NEWS
SPORTduo – s2

Polovica učenika na Facebooku i tijekom nastave

09.10.2013. 11:03; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Polovica učenika na Facebooku i tijekom nastave
Ucenicima-Facebook

Gotovo sva djeca u Hrvatskoj imaju pristup internetu, a njih 85 posto ima Facebook na mobitelu. Prije pet godina 49 posto djece koristilo je internet, a danas svaki dan samo na Facebooku provede njih 69 posto.

Čak dvoje od troje djece prije nego što navrši 13 godina života otvori svoj Facebook profil, a njih polovica svoje Facebook profile pregledava za vrijeme nastave. Istovremeno, od 93 posto ispitane djece, koliko ih ukupno ima vlastiti profil, četvero od njih pet u svojoj obitelji nema pravila o sigurnom korištenju te društvene mreže – pokazalo je najnovije istraživanje Hrabrog telefona i Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba kojim je bilo obuhvaćeno 1.489 djece osnovnih i srednjih škola diljem Hrvatske. Pojašnjavajući kako je istraživanje bilo fokusirano na učestalost korištenja Facebooka kod djece u dobi od 11 do 18 godina predsjednica udruge Hrabri telefon Hana Hrpka ističe kako je primjećena je gotovo stalna uključenost djece na Facebooku, jer njih 84 posto ima dostupan internet i Facebook na mobitelima.

–  Prije pet godina proveli smo istraživanje koje je imalo cilj vidjeti kakva iskustva djeca imaju s internetom, a iako nije riječ o istom istraživanju, jer sada je fokus stavljen na Facebook, vidljivo je da je broj djece koja se koriste internetom porastao. Može se reći da gotovo sva djeca u Hrvatskoj imaju pristup internetu, jer naše je istraživanje pokazalo da njih 85 posto ima Facebook na mobitelu. Prije pet godina 49 posto djece koristilo je internet svakodnevno, a danas svaki dan samo na Facebooku provede 69 posto djece i to nekoliko puta dnevno, a tri sata dnevno 20 posto djece, odnosno svako peto dijete, navodi Hrpka.

Dodajući kako su neki od dobivenih rezultata bili očekivani, jer iskustvo Hrabrog telefona govori kako je među učeničkom populacijom cyberbullying sve prisutniji Hrpka kaže da su ipak neki od podataka šokirali djelatnike Hrabrog telefona, ali i Poliklinike.

– Uz podatak da toliko veliki broj djece ima svoj profil na društevnoj mreži prije 13. godine zaprepastio nas je i podatak da gotovo  polovica djece pregledava svoje Facebook profile za vrijeme nastave, kao i da gotovo sva djeca imaju smartphone, a znamo da to nije jeftino, kao što znamo i kakva je financijska situacija većine građana, ističe Hrpka.

Većina  ispitane djece ima između 300 i 500 »prijatelja« na svom profilu, a u slučaju da ih nepoznata osoba pozove na susret, 18 posto djece navodi kako bi možda pristalo naći se, dok se 8 posto djece već našlo u takvoj situaciji i otišlo samo na sastanak.

– Također se pokazalo da djeca koja provode na Facebooku tri ili više sata dnevno imaju niži školski uspjeh od djece koja na Facebooku provode manje od pola sata dnevno, imaju narušeniju sliku o sebi te iskazuju veći broj emocionalnih i ponašajnih teškoća, a djeca koja su u većoj mjeri uključena u nasilje putem Facebooka imaju niži školski uspjeh od svojih vršnjaka, kaže Hrpka.

Hrvatski učenici na Facebooku najčešće objavljuju poveznice na zanimljive članke, spotove i slično, što čini 52 posto ispitane djece, dok njih 43 posto objavljuje privatne fotografije, 14 posto značajne događaje ili promjene u svom životu, a svega 1 posto priznaje da objavljuje intimne i povjerljive stvari o sebi. Na pitanje što najčešće rade na društvenoj mreži većina njih odgovorila je da chat-a s prijateljem kojeg poznaje osobno (82 posto), dok ih polovica pregledava novosti, a jednaki broj odlučuje se za lajkanje tuđih statusa, fotografija, stranica, kao i stavljanje poveznica na zanimljive članke i spotove. Četvrtina učenika na Facebooku najčešće igra kvizove i igre, a po zastupljenosti slijedi komentiranje tuđih statusa, gledanje tuđih profila, traženje novih prijatelja i razgovor s nepoznatima.kraj teksta

Autor: Ingrid Šestan Kučić, Novi List

Više u tiskanom izdanju Novog lsita, u srijedu, 9. listopada 2013.

Print Friendly, PDF & Email