Parenzana 2024-s
SPORTduo – s2

IDS protiv anti-baby zakona

361IDSzene.JPG
23.07.2009. 00:00; ; Početna / Politika / IDS protiv anti-baby zakona

Tražiti ćemo ocjenu ustvnosti zakona
Na današnjoj konfereniciji za novinare članice Kluba žena IDS-a javno su reagirale protiv zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji i na taj način se pridružile onima koji osuđuju kako sam zakon i njegove apsurdne odredbe, kao i proceduru kojom je usvojen.

– Žalosno je da nam se u 21. stoljeću, na pragu ulaska u zajednicu europskih država, događa da praktično na silu dobivamo zakon koji sam sebi postaje svrhom. Ne želimo polemizirati je li zakon brzopleto i nespretno donesen pod pritiskom iz bilo kojeg izvora, u te se špekulacije uopće ne želimo upuštati, već želimo osuditi njegove apsurdne odredbe, i još jednom, s ovoga mjesta, uputiti apel Hrvatskoj vladi i Saboru da preispitaju svoju apsurdnu odluku, povuku zakon i svedu ga u razumne i civilizirane okvire- poručila je predsjednica Kluba žena Katarina Nemet.

Potpredsjednica Kluba žena Višnja Đurin Ipša rekla je kako prije svega smatrama apsurdnim zakonsko uvjetovanje prava na umjetnu oplodnju institucijom bračne zajednice odnosno vanbračne veze od najmanje tri godine parovima koji nemaju djece, ili manje parovima koji djecu imaju, jer takvo zakonski kruto getoiziranje uistinu nema logike ni smisla.
– Tko si to uzima za pravo tako olako odrediti granicu od tri ili neovisno koliko već godina? Na temelju čega? Ne možemo se oteti dojmu da je ta brojka tek nečija proizvoljna granica, granica koja će mnoge parove ostaviti nesretnima i neispunjenima u njihovoj želji za djetetom, pita se Đurin-Ipša te dodaje kako bi zakon trebao dozvoliti parovima koji se smatraju spremnima za roditeljsku ulogu, a to iz objektivnih razloga ne mogu bez medicinske pomoći, da tu spremnost i dokažu, ali ne vjenčanim listom ili svjedocima koji će potvrditi žive li dovoljno dugo zajedno, već u okviru sustava i nadležnih stručnih institucija.

Za IDS je restriktivno i rješenje po kojem pravo na oplodnju imaju samo tri jajne stanice po postupku, te zabrana njihova zamrzavanja, tzv. krioprezervacije u homolognoj oplodnji, u cijeloj Europi imala je samo Republika Italija, no to rješenje je ukinuto Odlukom Ustavnog suda u travnju ove godine, uz obrazloženje kako ne nudi realnu mogućnost za zanošenje.

– Žao nam je što se još jednom pokazalo da je u ovom društvu najlakše diskriminirati ženu i relativizirati njezina prava i ljudske slobode. Ovim zakonom žena se otvoreno izlaže nepotrebnim dodatnim rizicima, fizičkim i psihičkim naporima, a dodatno nas čudi kako o tim stvarima nije vodio računa ministar Milinović, koji je obzirom na svoje zvanje i specijalizaciju o tome itekako morao ponešto znati i voditi računa. Ali izgleda da se iz fotelje u Banskim dvorima mnoge stvari olako zaborave, od izbornih obećanja do profesionalnih znanja, zaključila je Đurin-Ipša.

– Ovaj zakon u suprotnosti je s Obiteljskim zakonom i zakonom o ravnopravnosti spolova. Nedavno usvojeni Zakon o medicinski potpomognutoj oplodnji tiče se pitanja reproduktivnog zdravlja i reproduktivnih prava žena i muškaraca te zabrane diskriminacije na temelju bračnog i obiteljskog statusa, rekla je Carmen Krančić, potpredsjednica Kluba žena.

– Prema Zakonu o ravnopravnosti spolova izrijekom se zabranjuje diskriminacija na temelju bračnog ili obiteljskog statusa (čl. 6.). U odnosu na obitelj, Ustav ne čini razliku između bračne i izvanbračne zajednice. Pred Ustavom obje vrste zajednica su priznate i obje vrste uređuju se zakonom. S ovim Zakonom vrši se direktan atak na reproduktivna prava građana.

Želimo naglasiti da je Republika Hrvatska ratificirala međunarodne dokumente koji je pravno i politički obvezuju na ravnopravnost spolova te su izrazito jasni kada je u pitanju zdravlje žena. Prema tim dokumentima država je dužna ´promicati i osigurati prava žena na najviše standarde tjelesnog i duševnog zdravlja žena´, te se ističe ´važnost seksualnoga i reproduktivnoga zdravlja žena´, naglasila je Carmen Krančić.

Klub žena IDS-a javno se pita: Tko nas žene (ali i muškarce) uopće pita što mislimo, želimo ili trebamo?! Od nas se, valjda očekuje i traži da rađamo, radimo i šutimo. To je valjda ravnopravnost na hrvatski način smatraju u Klubu žena…
Na samome kraju konferencije predsjednica Kluba žena Katarina Nemet najavila je kako će od saborskih zastupnika IDS-a tražiti da pokrenu inicijativu ocjene ustavnosti ovog zakona.

Nakon neodrživog zakona o „nula promila", na ustavnom sudu ukinutog zakona o neradu trgovina nedjeljom, a vjerojatno i zakona o zabrani pušenja kojem se sprema slična sudbina, vjerujemo i nadamo se kako će i ovaj – još jedan u nizu brzopleto i neodgovorno donesenih zakona – doživjeti istu sudbinu. Samo da do tada zakon ne odredi previše ljudskih sudbina, poručile su iz Kluba žena IDS-a.

IDS

Print Friendly, PDF & Email