NEWS
SPORTduo – s2

Crtice iz povijesti turizma

06.12.2009. 00:00; ; Početna / Lifestyle / Zanimljivosti / Crtice iz povijesti turizma
16520090921073903.jpg

U Istri je 1936. godine konstituiran Turistički savez Istre, i to :
– "Na osnovu dekreta Ministarstva za tisak i propagandu Kraljevine Italije, broj 1425 od 10. lipnja 1935. godine, početkom 1936. godine konstituiran je Turistički savez Istre ( Ente provinciale per il turismo per la Provincia d Istria ) ".

– " Gotovo sva značajnija obalska mjesta i neka naselja na istarskom poluotoku podalje od mora imala su 1937 godine ferijalne ljetne kolonije za djecu i omladinu. Tako je u Poreču postojala kolonija " Ferruccio Babudri " i kolonija " Ernesto Faidiga " za 70 djece u Vrsaru ".

– " Talijanske pogranične vlasti su zabranjivale ulaz stranih turista u Italiju ako nisu imali barem 200 lira po osobi. List " Istria" u broju 34 iz 1938. godine piše : " bilo je u toku ovoga mjeseca ( kolovoza 1938. ) nekoliko manjih grupa i pojedinaca turista njemačkih državljana iz Reicha, koji su nakon boravka kao turisti u Jugoslaviji preko Sušaka htjeli produžiti put u Italiju. Budući da nisu imali predviđenu svotu od najmanje 200 lira, a ni za tu svotu pokriće u stranim valutama, to su od strane talijanskih carinskih i policijskih pograničnih organa vraćeni u Sušak ".

– " Savjet pokrajinske turističke organizacije u Puli ( Consiglio dell Ente Provinciale per il Turismo in Pola ) dao je 1938. godine tiskati sedam prospekata za : Koper , Portorož, Umag, Poreč, Rovinj, Rašu i Lošinj ".

– " Comitato Interprovinciale per il Turismo della Venezia Giulia ( Međupokrajinski komitet za turizam Venecije Giulije ) izdao je u Trstu 1938. godine turistički prospekt Istre i Slovenskog primorja. Prospekt je tiskan na listu papira formata 70 cm x 40 cm koji se mogao presaviti na džepni format. Na jednoj strani prospekta je geografska karta Istre s djelovima Kvarnera i sjeverne Italije, a na drugoj strani u riječi i slici prikazana su turistička mjesta. Na spomenutoj karti u mjerilu 1 : 150.000, naselja su prikazana slovima različitih veličina. Najvećim slovima su označeni veliki gradovi i poznata turistička mjesta ( Trst, Rijeka, Pula, Opatija, Brioni i Portorož ). Po značenju druga naselja su : Lovran, Rovinj, Poreč, Istarske Toplice i Koper ".

– " Istra je 1933. godine imala samo 33 kilometra asfaltnih puteva, a 1939. godine, kada je bila dovršena cesta Trst – Koper – Pula dužina asfaltnih cesta na poluotoku se povećala na 150 kilometara ".

Odabrao : R.V.Aleksić

Print Friendly, PDF & Email