Zašto SDP Poreča nije podržao proračun Grada Poreča za 2021.g.
Prenosimo Priopćenje SDPa Poreč u kojem su prikazani Amandmani SDP-a Poreč koji nisu prihvaćeni i stavovi SDP-a Poreč o proračunu za 2021. godinu:
” Gradonačelnik je predložio a gradsko vijeće usvojilo proračun Grada Poreča za 2021.g. u iznosu od 241 mil kuna.
U proračunu je predviđeno povećanje plaća za 4,5 mil kuna u odnosu na 2020.g. i povećanje materijalnih rashoda za 3,7 mil kuna.
U proračunu se i dalje planira investicija u visini od 53 mil kuna. Mi, SDP Poreča, mislimo da u situaciji kada smo u velikoj krizi:
- – Da se plaće ne bi smjele povećavati
- – Da se materijalni troškovi ne bi smjeli povećavati već racionalizacijom čak i smanjiti
- – Da bi se investicije trebale smanjiti a uređenje plaža, igrališta, kružnih tokova, prometnica, parkova, rasvjete i sl. mogla bi počekati bolja vremena. Npr. planirano u proračunu kao: izgradnja nogometnog igrališta na Žatici, sportskog igrališta u Jasenovici, izgradnja prometnica i kružnih tokova, pojačano održavanje parkova, uređenje gradskih plaža ili doma u Kadumima nam možda sada i nisu najnužnije investicije.
Potrebno nam je više od povećanja plaća, novih materijalnih rashoda ili novih investicija osigurati sredstva za direktnu novčanu pomoć onima koji su najugroženiji uslijed krize i koji nemaju dovoljno sredstava za proživljavanje.
No, u proračunu za 2021.g. je predviđeno smanjenje rashoda koji se odnose na socijalnu zaštitu za 750.000 kn u odnosu na 2020.g.
Za naknade za pomoć osobama koje su ostale bez posla zbog epidemije koronavirusom predviđeno je u proračunu svega 300.000 kn
Za naknade za pomoć osobama u teškoj socijalno ekonomskoj situaciji zbog epidemije koronavirusom još i manje tj. samo 100.000 kn
Mi, SDP Poreča, takav proračun nismo podržali jer takav proračun ne odražava realnu socijalnu situaciju uzrokovanu krizom koronavirusa i ne uvažava da kroz socijalne pomoći treba snažno pomoći onima koji su egzistencijalno ugroženi, koji su ostali bez posla ili su im smanjeni prihodi po raznim osnovama pa se nalaze ispod granice siromaštva. To su i nezaposleni i penzioneri i oni kojima su plaće drastično smanjeni i oni koji imaju dodatne prihode ali ih nisu ostvarili u dovoljnoj mjeri (kao iznajmljivači, poljoprivrednici, obrtnici, mali poduzetnici), dakle svi koji su socijalno ugroženi.
Mi mislimo da se plaće i drugi rashodi u javnom sektoru ne smiju povećavati i planirati investicije u plaže i igrališta koji možda sada nisu najnužniji i to sada kada veliki broj građana bez posla ili iz drugih razloga nema dovoljno sredstava za normalan život sebe i svoje djece.
Samo da navedemo da Grad Poreč po zadnjim podacima krajem studenog 2020. ima oko 950 nezaposlenih građana koji su prijavljeni u HZZ-u, a onih kojima su primanja po raznim osnovama smanjena još najmanje toliko.
To su naši građani koji žive ispod granice siromaštva.
Veliki broj građana koji je ostao zaposlen radi sa smanjenim plaćama, u nekim velikim poduzećima i sa 60% plaće od uobičajene. Malo gospodarstvo je na koljenima. Mnoge male firme, obrtnici i poljoprivrednici došli su u situaciju da se iz dana u dan bore za opstanak. Nažalost mnogi neće preživjeti. Ovrhe se svaki dan pokreću za nove građane i poduzetnike, mnogim poduzećima prijeti stečaj. I našim malim poduzetnicima, poduzećima, obrtnicima, poljoprivrednicima treba pomagati. Mnogi iznajmljivači, kojima iznajmljivanje nije samo dodatni prihod, već osnovni prihod ostali su bez tih prihoda. I ti iznajmljivači su u teškoj socijalnoj situaciji jer mnogi ne rade, žive od iznajmljivanja. Sve to su naši građani kojima treba pomoći a nama treba biti prioritet da održimo socijalni nivo našega grada i pomognemo svima onima koji u uvjetima COVID-a trebaju pomoć.
Proračun za 2021.g. je rađen gotovo kao da je stanje normalno, a nije. U krizi smo kakvu vjerojatno nismo doživjeli od nakon 2. Svjetskog rata. Neshvatljivo je da se u vrijeme neviđene krize u gospodarstvu i u zdravstvu koja se dramatično održava na socijalno stanje građana i kada se broj siromašnih građana rapidno povećava gradonačelnik Loris Peršurić predlaže proračun za 2021.g. kao da je stanje redovno i da se nije dramatično pogoršala situacija naših građana po raznim osnovama a vijećnici IDS-a i umirovljenika to izglasaju bez obzira na prijedloge i protivljenje SDP-a.
To pokazuje da gradonačelnik i sastavljači proračuna nisu shvatili trenutak u kojem se nalazimo i nisu pokazali spremnost na veću solidarnost sa svim onima kojima sada, možda kao nikada treba pomoći jer živimo u društvu, nadamo se, u kojem je solidarnost i međusobno pomaganje u teškim trenucima jedna od najvećih ljudskih vrijednosti koju smo u ovom gradu već bili dostigli, a sada je vrijeme da se to ponovno snažno i konkretno pokaže. Ljudima je teško i mi im moramo pomoći pa makar se odrekli djela plaća, nekih investicija i drugih rashoda. Malo manje troškova u javnom sektoru da bi se pomoglo socijalno ugroženim građanima – to je solidarnost. Isto tako šta investicije koje nisu najnužnije trebaju se dok ne izađemo iz krize zaustaviti a ta sredstva usmjeravati našim građanima da lakše i sa što manje posljedica prežive krizu.
Zato predlažemo:
- – Da se svim nezaposlenima, svim umirovljenicima sa niskim primanjima i svim socijalno ugroženima prema kriterijima i iznosima koji će se naknadno utvrditi isplaćuje iz proračuna svaki mjesec 6 mjeseci (za sada) prosječna socijalna pomoć u visini od oko 2000 kuna.
Naime, u ovim teškim vremenima svi moramo učiniti napore da se izvučemo iz krize i svi trebamo podjednako snositi teret krize pa je potrebno:
- – Da se u skladu sa trenutkom u kojem živimo i u javnom sektoru učine određene racionalizacije i smanjenja plaća da bi građani koji žive ispod praga egzistencije iz proračuna dobili određenu pomoć. Uz ostalo to je i pitanje solidarnosti među nama.
- – Da se u skladu sa krizom koja je teška i učine dodatni napori da se uštede određena sredstva iz stavaka rashoda, odnosno troškova kako bi se namaklo sredstva potrebnih da se pomogne našim građanima koji su u velikim poteškoćama
- – Da se zaustave sve nepotrebne investicije i da se sa njima počeka bolja vremena a da se iz tih sredstava osiguraju sredstva za građane koji su nam prioritet
Stvaranjem pretpostavke za pomoć građanima prema našem prijedlogu u proračunu Grada Poreča nije prihvaćeno jer su vijećnici IDS-a i umirovljenika glasali:
– Da je za pomoć nezaposlenima dovoljno 300.000 kn što je 1,2 promila proračuna
– Mi smo za pomoć nezaposlenima predlagali 10.500.000 kn ili 4,3 posto proračuna
– Da je za pomoć osobama koji su u teškoj socijalnoj situaciji zbog epidemije koronavirusa dovoljno 100.000 kn šta je 0,4 promila proračuna
– Mi smo za pomoć osobama koji su u teškoj socijalnoj situaciji zbog epidemije koronavirusa predlagali 11.100.000 kn ili 5 posto proračuna
– Vijećnici IDS-a i umirovljenika su izglasali da se povećaju plaće u javnom sektoru Grada Poreča i da se za to utroši dodatna sredstva u visini od 4.446.000 kn.
– Vijećnici SDP-a su bili protiv povećanja plaća predlažući da se plaće ne povećavaju već da se pomogne socijalno ugroženim građanima
– Podvlačimo da je ovo prvi korak naše aktivnosti u smislu ublažavanja i izlaska iz sadašnjeg društveno ekonomskog stanja, a da ćemo prema našem programu sa kojim smo izašli u javnost u svibnju mjesecu tretirati sve ukupno društveno ekonomsko stanje. Izaći ćemo sa našim konkretnim prijedlozima kako i na koji načina ublažiti sve posljedice i kako ih tretirati u buduće.
NAŠIM GRAĐANIMA TREBA POMOĆI, SADA VIŠE NEGO BILO KADA U NOVIJOJ POVIJESTI NAŠEGA GRADA PA ĆEMO SE ZA TO I DALJE BORITI !!!
Poreč, 20.12.2020.
Ljubo Kosić – predsjednik podružnice SDP Poreč
Vladimir Sladonja – Vijećnik Gradskog vijeća Poreč “