NEWS
SPORTduo – s2

Porečki HNS: Doprinos, naknada, porez

23.08.2007. 00:00; ; Početna / Politika / Porečki HNS: Doprinos, naknada, porez
708Slika038.jpg

– u bivšem sustavu dobro smo upoznali kako funkcioniraju doprinosi i samodoprinosi

– primjeri su Tunel Učka, a svima nam je poznat i slučaj financiranja uvađanja telefonskog priključka da bi nakon toga privatni telekom lokalnoj zajednici oduzeo vlasništvo nad tom infrastrukturom (telekom kanalizacija)

– još jedan od apsurda našeg gospodarstva je npr. da graditelj tvornice mora izgraditi trafostanicu, pokloniti ju HEP-u da bi HEP onda naplaćivao struju od te tvornice pod jednakim uvjetima

Postavlja se pitanje da li je sustav doprinosa dobar način financiranja određenog projekta? Osim sustava doprinosa postoji niz drugačijih modela i kombinacija za financiranje kapitalnih projekata. Najjednostavniji je zaduživanje kod banaka, izgradnja i vraćanje kredita kroz naplatu proizvoda ili usluge koja je rezultat izgrađenog objekta. Zatim poznat je model javno privatnog partnerstva, koncesije, garancijeke agencije a mi imamo i mogućnost korištenja sredstva iz predpristupnih fondova. HNS u županijama i gradovima gdje je na vlasti upravo potiče i uspješno implementira takve modele.

Ove naknade ili doprinosi u biti jesu porezi, međutim poreze u našoj državi donosi Sabor kao zakonodavna vlast. Međutim naši lokalni moćnici i njihovi partijski drugovi koji sjede po upravama i nadzornim odborima komunalinih poduzeća dosjetili su se kako će građane oporezovati a da i dalje sve bude u skladu sa zakonima.

Nažalost naši građani su naivni, vjeruju u sistem i nehotično plaćaju račune ne analizirajući što zapravo plačaju. Nisu svjesni da ih se pljačaka jer se doprinosima plaća izgradnja objekata koji će kasnije biti privatizirani a građani će i dalje ćUčka i nacionalnim telekomunikacijama.

Naknada za izgradnju kanalizacije putem računa za vodu

– doprinos za izgradnju kanalizacije Grada Poreča od 1,19 kn/m3 kroz račune vodovoda

– zauzvrat u početku se građanima besplatno praznilo septičke jame, nakon toga samo jednom godišnje a sada se daje popust od 30%

– dakle, građani su izigrani raznim odlukama nositelja vlasti i traže objašnjenja. U Usluzi kažu da je to jako dobro jer će naša djeca i unuci imati nesagledive koristi od novca kojeg mi sad dajemo njima. Neki su prestali plaćati taj dio računa jer su im tako rekli u Udruzi za zaštitu potrošača. Počele su preistizati ovrhe.

– Ljudi se bune a prvenstveno poljoprivrednici koji troše vodu za navodnjavanje jer su im računi veliki. To je čisti primjer kako su političari uništili poljoprivrednu proizvodnju u Poreču. Ne da su je zanemarili i da ju ne potiču već i raznim nepromišljenim mjerama poskupljuju poljoprivrednu proizvodnju.

– Umjesto da Grad nađe drugu financijsku konstrukciju on oporezuje građane koji možda i neće doživjeti kanalizaciju u Poreču. S druge strane Grad se zadužuje za izgradnju zaobilaznice koju će pokloniti državi ili još gore rasprodaje zemlju i bavi se špekulantskim poslovima.

Naknada za IVS

– od ove godine građani Poreča a i večina u Istri na računima za vodu dobiva još jednu naknadu od 1 kn/m3 koja se odnosi na naknadu za istarski vodozaštitni sustav – IVS koju je svojom odlukom donijela županijska skupština

– IVS je opravdan projekt jer se njime želi zaštititi izvorišta vode u Istri na način da se u malim naseljima u Istri sagradi kanalizacijski sustav međutim upitan je način financiranja

Naknada za vozni park Usluge

– na računima porečke Usluge za odvoz smeća naplaćuje nam se 3 lipe po kvadratu naknada za obnavljanje voznog parka

– slično kao da nam u kafiću naplate naknadu za kupnju nove mašine za kavu

Položaj komunalnog poduzeća Usluga Poreč

– to je ´zlatna koka IDS-a´ a ´močko jaje´ za građane

– mistično poduzeće koje izaziva gnjev kod građana

– na Gradskom Vijeću neprestano se postavlja mnogo pitanja vezanih za to komunalno poduzeće, međutim konkretnih odgovora nema

– HNS je za reviziju poslova koje obavlja usluga i da se utvrdi koji poslovi se mogu prepustiti tržištu putem koncesije jer možda bi neki poduzetnik ponudio manju cijenu

Djelomično preklapanje projekata u cilju smanjenja troškova

HNS smatra da u fazi izgradnje kanalizacije nebi bilo loše odmah predvidjeti i implementaciju prve faze za plinifikaciju ili ukoliko ide projekt plinifikacije prije da se istovremeno implementira prva faza izgradnje za kanalizaciju.

Porez na imovinu

HNS predlaže drukčiji porezni sustav. Predlaže uveđanje poreza na imovinu koji će zamijeniti komunalne naknade i silne naknade kojima spekuliraju lokalni moćnici. Upravo je to ključna komponenta budućega poreznog sustava kojeg propagira HNS a kojim želi uspostaviti pravedniju raspodjelu poreznog opterećenja. Taj porez bio bi prihod lokanog proračuna. Stopu poreza također ne treba fiksno propisati već pustiti određen raspon na odluku lokalnim vlastima. Time bi se lokalnoj vlast dala odgovornost za prikupljanje a isto tako za dobru raspodjelu tih sredstava po projektima.

Željko Bubičić

Print Friendly, PDF & Email