NEWS
Parenzana 2024-s
SPORTduo – s2

Što je gradskim vijećnicima rekao direktor TZ Grada Poreča

13.04.2009. 00:00; ; Početna / Gospodarstvo / Što je gradskim vijećnicima rekao direktor TZ Grada Poreča
960PICT8219.jpg

Na traženje oporbenih gradskih vijećnika na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća Poreča u ovom mandatu , 9. travnja 2009. godine o predviđanjima za turističku sezonu 2009. godine govorio je direktor Turističke zajednice Grada Poreča, gospodin Nenad Velenik, evo što je rekao:

"Pred kraj 2008. godine prilikom usvajanja plana i programa Turističke zajednice za 2009. godinu raspravljali smo u nekoliko navrata o planu ostvarenja noćenja i došli do načelnog zaključka da nas očekuje teška i neizvjesna godina , te da će zasigurno trebati više pratiti priliv sredstava od boravišne pristojbe i turističke članarine i shodno tome uskladiti realizaciju pojedinih programa na osnovi ostvarenih prihoda. Zaključili smo ujedno da nema mjesta paničnim prognozama, te da vrlo optimistički gledamo na sezonu 2009. godine, pa smo tako i predvidjeli pad noćenja u odnosu na 2008. godinu od 1%.

Stanje prodaje porečkih hotelijera razlikuje se prema kanalima prodaje, odnosno proizvodima, pa tako bilježimo rast prodaje u kampovima i apartmanskim naseljima. Stanje prodaje u hotelima je također različito, pa bilježimo rast prodaje u hotelima koji su se pozicionirali na tržištu, te je za neke termine slan i stop buking. Kod hotela koji se nisu pozicionirali bilježi se izvjestan pad potražnje. Specifičnost je da se prodaju najskuplji i najjeftiniji objekti.

Što se tiče stanja sa naših emitivnih tržišta, prije svega moram napomenuti kompleksnost situacije sa ruskog tržišta, koje nam je vrlo važno zbog velikog broja noćenja, a za grad , odnosno gradsku privredu, sigurno je bitno zbog činjenice da su gosti sa ruskog tržišta jako dobri vanpanskonski potrošači. Recesija i kriza koja je zahvatila cijeli svijet je posebno pogodila Rusiju. Jedan od glavnih uzroka teškog stanja u Rusiji je pad cijena nafte, te devalvacija ruske rublje od 30%. Turistička privreda je tamo dodatno pogođena činjenicom da se drastično smanjila potražnja za toplim destinacijama od kojih su ruski turoperatori praktički uspijevali održati likvidnost tokom zimskih mjeseci, a onda zdravo i bez gubitaka ulaziti u ljetnu sezonu. To je zasigurno glavni razlog smanjene potražnje za istarskim kapacitetima, te je većina ugovora sa turoperatorima još uvijek nepotpisana. Radi se prije svega o znatno smanjenim upitima u količinama odnosno kapacitetima u odnosu na prošlogodišnje ugovore, a naročito na prošlogodišnja ostvarenja, jer su ostvarenja bila znatno iznad potpisanih ugovora. Podsjetimo da je Istra u okviru Hrvatske najznačajnija Ruska destinacija, te bi se drastična smanjenja u kapacitetima znatno odrazila na poslovanje naših hotelijera, naročito "Plave lagune" koja je u istarskim i hrvatskim okvirima najomiljenije odredište ruskih gostiju. Zaključak je da će sa ruskog tržišta biti ostvaren zasigurno pad jer je nerealno očekivati ponavljanje lanjskih brojki. Hotelijeri ne smatraju potez Vlade kojim se privremeno ukida vizni režim za Ruse i Ukrajince strateškim potezom kojim će znatno utjecati na povećanje interesa za Hrvatsku , jer je i do sada vizni režim bio mekan i gosti su sa voucherom agencije praktički ulazili u Hrvatsku i to se je maksimalno koristilo.

Što se tiče ostalih tržišta kapaciteti su definirani, a situacija je različita od tržišta do tržišta. Negdje su rezultati osjetno slabiji nego lani, a za nas je važnije kako je to u glavnim emitivnim zemljama. Bilježimo generalno pad potražnje u Austriji u odnosu na prošlogodišnje rezultate, ali zadovoljavajuće s obzirom na period. Češka je u laganom padu u "Plavoj laguni", ali još uvijek zadovoljavajuće, a "Riviera" bilježi plus i to naročito u apartmanskom smještaju. Što se tiče stanja sa tržišta Hrvatske i hrvatskih posredničkih agencija koje prodaju diljem Europe situacija je na lanjskom nivou što ocjenjujemo vrlo pozitivnim.
Stanje sa nizozemskog tržišta je ohrabrujuće, te se bilježi značajniji porast kako u "Plavoj laguni", tako i u "Rivieri". Holanđani bilježe porast bukinga u čvrstim objektima (apartmanima), a poznato je da su oni tradicionalni kamping gosti.

Različita je situacija kod naših hotelijera i na nama najvažnijem tržištu – njemačkom. U "Rivieri" se bilježi lagani pad , dok u "Plavoj laguni" buking ne bilježi nikakve oscilacije, te je u konstantnom plusu u odnosu na lanjske brojke.

Slovensko tržište je u blagom padu, ali smatramo da će se situacija promijeniti jer računamo i na last minute buking s obzirom na blizinu destinacije. Jako se dobro prodaje aranžman za 1. maj, no kao i za svaki slijedeći važan blagdan bukira se u zadnji čas.

"Plava laguna" sa tržišta Velike Britanije bilježi permanentni pad, ali su brojke jako male pa izostanak dviju grupa na godinu vuče prilično velike negativne indekse. U "Rivieri" je situacija povoljnija u predsezoni kada se bilježe pozitivni indeksi, no za razdoblje od 7.- 9. mjeseca, bilježe se dvoznamekasti padovi u potražnji.

Što se tiče stanja na talijanskom tržištu indeks je nešto lošiji nego lani , no treba se prisjetiti da su noćenja Talijana lani bila relativno skromna pa i ukoliko ove godine bude ostvaren pozitivan indeks nije za očekivati da će nas noćenja Talijana ove godine spasiti. Treba napomenuti i da se "Riviera" na tom tržištu reorganizirala, te prodaju kapaciteta vrše sa malim brojem agencija, a najčešće direktno i ne očekuju daljnji pad.

Komentirajući stanje bukinga privatnog smještaja moramo konstatirati da je u odnosu na prošlu godinu buking pozitivnog predznaka, i to: od + 3 do + 5%, međutim pravi buking bi tek trebao krenuti nakon Uskršnjih blagdana. Zasigurno će buking u privatnom smještaju ovisiti o eventualnom snižavanju cijena apartmana hotelijera, no ukoliko do toga ne bi došlo ovaj kanal prodaje ima velike mogućnosti da ostvari pozitivan rezultat. Što se tržišta tiče u porastu je njemačko tržište koje bilježi 10% rast, nizozemsko tržište je na lanjskom nivou, što je odličan rezultat jer su Holanđani u privatnom smještaju pozicionirani odmah nakon Nijemaca. Nema velikog interesa za našim kapacitetima sa talijanskog tržišta , kako kod agencija tako i kod individualnih gostiju. Austrijsko tržište je na lanjskom nivou, a za očekivati je da bi to tržište moglo porasti kroz slijedeće mjesece zbog izrazito duge i hladne zime, a zasigurno je Poreč destinacija koja je kvalitetna i relativno blizu što će biti ove sezone odlučujući faktor bukiranja. Rusko tržište kao i hrvatsko je premalo zastupljeno u privatnom smještaju da bi mogli govoriti o nekom izrazitom rastu ili padu. Za očekivati je porast broja gostiju iz Srbije i B i H, iako nema fiksnih rezervacija – ima svakodnevnih upita.
Generalno gledajući privatni smještaj ima velike šanse da predstojeću sezonu ostvari rast u broju noćenja zbog blizine emitivnih tržišta i konkurentnih cijena, ali i sve većih ulaganja privatnih iznajmljivača koji su na vrijeme shvatili da jedino kvalitetan smještaj ima mogućnosti pozicioniranja na sve zahtjevnijem europskom tržištu.

Ukoliko isključimo rusko tržište , vlada zadovoljstvo trenutnim stanjem bukinga , jer je realno očekivati da se ljudi ne žure sa bukiranjem, a do glavne sezone kada se ostvaruju velike brojke je još puno vremena. Potrošači su svjesni da će mjesta biti, jer je ponuda velika i različita i vjerujemo da će se naknadno stanje sigurno poboljšati s obzirom da su šanse zbog blizine i prihvatljive ponude na našoj strani. Za napomenuti je da naši hotelijeri nisu korigirali cijene već smatraju da su postojećim cijenama izrazito konkurentni , te da će tržište to zasigurno prepoznati.

Što se tiče najvažnijih investicija u hotelskim kućama to su:

– "PLAVA LAGUNA"
• Rekonstrukcija kupatila u hotelima "Plavi" i "Zorna"
• Renoviranje 1/3 soba u hotelu "Delfin" (cca 250) – sada je ukupno renovirano 500 soba
• Program uređenja plaža u Zelenoj Laguni, Bijeloj uvali, te hotelu "Parentium"
• U kampu "Ulika" se renoviraju sanitarni čvorovi, te sanira kanalizacijski sustav
• U hotelu "Mediteran" se renoviraju sanitarije na bazenu i u holu
• Generalno hortikulturno uređenje
• Ukupni troškovi su cca 50 milijuna kuna

 "RIVIERA"
• Podizanje hotela "Valamar Crystal" sa 3 na 4 zvijezdice ( obnova soba i kupaonica, uređenje lobby bara i recepcije, ulaza i zelenih površina oko objekta te kluba za tinejdžere)
• Rekonstrukcija "Villa Valamar Residence Tamaris" i to 88 vila na 4 zvjezdice, te pretvaranje 2 ville u jednu predsjedničku
• Osvježavanje hotela "Pical" – sobe, namještaj, tepison, te izgradnja centralne kuhinje
• Osvježavanje hotela "Fortuna" – koje obuhvaća i fasadu
• Investicija u kampove – parcelizacija, infrastruktura za buduće "Istarsko selo", te postavljanje 20-ak jedinica mobilhomova
• Rekonstrukcije vile Polesini koja neće biti u funkciji klasičnog ugostiteljstva, već će biti mjesto za održavanje posebnih događanja, banketa, izložba, sastanaka i kongresa. Uz uređenje samog objekta Vile Polesini, uredit će se i dvorište te okoliš zgrade
Ukupni troškovi su cca 55 milijuna kuna ".

R.V.A.

Print Friendly, PDF & Email