NEWS
Parenzana 2024-s
SPORTduo – s2

Tjedna najava događanja iz Pučkog učilišta Poreč

poup-logo-v
05.10.2020. 15:08; ; Početna / Kultura / Tjedna najava događanja iz Pučkog učilišta Poreč
  1. Tjedan kulture življenja u Poreču  – 5. -10. listopada

ponedjeljak, 5. listopada u 19.00

Nebo nad Berlinom (1987.)
kino Poreč
izvorno ime: Der Himmel über Berlin
redatelj: Wim Wenders
uloge: Bruno Ganz, Solveig Dommartin, Otto Sander, Curt Bois, Peter Falk
žanr: drama, fantastika
trajanje: 127 minuta

sadržaj: Radnja se odvija u Berlinu u osamdesetim godinama 20. stoljeća neposredno prije kraja hladnog rata. Glavni likovi, dvoje anđela Damiel i Cassiel kreću se gradom kao duhovi, potpuno neprimjetni i nevidljivi stanovnicima Berlina. Njihova je uloga osluškivanje misli prolaznika kako bi upamtili i očuvali kroz vrijeme osjećaje ljudi. Jednog dana lutajući gradom Damiel susreće Marion, lijepu i vrlo usamljenu djevojku koja radi kao akrobatkinja u cirkusu. On promatra Marion dok boravi u svom kamperu u sklopu cirkusa, gleda je dok sama pleše i sluša joj misli dok sama šeće gradom. Damiel se prvi put u svojem vječnom postojanju zaljubljuje i poželi postati čovjekom…

(u okviru Kultnog ponedjeljka)

 

utorak, 6. listopada u 20.00

Harlequin Art Collective
Istarska sabornica

  • Marta Schwaiger, sopran
  • Dani Bošnjak, flauta
  • Šimun Matišić, vibrafon
  • Stjepan Vuger, harmonika
  • Alan Bošnjak, trombon

Na programu komornog sastava je ciklus pjesama Harawi (Pjesme ljubavi i smrti) skladatelja Oliviera Messiaena i u obradi Šimuna Matišića.

(u okviru 59. Koncerata u Eufrazijani)

 

srijeda, 7. listopada u 19.00

Tornaj se doma – Torna casa, razgovori s autorima prvog ciklusa
promocija knjige autorice Tajane Reznić Brenko
foaje kazališta

Predstavljajući petoricu umjetnika, rođenih Porečana  –  Davida Belasa, Gorana Škofića, Luku Stojnića, Dejana Štifanića i Alexa Brajkovića, autorica Reznić Brenko u formi dijaloga nastoji razotkriti početke i uzroke svakoga ponaosob te u kojoj su mjeri, umjetnički i životno, bili inicirani svojim gradom.

Publikacija dokumentira prvi ciklus istoimenog projekta, jedinstvenog na ovim prostorima, kojim se afirmiranim umjetnicima omogućuje autorsko predstavljanje u rodnome gradu.

Nakon događaja prisutni se pozivaju na druženje u Maloj galeriji uz predstavljanje izložbe Iz fundusa, skupne izložbe slika istarskih autora povodom 2. Tjedna kulture življenja.

trajanje izložbe: 5. – 10. listopada 2020.
radno vrijeme galerije: svakim danom od 12.00 do 20.00

Tijekom 2. Tjedna kulture življenja predstavljamo radove dvanaestorice istarskih autora. Oni su: Bojan Šumonja, Fulvio Jurčić, Đanino Božić, Josip Diminić, Zdravko Milić, Damir Tripar, Milivoj Mijošek, Eros Čakić, Sanja Švrljuga Milić,Mirko Zrinščak, Robert Pauletta, Vinko Šaina.

U Pučkom otvorenom učilištu sakupljen je tijekom posljednjih godina značajan broj radova umjetnika koji su svojim izložbama gostovali u galerijskim prostorima. Kako fundus ne bi bio samo pasivna zbirka, on trajno oplemenjuje radne prostore Pučkog otvorenog učilišta, Umjetničke škole i Grada Poreča–Parenzo, a povremeno se odabrani radovi iz fundusa predstavljaju javnosti.

 

četvrtak, 8. listopada u 18.00

Vik i čarobni mač – sinkronizirano
kino Poreč

izvorno ime: Vic the Viking and the Magic Sword
redatelj: Éric Cazes
žanr: animirani film
uloge: Robert Ugrina, Sanja Hrenar, Zoran Pribičević, Aleksandar Cvjetković Kajo
trajanje: 77 minuta 

sadržaj: Vik je sin moćnog Halvara, vikinškog poglavara. Njegov tata ima zlatno srce, ali djeluje brže nego što misli, što nažalost stvara probleme čitavom plemenu. Vik možda nema očinsku snagu, ali ima hrabro srce i prilično je lukav. Obje ove vrline pokazat će se ključnima kada se zahvaljujući zlosretnom prokletstvu Vikova majka pretvori u zlatni kip. Hrabar momak okupit će posadu koja kreće u potragu za čarobnim otokom. Prema legendi, samo se tamo može poništiti čarolija. Ulog će biti ne samo sudbina voljene majke, već i sudbina cijelog plemena.

 

četvrtak, 8. listopada u 20.00

Greenland: Posljednje utočište – kategorija 12
kino Poreč

izvorno: Greenland
redatelj: Ric Roman Waugh
žanr: akcija, triler
uloge: Gerard Butler, Morena Baccarin, Scott Glenn
trajanje: 119 minuta

sadržaj: Kako se odbrojavanje do globalne apokalipse približava, obitelj Johna Garrityja bori se za opstanak. Zajedno sa svojim sinom Nathanom obitelj mora krenuti na opasno putovanje kako bi se domogla jedine nade za spas – utočišta na Greenlandu. Usred zastrašujućih vijesti o uništenim gradovima širom svijeta, dok komadi kometa izazivaju katastrofu neviđenih razmjera, Garrityji doživljavaju najbolje i najgore od čovječanstva u borbi protiv sve veće panike i bezakonja koje ih okružuju. Kako se odbrojavanje do globalne apokalipse približava nuli, njihov nevjerojatan put kulminira očajničkim i posljednjim letom u moguće sigurno utočište. 

 

petak, 9. listopada u 20.00

Rave (ON)!

plesna predstava u suradnji s Plesnom mrežom Hrvatske
kazališna dvorana
koreografi i autori: Aleksandra Mišić / Ognjen Vučinić
izvođač: Ognjen Vučinić
produkcija: Masa dance company

Rave-kultura predstavlja autorovu društvenu uspomenu, njegov pokušaj da se osjeća kao dio zajednice stvarajući vezu s plemenom kroz ples i tjelesnost. Glazba i estetika pokreta rave-plesa za njega imaju značenje koje se osjeća kao putovanje, transformacija, transcendencija i moć oslobađanja; prepoznavanje individualnosti unutar kolektiva. U tijelu autora, rave rezonira kao osjećaj koji se izaziva zvukovima i ritmom. Njegov je rave samo njegov, a s drugim ljudima dijeli samo prostor, ne i osjećaj. Ovaj solo balansira između parodije nejasnih pokušaja da se objasni fenomen rave-kulture i ozbiljnog pokušaja da se vidi u unutarnje Ja.

 

subota, 10. listopada u 15.00

SkulpTura, tura stručnog vođenja skulpturama moderne i suvremene umjetnosti po Poreču
mjesto nalaženja: ispred crkve Gospe od Anđela na Trgu slobode
trajanje ture: oko jedan sat
kretanje ture: od Trga slobode preko Staroga grada i gradske rive do Marine Poreč

Svim zainteresiranim građanima Poreča nudi se mogućnost obilaska edukativne ture o skulpturama moderne i suvremene umjetnosti u Poreču uz besplatno stručno vodstvo.

Porečka javna zbirka skulptura najvećih hrvatskih suvremenih i modernističkih kipara okuplja 11 djela u užoj povijesnoj jezgri Poreča. Time je tijekom 80-ih i 90-ih godina grad postao galerijom suvremene skulpture na otvorenom. Sve je krenulo 1983. godine kada hotelsko-turističko poduzeće Riviera prilikom proslave 30. godišnjice osnutka postavlja skulpturu Majčina igra Frane Kršinića na terasu Gradske kavane. Skulptura je vrlo dobro prihvaćena pa je postavljanje drugih skulptura po gradu nastavljeno.

Danas porečka galerija skulptura sadrži djela Peruška Bogdanića, Ivana Kožarića, Tomislava Ostoje, Dušana Džamonje, Stanka Jančića, Frane Kršinića, Koste Angelija Radovanija, Branka Ružića, Šime Vulasa i Slavomira Drinkovića.

Tura vođenja SkulpTura ističe umjetničko bogatstvo grada, otkriva pozadinske priče i značenja skulptura te educira o uvjetovanosti takvih sadržaja poviješću turizma i turističkim razvojem grada i okolice.

Upoznajmo svoj grad i osluhnimo priče njegovih skulptura! 

Svi su događaji, osim projekcija filmova, besplatni.

Za sve je događaje u zatvorenom prostoru potrebna rezervacija putem internetskog rezervacijskog sustava na rezervacije-poup.hr radi poštivanja epidemioloških mjera opreza i sigurne međusobne udaljenosti posjetitelja.

 

Likovna djelatnost

U galeriji Zuccato otvorena je samostalna izložba Aleksandra Garbina Polovice i ostale stvari.

Decumanus 34
trajanje izložbe: do 10. listopada 2020.
radno vrijeme galerije: svakim danom od 10.00 – 12.00 i 17.00 – 21.00, osim nedjeljom i blagdanima

Uzimajući u obzir Garbinovo kiparsko obrazovanje, on svaki rad, stvar i ideju promišlja iz perspektive kipara. Bez obzira je li riječ o slici, videouratkuu ili objektima koji se nastavljaju na konceptualni, minimalistički, neodadaistički, novorealistički kod i onaj siromašne umjetnosti, svaki Garbinov rad u izložbenom prostoru funkcionira kao site-specific instalacija koja prisvaja (ili oduzima) galerijski prostor.

Umjetnički objekti na ovoj izložbi promatračima se na prvi pogled čine običnim predmetima, poznatim stvarima s „upisanim“ svakodnevnim funkcijama i značenjem. Ponovnim pregledom postaje jasno da je dio predmeta promijenjen, izmješten, preobražen i lišen poznate funkcije.  Kraćenjem i spajanjem predmeta, intervencijom u njegovu funkcionalnost i položaj ili jednostavno korištenjem i rasporedom stvari Garbin uzima u obzir promatračeva očekivanja i pretpostavke koji su preduvjet odgonetanja vizualne zagonetke.

Aleksandar Garbin rođen je 1955. godine u Rovinju. Diplomirao je 1988. godine kiparstvo na Akademiji likovnih umjetnosti “Brera” u Milanu. Izlagao je na mnogim samostalnim i skupnim izložbama u zemlji i inozemstvu. Za svoj rad nagrađen je nagradom “Pollock-Krasner Foundation” 2005. godine te brojnim drugim priznanjima i nagradama.

 

U foajeu kazališta – instalacija Od celuloze do pejzaža.

Od celuloze do pejzaža kolažna je instalacija i autorski rad polaznika radionice organizirane povodom 60. Annala, skupne izložbe suvremene umjetnosti.

Besplatnu likovnu radionicu za djecu i mlade vodio je mag. art Valter Černeka. Radionica je idejno pratila ovogodišnju temu Annala razmatrajući pojmove turizma, konzumacije prostora i selektiranja otpada. Lijepljenjem raznobojnih papira, uglavnom starih turističkih promotivnih materijala papirnati je otpad ponovno oživio u novoj funkciji te je kroz filter radionice smeće progovorilo jezikom umjetnosti.

 

Ulaz na sve izložbe je slobodan.

Print Friendly, PDF & Email