NEWS
SPORTduo – s2

Ipress: Rashodi Žatike 1,3 milijuna kuna, prihodi 58 tisuća kuna (MBM)

03.01.2011. 00:00; ; Početna / Sport i rekreacija / Ipress: Rashodi Žatike 1,3 milijuna kuna, prihodi 58 tisuća kuna (MBM)
320zat.jpg

U 11 mjeseci protekle godine troškovi sportske dvorane Žatika, bez iznosa koji se izdvaja za otplatu dvaju kredita uzetih za gradnju, iznosili su ukupno 1.314.234,64 kn. S druge strane, realizirani su prihodi u visini od samo 58.693,07 kn, bez PDV-a, dakle pokrivenost rashoda prihoda ne dosiže ni 5 posto, odnosno gradski “menadžeri” u ovom višenamjenskom i reprezentativnom objektu ne uspijevaju zaraditi ni 200 kuna dnevno.

Umjesto, dakle, da se naplatom korištenja dvorane ne samo pokrivaju troškovi njenog održavanja, nego da se još i zarađuje, porečka uprava natovarila je proračunu još jedan enormni trošak koji će opterećivati i buduće generacije. Ipak, čudi koliko malo se uspjelo prihodovati od dvorane unatoč reprezentativnim i višednevnim događanjima u Žatiki, primjerice Vinistri, europskim i svjetskim sportskim događanjima te koncertima.

U strukturi troškova najveća se stavka odnosi na energiju, za što je do kraja studenog, prema podacima iz Grada Poreča, potrošeno više od pola milijuna kuna, točnije 525.086,97 kn. Komunalne usluge iznosile su 434.300,64 kn, premije osiguranja 201.342,00 kn, usluge tekućeg i investicijskog održavanja 151.228,11 kn, a uredski materijal i ostali materijalni rashodi 2.276,92 kn. Iz Grada nam nisu dostavili specifikaciju navedenih minornih prihoda od 58 tisuća kuna, a temeljem dostupnih podataka iz godine ranije, vjerojatno je riječ o najmu dvorane, s obzirom na to da je Izvršni odbor porečke Sportske zajednice cijenu zakupa Žatike za sportske manifestacije definirao na tisuću kuna na sat, dok se za ostale manifestacije cijena formira po upitu.

Gornje cifre samo su trošak redovnog rada, dok za otplatu kredita treba daleko više novca, jer se, kako je poznato, izjalovio plan da se dvorana gradi prodajom zemljišta koje je poklonila država. Za gradnju dvorane gradsko je poduzeće Parentium, kao nositelj prava građenja, diglo kredite u visini od 121 milijun kuna te je godišnji trošak po kreditu oko 17 milijuna kuna. Nažalost, iz Grada Poreča još nismo dobili odgovor na dodatni upit o točnom iznosu godišnje rate, eventualnom smanjenju glavnice temeljem prodaje zemljišta na Facinki i ostalim detaljima cijelog aranžmana oko funkcioniranja dvorane.

Prije nešto više od godinu dana iz Grada Poreča je pojašnjeno da godišnji pogon dvorane košta 2 milijuna kuna te da bi popunjenost od 200 dana godišnje pokrila troškove. Očito je, međutim, da ova računica ili ne stoji ili nadležni nisu sposobni osigurati odgovarajuću komercijalnu iskorištenost. Doduše, uzmemo li u obzir da je dvorana trebala koštati 60 milijuna kuna, a konačna je cijena najmanje dvostruka, sposobnost nadležnih u planiranju i odgovornom upravljanju zajedničkim novcem je bila upitna i ranije. Podsjetimo, također, da je cijena i način gradnje Žatike jedan od elemenata kaznene prijave podnijete protiv vrha Poreča, gdje se tvrdi da informacija o cijeni gradnje nije točna. U prijavi se navodi da nisu podastrijeti podaci o visini troškova financiranja, dok su troškovi opremanja prebačeni na komunalni sustav te ukupna investicija zapravo premašuje 150 milijuna kuna, pri čemu je Grad umreženim sustavom izvođača i podizvođača oštećen za 30-ak milijuna. O tome će, međutim, zadnju riječ reći institucije sustava, a o načinu upravljanja Žatikom pitanja bi trebali postaviti građani.

(MBM, ipress)

Print Friendly, PDF & Email