NEWS

NA JAVNOJ TRIBINI SDP-a O IZBORIMA GOVORIO ZASTUPNIK JOSIP LEKO

19.02.2009. 00:00; ; Početna / Politika / NA JAVNOJ TRIBINI SDP-a O IZBORIMA GOVORIO ZASTUPNIK JOSIP LEKO
535GO319253.jpg

Neposredan izbor (grado)načelnika i župana omogućit će lakše upravljanje, veću stabilnost izvršne vlasti, efikasniji, odnosno brži postupak donošenja odluka i moći će se jasno identificirati gdje je središte političke moći, nabrojao je saborski zastupnik SDP-a Josip Leko pozitivne strane predstojećih izbora na javnoj stranačkoj tribini u Poreču. Doduše, prije toga je nabrojao niz negativnih elemenata, ukazavši da je razlog tome nepripremljenost države za neposredne izbore.
– Promjena izbornog sustava dogodila se zato što je građanima dojadio dosadašnji sustav u kojem su se stalno događali prelasci vijećnika iz jedne stranke u drugu, kupovalo se vijećnike i izlaz se vidio samo u potpunoj promjeni. Zakon je, nažalost, donesen kao poluproizvod, pri kraju prošlog saziva Sabora, jer je HDZ mislio da će izgubiti izbore pa mu nije bilo važno kako će se provoditi takav nedorečen zakon. Kada su ipak ostali na vlasti, nisu ga imali hrabrosti ni povući ni mijenjati, napomenuo je Leko.
Izvršnu vlast birat ćemo većinskim principom i to osobu imenom i prezimenom, dok ćemo predstavničko tijelo i dalje birati po razmjernom sustavu. Kada vlast bude konstituirana, moguće su tri kombinacije – gradonačelnik iz jedne stranke, a u vijeću većinu ima druga stranka, potom gradonačelnik i vijeće jednakog političkog opredjeljenja ili vijeće razjedinjeno, u kojem ni jedna stranka nema većinu niti može koalirati za većinu. U svakom slučaju, rekao je Leko, važna će biti ozbiljnost i snaga stranaka u kontroli izvršne vlasti.
Niz nedorečenosti i nejasnoća u izbornom zakonu proizašao je iz odgovora na pitanja nekih od tridesetak prisutnih građana. Građani biraju gradonačelnika i njegova zamjenika imenom i prezimenom. Gradonačelnik nastavlja nesmetano obavljati dužnost ako njegov zamjenik odstupi iz bilo kojeg razloga, dok zamjenik ne može nastaviti funkcionirati bez gradonačelnika. Država nema odgovor na pitanje koje je postavio Slaven Brajković: u općini kakva je Vrsar, gdje je statutom propisano da zamjenik načelnika mora biti iz redova talijanske nacionalne zajednice, ako već nije načelnik, u dopunskim izborima kandidat manjine mora dobiti najmanje 100 potpisa pripadnika te manjine, a u Vrsaru ih nema ukupno više od sedamdesetak, pa kako će se uopće kandidirati Talijan.
Nije jasno niti kako će se i koliko financirati savjetnici (grado)načelnika. Jedino je izvjesno da ista osoba neće, kao do sada, moći biti (grado)načelnik u jednoj jedinici lokalne samouprave, a pročelnik u drugoj. Niz detalja o uređivanju vlasti nakon izbora trebali bi propisati statuti jedinica lokalne samouprave, ali ne postoji jasna zakonska obaveza da se to učini. Posao je ozbiljan i niti jedna sadašnja lokalna vlast nije se u njega upustila, a niti država koja bi, zapravo, nakon što je donijela teško provediv zakon, trebala pomoći u njegovu provođenju barem izradom oglednih primjeraka statuta za karakteristične jedinice lokalne samouprave, rekao je Leko.

S.Matejčić, Glas Istre

Print Friendly, PDF & Email