prvi certificirani naturistički kamp u svijetu uopće je Valalta u Rovinju.

Ideja je potaknuta od najbrojnijeg nizozemskog saveza naturista zbog prigovora većine naturista korisnika usluga i članova INF-a, kako postoje vrlo različiti pristupi u shvaćanju naturizma, pa prema tome i u naturističkoj ponudi, što ih udaljuje od izvornih naturističkih načela. Stoga je bio potreban jedan standardni okvir kao certifikat za unificiranje osnovnih naturističkih potreba sukladno postojećem kodeksu.

Uspostava certifikacije ovisi i o spremnosti pojedini nacionalnih saveza da objasni potrebu posebnih pravila ponašanja i uvede kontrolu naturističkih pravila u kampove.

DNH je preporučio INF-u (Internacionalnoj naturističkoj federaciji) da započne certifikaciju upravo u Hrvatskoj koja je 60-tih godina prošlog stoljeća prva otvorila vrata naturistima u komercijalnim centrima.

U Hrvatskoj, Istra čini čak 85 % naturističkih kapaciteta i 90% svih noćenja u naturizmu Hrvatske iako je po broju kampova zastupljena sa 54% (7 od 13). Koversada ove godine slavi 50 godina postojanja, a 1972. kada je u njoj po prvi puta organiziran naturistički kongres (što je za Europu bilo nepojmljivo za vrijeme komunizma) predstavljala je apsolutni primat i brand i marku u naturizmu Europe.

U Hrvatskoj danas ih ima samo 13 (Istra: Kanegra, Ulika, Solaris, Istra Naturist, Koversada, Valalta i Kažela djelomično, Kvarner: Bunculuka, Politin, Konobe i Baldarin, a Dalmacija samo dva: Nudist Hvar i Sovinje Tkon). Popis s kapacitetima koliko je naturističkih kampova bilo pred 40 godina govori da je danas promet i kapacitet za 60% smanjen.

Doduše naturizam je još uvijek popularan u Hrvatskoj jer stručnjaci (Institut za turizam iz Poreča) procjenjuju da je svaki 10. gost koji dolazi u Hrvatsku je naturist, ali "divlji" što znači da se kupa na divljim naturističkim plažama što se tiho tolerira, ali po zakonu ne bi bilo dozvoljeno i u stvari je kažnjivo. Da bi se to provelo trebalo bi imati komunalne redare i policiju koja bi primjenjivala zakon. Zato taj selektivni oblik turizma odumire, a trebao bi cvjetati. Da bi se ponovni procvat dogodio potrebno bi bilo više ulagati u kvalitetu i organizirati veći stupanj suradnje sa INF Internacionalnom naturističkom federacijom s kojom je Top Camping asocijacija uvela certificiranje naturističkih kampova uz blagoslov Ministarstva turizma, a od 2011. radi se na certificiranju drugih naturističkih kampova.

Da bi se međutim očuvala selektivnost treba raditi na posebnostima naturističkih kampova u smislu da se pozicioniraju i okrenu svojim originalnim počecima u bavljenju sve više zdravljem: zračne i vodene kupke, wellness, beauty farm, vodena gimnastika i aerobik, teretana, zdrava hrana, druženja i kulturne ponude u naselju.

Ali prije svega potrebna je integralna goloća tijekom cijelog dana i poštivanje sebe i okoline. Takav život zagovaraju organizirani naturisti kojih je nažalost sve manje ali nove generacije koje vjeruju u zdrav život i aktivni odmor mogli bi postati novi potrošači naturističkih centara. Stoga je potrebno raditi na redizajnu naturističkih standarda koji ničim neće poremetiti postojeće FKK postulate ali će definirati ponašanje nekih profila naturista za koje bi trebalo dati više informacija i edukativne literature.

U našem okruženju brojke u naturističkim naseljima rastu, a u nas su iste ili padaju. BNV iz Nuernberga smatra da će Hrvatska, ali prvenstveno Istra mnogo izgubiti zbog konkurencije, ako se ne okrene novim trendovima i višem stupnju kontrole u centrima budući da je sve više prisutna tolerancija obučenih gostiju što će istopiti tu dimenziju selektivnosti, javljaju iz Udruge top kamping kvalitete Poreč. (Barkun)

Print Friendly, PDF & Email