NEWS

KORISNICI T-COMA ŽALE SE NA DISKRIMINACIJU JER NE MOGU USPOSTAVITI BRZU INTERNETSKU VEZU

17.05.2009. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / KORISNICI T-COMA ŽALE SE NA DISKRIMINACIJU JER NE MOGU USPOSTAVITI BRZU INTERNETSKU VEZU
608GO336077.jpg

 Prije 30-ak godina za telefonski je priključak trebalo izdvojiti popriličan iznos, a kad ste novac pronašli i uplatili, to još nije značilo da ćete ga dobiti istog trenutka – trebalo je često čekati da pošta dogradi mrežu. Tako je bilo u mračno doba komunizma, danas je drugačije. Ili nije?
Nažalost, nije. Danas je cijena priključka za fiksni telefon simbolična, ako ga uopće možete dobiti. Ima u Poreču poduzetnika koji niti nakon pet godina nisu dobili fiksnu liniju – računi za bežični internet i mobilnu telefoniju čine njihovo poslovanje bitno skupljim nego njihova susjeda koji ima fiksnu liniju. Iz T-Coma tek obećavaju da će čovjek dobiti fiksnu liniju nakon što osiguraju infrastrukturu.
U porečkom naselju Finida, na Stanciji Diklić, u Musaležu grupe su iznerviranih ljudi koji se osjećaju diskriminiranima. Neki od njih pisali su peticije, obraćali se službi za korisnike T-Coma, no nisu se makli s mrtve točke iako je njihov problem konkretan i rješiv – ne mogu uspostaviti brzu internetsku vezu. Možete li zamisliti kako im je dok T-Com, koji živi i od njihovih pretplata, reklamira na nacionalnoj televiziji ADSL pakete za jednu kunu? Neki od njih pisali su zahtjeve za ADSL prije četiri godine, pa ponovo prije dvije, ali – ništa. Ne samo da nema ADSL-a, nego ni odgovora.
– Svakog mjeseca T-Com od nas prima 60 kuna pretplate, a naše zahtjeve i potrebe bezobrazno ignorira. Alternativu nemamo, piše nam jedan porečki student.
I to je sva istina: T-Com ima u Hrvatskoj monopolistički položaj, samo ta tvrtka može korisnicima telekomunikacijskih usluga stvoriti infrastrukturu. Ostale srodne firme plaćaju T-Comu »cestarinu« za nju. Međutim, u Hrvatskoj postoji i Zakon o elektroničkim komunikacijama, donesen prošle godine, prema kojem je T-Com neposredno odgovoran svojim korisnicima. Naime, u članku 35 toga zakona stoji da univerzalne usluge moraju biti dostupne svim korisnicima i na čitavom području države, a pod univerzalne usluge spada, prema istom članku, i prijenos podataka tehnologijom kojom se koristi većina pretplatnika.
Budući da iz T-Coma ne reagiraju na pitanja pretplatnika i redovnih korisnika, poslali smo im službeni upit kada će izjednačiti pristup svojim uslugama za sve pretplatnike na Poreštini. Pitanje je poslano sredinom travnja. Istovremeno smo o problemu izvijestili i gradske vlasti, pitajući postoji li mogućnost da se prilikom komunalnog opremanja zona Buići-Žbandaj i Fazinka riješi i pristup brzom internetu za sve građane, a dopis je išao i u Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, u čijoj su ingerenciji i elektroničke komunikacije. U roku od sedam dana stigao je jedino odgovor iz Ministarstva, a u njemu, između ostaloga, stoji da operatori na tržištu elektroničkih komunikacija moraju u okviru svojih tehničkih mogućnosti osigurati jednaku dostupnost svojih usluga svim korisnicima.
»U konkretnom slučaju Služba inspekcije elektroničkih komunikacija i pošte ovog ministarstva uputit će T-Comu prigovor te zatražiti podatke o tehničkoj mogućnosti spajanja na brzi pristup internetu«, stoji u odgovoru Ministarstva. Uz obećanje da će nas o rezultatima naknadno izvijestiti.

Sniježana Matejčić, Glas Istre

Print Friendly, PDF & Email