I hotelijeri i ugostitelji trebaju sniziti cijene

30.01.2012. 00:00; ; Početna / Gospodarstvo / I hotelijeri i ugostitelji trebaju sniziti cijene
287306421.jpg

Iako se prema prvim obećanjima ministra turizma Veljka Ostojića moglo očekivati da će do smanjenja stope PDV-a za turizam doći već uoči ove turističke sezone, Vlada je odlučila da se ta mjera primijeni tek od siječnja iduće godine. Do tada će i za turizam vrijediti novouvedenih 25 posto PDV-a iako će i dalje vrijediti međustopa od 10 posto na usluge smještaja.

S ministrom smo porazgovarali o odluci Vlade koja je mnoge u turizmu pomalo razočarala, kao i o planovima Ministarstva turizma.

– Mnogi su turistički djelatnici ostali razočarani, zbog čega do smanjenja stope za turizam nije došlo već ove godine?

– Smanjenje PDV-a na turističke usluge jedan je od pet strateških ciljeva Ministarstva turizma u četverogodišnjem mandatu. Prvi puta u povijesti hrvatskog turizma turistički će sektor dobiti zasluženi porezni status, za što se odavno zalažem. Vjerujem da će se, zahvaljujući najavi smanjenja PDV-a za čak 15 postotnih poena turistički djelatnici moći još kvalitetnije pripremiti za turističku 2013. godinu, jer pripreme za ovu sezonu su praktički već gotove. Smanjenje PDV-a te niz drugih strateških mjera osnažit će konkurentnost hrvatskog turizma na međunarodnom turističkom tržištu.

– Ne bojite li se da će se tada na račun smanjenja PDV-a u turizmu bogatiti tvrtke, a da možda neće doći do novih zapošljavanja, investicija i snižavanja cijena?

– Kada je riječ o cijenama, Ministarstvo ne može uvjetovati njihovo smanjenje. To je projekt u koji idemo zajedno s partnerima iz privatnog sektora, pitanje fair deala. Jer, ako je Vlada prepoznala i ocijenila turizam jako važnim, smatram da je korektno da druga strana, u okviru svojih mogućnosti, ulaže u kvalitetu ponude i nove investicije te snizi cijene i ne otpušta ljude, već ih zapošljava. Uz to, a što je već najavio ministar financija, uvode se i porezne blagajne, koje će značajno doprinijeti smanjenju porezne evazije i "crnog tržišta".

– Je li po Vama izgledno da se u skorije vrijeme dogodi Brijuni rivijera, budući da će se zbog manjka interesa produžiti rok natječaja za dvije lokacije iz tog projekta?

– Projekt Brijuni rivijera važan je ne samo za istarski, već i za hrvatski te regionalni turizam i gospodarstvo. Nadam se da će taj projekt uspjeti, unatoč trenutnom stanju globalnog gospodarstva i nedostupnosti te cijeni kapitala. Za dvije lokacije – Hidrobazu i Pinetu natječaj je sredinom siječnja ove godine produljen do 16. svibnja 2012., zbog kvalitetnije pripreme dokumentacije potencijalno zainteresiranih investitora.

– Vlasnik ste dionica najveće hotelijerske kuće u Hrvatskoj Riviere Adrije, na čijem ste čelu bili prije odlaska u Vladu. Kako ćete izbjeći sukob interesa?

– Ne pada mi na pamet na ovoj poziciji pogodovati ikome, pa ni tvrtki čije dionice posjedujem. Uz to, iako me na to ne obvezuje zakon, sve dionice koje posjedujem predao sam na upravljanje odvjetničkom uredu, za vrijeme obnašanja funkcije ministra. (Razgovarala Barbara BAN, Glas Istre)

CIJELI RAZGOVOR MOŽETE PROČITATI U TISKANOM IZDANJU

Print Friendly, PDF & Email