NEWS
SPORTduo – s2

KAŠTELIRSKI VIJEĆNICI NEZADOVOLJNI VISOKOM CIJENOM PODRUČNOG DJEČJEG VRTIĆA

09.11.2010. 00:00; ; Početna / Novosti / Okolne općine / KAŠTELIRSKI VIJEĆNICI NEZADOVOLJNI VISOKOM CIJENOM PODRUČNOG DJEČJEG VRTIĆA
241radola.jpg

Šesto tisuća kuna koje Općina izdvaja za pokrivanje godišnjeg troška područnog dječjeg vrtića u Kašteliru je prilična svota i, s obzirom na punjenje proračuna i financijsku situaciju, bit ćemo prisiljeni smanjiti ovaj iznos. U protivnom ćemo doći u situaciju da nećemo moći sufinancirati rad vrtića, a rješenje sigurno nije samo prebaciti trošak na roditelje. Zatražit ću sastanak i koordinaciju načelnika općina Poreštine i Grada Poreča kako bi se definirali kriteriji za sufinanciranje područnih dječjih vrtića, rekao je načelnik Enio Jugovac rezimirajući zaključke s jednosatne rasprave koju je na protekloj sjednici Općinskog vijeća izazvao izvještaj i financijski plan poslovanja porečkog dječjeg vrtića Radost pod čijom kapom djeluje kaštelirska predškolska ustanova.
Podsjetimo, prilikom razmatranja polugodišnjeg izvješća o općinskom proračunu u lipnju ove godine vijećnici su zaključili da je iznos koji Općina izdvaja za poslovanje vrtića pozamašan, te su zatražili da se na jednu od slijedećih sjednica pozovu i predstavnici Radosti koji će detaljnije predstaviti financijski plan i troškove kaštelirskog vrtića.
Stoga su Divna Radola i Žana Perišić, ravnateljica i šefica računovodstava u porečkom vrtiću, na zadnjoj sjednici izvijestile vijećnike o poslovanju vrtića i njegovim troškovima u prvih šest mjeseci ove godine. Radola je istaknula da je u protekloj pedagoškoj godini kaštelirski vrtić pohađalo 42 djece, dvoje više nego u tekućoj godini. To su mališani u dobi od dvije i pol do šest godina podijeljeni u dvije skupine u poludnevnom (šest sati) i cjelodnevnom (deset sati) boravku i o njima se, u skladu sa propisanim standardom, brinu tri odgajateljice.
Na pitanje vijećnika koliko stoji boravak djece u vrtiću, Radola je odgovorila da što je niža cijena vrtića, to općina ili grad daju više iz svoga proračuna.
– Ekonomska cijena za desetsatni program iznosi 1.808 kuna za vrtić, dok je za jaslice taj iznos 2.400 kuna. U ovom slučaju, gdje participiraju, roditelji djece u cjelodnevnom boravku plaćaju 450, a u poludnevnom boravku 350 kuna, dodala je Radola. U prvih šest mjeseci kaštelirski vrtić ostvario je 348 tisuća kuna prihoda, od čega 272 tisuće kuna iz općinskog proračuna, te 76 tisuća kuna od participacije roditelja.
Radola je dodala da je prije godinu dana Osnovna škola Višnjan, iz koje su se dostavljali obroci, vrtiću otkazala usluge prehrane, te je ona organizirana u suradnji s privatnim poduzetnikom iz Kaštelira, što je znatno povećalo troškove boravka djece u vrtiću.
– Za otkazivanje usluga prehrane su postojali realni razlozi – broj zaposlenih u školskoj kuhinji nije omogućavao pripremanje hrane za toliki broj djece. Tada je dnevna cijena obroka iznosila 16 kuna. Sada za prehranu plaćamo 25 kuna dnevno za cjelodnevni boravak djeteta, što je 550 kuna mjesečno samo za prehranu, te 23 kune za poludnevni boravak što je mjesečno 506 kuna, pa sada učešće roditelja nije dostatno ni za pokriće prehrane djeteta, kao ni za ostale troškove, te smo najveći dio troškova prisiljeni prebaciti na Općinu, dodala je Radola. Na pitanje vijećnika Đulijana Petrovića (IDS) bi li troškovi bili manji kada bi se hrana vozila u vrtić iz matične ustanove, Radola je odgovorila da taj sistem funkcionira u slučajevima gdje područni vrtići već imaju čajnu kuhinju ili mjesto gdje se mogu pripremiti manji obroci, pa se izvana donosi samo glavni obrok. U kaštelirskom vrtiću, međutim, ne raspolažu s prostorom za pripremu hrane te bi se svaki obrok, uključujući i čisto i prljavo posuđe, morao dovoziti izvana što bi premašilo i cijenu sadašnjih troškova.
– Da je hrana skupa to je istina, ali isto treba reći da smo mi najjeftiniji vrtić u Istri, jer se kod nas cijene nisu mijenjale od 2002. godine. Cijene samostalno utvrđuje Grad Poreč kao osnivač ustanove. Vrtić je osnovan za vrijeme bivše Općine Poreč, te okolne općine koje su se kasnije izdvojile nisu suvlasnici u vrtiću i nemaju pravo utjecaja na cijene. Bilo je govora o povećanju cijena u našem vrtiću, ali više će se znati tek nakon sastanka na tu temu koji će se održati u gradskoj upravi, objasnila je vijećnicima Radola.

V. HABEREITER, Glas Istre

Print Friendly, PDF & Email