NEWS
Parenzana 2024-s
SPORTduo – s2

Poreč ima suvremenu hitnu medicinsku pomoć

20.11.2007. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Poreč ima suvremenu hitnu medicinsku pomoć

Počeci porečkog Doma zdravlja sežu u 1954. godinu. Tada je djelovao kao gradska bolnica na mjestu na kojem se i danas nalazi, a u sklopu koje su još bili stacionar i rodilište. Kao ustanova pod nazivom Dom zdravlja počinje djelovati deset godina kasnije i tako sve do 2003., kada biva objedinjen u Istarske domove zdravlja i postaje ispostava, kaže njen voditelj dr. Ante Ivančić.

– Dom zdravlja je ustanova koja treba osigurati ljudima temeljnu zdravstvenu zaštitu, a to obuhvaća prvenstveno hitnu medicinsku pomoć, opću medicinu, pedijatriju, stomatologiju, laboratorij, rendgen, ultrazvuk, ginekologiju i patronažu. Sve to imamo i mi, usto još i ortopeda i urologa, a od siječnja sljedeće godine u Domu zdravlja počet će djelovati i fizijatar. Trenutno imamo 67 zaposlenih. Od 1996. krenula je privatizacija osnovne zdravstvene zaštite, osim hitne medicinske pomoći, pa djelatnosti koje su u zakupu Doma zdravija djeluju kao samostalne ordinacije. Sada imamo 40 jedinica zakupa, a nešto od toga su i ljekarne. Dom zdravlja kao ustanova nema više potpunu ingerenciju u provođenju kompletne zdravstvene zaštite. Voditelj ispostave je više koordinator, koji radi na tome da privatni i javni sustav djeluju usklađeno, ističe dr. Ivančić.

Dom zdravlja danas pokriva Poreč i općine Funtanu, Kaštelir-Labinci, Sveti Lovreč, Tar, Višnjan, Vižinadu i Vrsar. U svim općinama djeluje jedna ambulanta, a u Vrsaru dvije. Prema riječima dr. Ivančića, za sada se ne osjeća potreba za većim brojem ambulanti.

Upitali smo ga kako su organizirani specijalistički pregledi.

– Kada je HZZO za Poreštinu prije sedam, osam godina prestao plaćati dolaske specijalista, smatrali smo da bi bilo dobro ljudima pružiti mogućnost pregleda kod nekih specijalista koji bi nastavili dolaziti kod nas. Veliki broj pacijenata odlučuje se iskoristiti tu mogućnost i radije plaćaju 120 kuna nego da odlaze u Pulu na pregled. Specijalisti koji dolaze iz Pule su kirurg, neurokirurg, otorinolaringolog, dermatolog i psihijatar. Okulist dolazi jedanput tjedno u oftalmološku polikliniku Ghetaldus koja kod nas ima iznajmljen prostor. Na specijalistički pregled ne čeka se puno, obično oko tjedan, najviše dva. Što se tiče kućne njege, to je privatna djelatnost, a kod nas djeluju »Elsonora« i sestra Melanija Buljan, što nam je vrlo drago jer je kvalitetno i za nas i za njih. To im omogućava brže i lakše djelovanje jer imaju direktnu vezu s liječnicima opće medicine, pa se mogu dogovoriti o svakom pojedinom pacijentu. Uglavnom pokrivaju Poreštinu, a »Eleonora« djeluje sve do Umaga, veli dr. Ivančić.

Na pitanje što u porečkom Domu zdravlja djeluje najbolje, on kaže: »Zadnjih godina puno smo uložili u uređenje zgrade, imamo dovoljno prostora i sve prostorije su sređene i klimatizirane. Mislimo da su stvoreni kvalitetni uvjeti za rad djelatnika i boravak pacijenata. Posebnu pažnju uvijek smo pridavali uređenju, opremi i radu hitne medicinske pomoći i sanitetskog prijevoza. Imamo sve što bi trebala imati suvremena hitna medicinska pomoć.

S obzirom na privatizaciju, Dom zdravlja nije neposredno odgovoran za funkcioniranje svakog pojedinog zakupca, a to je sistem koji funkcionira u cijeloj Europi. Ljudi se moraju naviknuti da imaju svoje privatne liječnike, specijaliste. Vrlo je bitno i to što imamo dobru suradnju između zakupaca i ustanove. Vladaju dobri, kolegijaini odnosi i atmosfera, te nastojimo većinu problema riješiti dogovorom. To je i jedan od razloga zašto već godinama organiziramo stručne skupove, medicinske kongrese, gdje nastojimo proširiti suradnju s drugim institucijama. U travnju sljedeće godine planiramo međunarodni kongres hitne medicinske pomoći u organizaciji naših ojelatnika«.

Što treba poboljšati?

– I nas kao i druge ustanove i privatne ordinacije sve više muči nedostatak liječnika i medicinskih sestara. Sada nam konkretno na »hitnoj« nedostaje jedan liječnik, a i mnogi kolege zakupci ne mogu naći zamjenu. Bio je raspisan natječaj za radno mjesto liječnika za sve Istarske domove zdravlja, ali nije stigao niti jedan zahtjev. Što se drugih nedostataka tiče, tu je i problem parkinga. Širenjem gradnje prema Domu zdravlja naš parking postaje pretijesan. Osim toga tu je i Dom za starije i nemoćne osobe koji nema poseban, već koristi ovaj parking, kaže dr. Ivančić.

Voditelja porečke ispostave upitali smo i kakvo je stanje s hitnom medicinskom pomoći.

– »Hitna« djeluje 24 sata, imamo šest timova, a svaki ima jednog doktora, dvije sestre i jednog ili dva vozača. Ljeti, što znači četiri mjeseca godišnje, sve se to pojačava tako da 24 sata djeluju dva kompletna tima. Takav je sustav iznad standarda koje plaća HZZO, koji priznaje samo dva tima dežurstva opće medicinske pomoći, pa mi već 14 godina hitnu medicinsku pomoć održavamo kao posebnu djelatnost zahvaljujući financiranju jedinica lokalne samouprave i turističkih zajednica, napominje dr. Ivančić.

V. Habereiter, Glas Istre

Print Friendly, PDF & Email