Anonimno pismo protiv Lina Dobrile diglo na noge udrugu porečkih branitelja

24.04.2008. 00:00; ; Početna / Politika / Anonimno pismo protiv Lina Dobrile diglo na noge udrugu porečkih branitelja
804lino-dobrila.jpg

Potonja je funkcija, naime, bila povodom pismu koje su, kako stoji u potpisu „Dragovoljci i branitelji 3. bojne 154. brigade HV“, ovih dana odaslali na brojne adrese braniteljskih udruga u gradu, županiji i državi te županijskom Odboru za pitanja antifašističkih boraca NOR-a i branitelja DR i porečkom gradonačelniku. Za sada anonimni potpisnici pod zajedničkim nazivom „dragovoljci i branitelji“ neprihvatljivom drže činjenicu da je na čelu NO udruge Dobrila, a to argumentiraju potankim opisom njegove uloge i ponašanja prije i tijekom rata.

Tako navode da je Dobrila prije početka agresije na Hrvatsku bio dugogodišnji djelatnik porečkog Štaba Teritorijalne obrane na visokoj poziciji s činom kapetana I. klase, po nacionalnosti Jugoslaven, da je početkom agresije umjesto uključenja u obranu Hrvatske velikodušno predao oružje iz skladišta TO neprijateljskoj vojsci, tj. JNA te da se ni tada ne uključuje u obranu, već preko svojih „operativnih“ veza zapošljava u vatrogascima, i to kao načelnik, mimo pravila struke i bez raspisanog natječaja.

Nadalje se navodi da Dobrila 1994. godine, kad vatrogastvo prelazi u nadležnost MUP-a, prisilom napušta fotelju i biva mobiliziran te upućen na bojišnicu u Liku. Tamo je, tvrde pošiljatelji pisma, glumio da je prolupao te je poslan kući na odmor, za razliku od, kažu, nas ostalih. Potpisnici se pitaju čime je, dakle, Dobrila zaslužio mjesto u NO UDVDR i tvrdi da je njemu vlast slatka i želi je pod svaku cijenu, uz navođenje nekadašnjih funkcija u Savezu komunista i današnjih u županiji, vatrogastvu i UDVDR. 

Navode iz pisma provjerili smo i kod zapovjednika 3. bojne 154. brigade. Prvi od njih, Drago Dika, potvrdio je da je Dobrila bio u TO, kome je on bio zapovjednik, ali i rekao da je situacija s predajom oružja JNA bila jednaka u cijeloj Hrvatskoj te se ne može pripisati isključivo porečkoj TO. Međutim, i Dika je mišljenja da se Dobrila 90-ih „sklonio“ u vatrogasce te potvrđuje da je mobiliziran, a ne dragovoljac, za razliku od svih ostalih djelatnika porečke TO koji su se dragovoljno priključili obrani Hrvatske. O ratnom putu Lina Dobrile nije mogao reći više, obzirom da od prosinca 1994. nije više bio zapovjednik u 154. brigadi.

Dobrilin zapovjednik bio je Milorad Knezoci, koji kaže da mu je osobno dao dva tjedna dopusta iz zdravstvenih razloga, nakon čega se Dobrila vratio i odradio zadaću kako treba. – Nije bježao od rata, a valja naglasiti da dragovoljaca nije bilo tako mnogo. Smatram ga sposobnom osobom, koja može puno pomoći radu udruge na čelu NO-a, a pismo je, moguće je, prije odraz općeg nezadovoljstva branitelja ukupnom situacijom, kaže Knezoci.

Njega je tijekom Oluje na čelu bojne mijenjao Mirko Buić, koji navode iz pisma smatra općepoznatima i ne vidi ništa sporno u Dobrilinoj funkciji, iako navodi da su se „desile neke stvari koje nisu trebale“, ali ne želi o detaljima, uputivši nas i na predsjednika UDVDR Mira Sošića. On, pak, veli, da osobno smatra da sada nije potrebno dizati prašinu, već se treba usmjeriti na aktivnosti u korist branitelja. – Svaki naš član koji je bio u ratu ima status branitelja, a ljude ne dijelim po razlikama u opredjeljenjima. Svatko od nas ima prošlost, a osobno prvenstveno cijenim doprinos udruzi, kaže Sošić, uz napomenu da iza pisma, koje je on primio prekjučer, ne stoje dobre namjere.

Nitko se od sugovornika nije mogao izjasniti što zapravo stoji iza pisma, dok je Dobrila naglasio da ne raspravlja s anonimusima. 

Na naš upit imaju li međusobne veze visoka Dobrilina pozicija u SDP-u i mjesto u NO udruge, jedini se izravno očitovao Dika, tvrdnjom da stranačka pozicija apsolutno utječe na ovu funkciju. Predsjedništvo UDVDR-a zbog navedenog će pisma večeras održati sastanak i donijeti zajednički stav, rekao nam je zaključno Sošić. (MBM)

Print Friendly, PDF & Email