NEWS
SPORTduo – s2

Za Europske fondove nespremni ?

14.08.2008. 00:00; ; Početna / Novosti / Iz Grada Poreča / Za Europske fondove nespremni ?
972050.jpg

Naime, mišljenja sam da je grad imao prilično mnogo projekata koje je provodio ili ima u planu sprovesti – sufinancirati ? Naglasila bih da su to često bespovratna sredstva. Mislim da smo to trebali puno bolje iskoristiti. Primjerice prema iskustvu zemalja poput Slovenije i Mađarske, prije ulaska u EU mnogi su gradovi u iznosima i do 50 % iskoristili ta sredstva.U Hrvatskoj se događa da se zbog neznanja i neiskustva u postupku prijave, samoj izvedbi i vođenju projekata oni ne završavaju pozitivno. Konkretno, zanima me koliko je projekata prijavljeno i gdje ? Koliko ih je prošlo ? Koliko ne i zašto? Koji projekti su u pripremi " ?

Za sjednicu Gradskog vijeća 29. srpnja 2008. godine stigao je pisani odgovor koji je pripremila stručna suradnica za Predpristupne fondove i EU integracije, mr. Ana Rickijević, ukupno 5 stranica, sa kojih izdvajamo slijedeće:

" U sklopu Gradske uprave ne djeluje odsjek za predpristupne fondove, nego jedna stručna suradnica koja je po sistematizaciji radnih mjesta dio Ureda Grada. Po definiciji, koja se nalazi u Uredbi o načelima za unutarnje ustrojstvo tijela državne uprave, riječ – odnosno organizacijska jedinica "Odsjek" podrazumijeva slijedeće: " Ustrojava se ako je predviđeno najmanje 7 izvršitelja, uključujući i voditelja odsjeka". Izuzetno mi je drago, da je cijenjena vijećnica spomenula dotičnu nepostojeću organizacijsku jedinicu jer se u posljednjih godinu i pol dana rada na projektima, itekako pokazala potreba za timom stručnih suradnika koji bi za Grad Poreč obavljao taj posao i to iz više razloga.
– Sustav na razini RH prilično je kaotičan. Direktna ingerencija je Ministarstva financija, koje koristi 2 ustanove: SDURF ( Središnji državni ured za razvojnu strategiju i koordinaciju fondova EU ) koji radi razvojne programe i CFCU ( Centralna jedinica za ugovaranje ) koji operacionalizira te programe – raspisujući natječaje za projekte. U tim ustanovama je velika fluktuacija radne snage, ljudi koje država školuje svojim sredstvima, zbog malih plaća odlaze raditiza konzultantske kuće, a na njihova mjesta dolaze novi i neiskusni djelatnici, pa se često događa da alikanti postave stručna pitanja na koja oni nemaju odgovor. Natječaji se objavljuju rijetko, jer je absorcijski kapacitet općenito mali. Dokaz tome su nedavne sankcije , u obliku bloka PHARE i IPA sredstava.
Na lokalnim razinama situacija je dosta loša. Manjak suradnika, manjak razumijevanja od strane upravnih odjela, prezaposlenost ili jednostavno puna zaposlenost djelatnika Grada, zbog velikih infrastrukturnih zahvata. Tromost jedinice lokalne samouprave zbog podlijeganja obvezi postupanja po zakonu o javnim financijama – odnosno obveza javnog natjecanja u postupku ugovaranja poslova.
– Ono što je danas trend, a rješava brojne probleme, naravno pod pretpostavkom da postoje ozbiljne namjere baviti se predpristupnim fondovima je osnivanje : Razvojnih agencija – neprofitnih d.o.o. sa institucionalnim kontinuitetom, a koje se bave razvojem strategija, pružaju stručnu pomoć ostalim institucijama i udrugama, što smanjuje pritisak na proračune Gradova. Metodološki je to poznato pod nazivom LEDA ( Local Economic Development Agency )".

Dalje u odgovoru slijedi: " Mijenjala sam, uz svoj posao i 4 mjeseca kolegicu za protokol i odnose s javnošću. Nitko za sada nije tražio izvještaj o poslovanju, jer su direktno nadređeni itekako obaviješteni o aktivnostima koje obavljam. Postoji portfolio polugotovih projekata u Gradskoj upravi koji čekaju na raspisivanje odgovarajućih natječaja. U ovih godinu dana učinjeno je dosta, počev od senzibiliziranja javnosti i edukacije djelatnika, postali smo partneri u projektima: – "Re.Cent" ( zapošljavanje teže zapošljivih skupina ); "EPRD – CARDS 2003.", a kandidirat ćemo, uz potporu Istarske županije i projekt "Rekonstrukcije vinskog podruma Istarske sabornice", te nastavak projekta "Parenzana" koji bi trebao stići do Poreča. Pri kraju je priprema dokumentacije za projekt "Jadran". Planira se aplicirati projekt "Info4all" – postavljanje digitalnih info-punktova – info kioska po gradu. Dogovoreno je sa "Uslugom" i Istarskom županijom apliciranje projekta rasplinjavanja deponije Košambra. Planira se i projekt "HORSEPOWER" – izgradnja jahačke infrastrukture i sa partnerima iz Siofoka u Mađarskoj pokretanja studijskog smjera. Znači, Grad Poreč je imao prilika, ali nije imao projekata koji se nalaze u razvojnoj fazi pogodnoj za kandidiranje ( faza gotove dokumentacije i dozvola, a da radovi nisu ugovoreni ). Što se tiče sredstava, to su uvijek nepovratna sredstva".

Izdvajamo i slijedeći dio odgovora: " Grad Poreč i Istarska županija imaju dobre ekonomske indikatore, na temelju čega je jako teško dobiti pomoć. Sredstva odlaze u područja od posebne državne skrbi, te u ekonomski manje razvijena područja. Konkretno, prijavljen je projekt "Poduzetnička zona Bujići – Žbandaj : poslovna infrastruktura" , ali nije prošao zbog nepostojanja građevinske dozvole. Pripremljeni projekt " Info4all" nije poslan zbog pomanjkanja konzervatorskog elaborata. Prijavljen je projekt "Vaninstitucionalna skrb" zajedno sa županijskim Crvenim križom, ali nije prošao zbog manje relevantnosti projekta u odnosu na druge županije, gdje su problemi veći, a slične usluge ne postoje".
Znači, stručna suradnica je obavila slijedeće poslove:
– Prijavila 10 gradskih projekata u županijsku bazu podataka za ROP- regionalni operativni plan;
– Aplicirala za sredstva županije i države;
– Mjenjala stručnu suradnicu za protokol i odnose s javnošću( 4 mjeseca );
– Izradila 4 "Službena glasnika" ( ukupno 1000 stranica );
– Prevela 120 stranica tekstova sa njemačkog, engleskog i talijanskog jezika;
– Sugreirala koncept službenih web stranica Grada Poreča;
– Osmislila projekt Razvojne agencije Poreštine.

Odabrao: R.V.Aleksić

Print Friendly, PDF & Email