Za sanaciju Kaštijuna 46 milijuna kuna
Budući da je smeće na pulskom odlagalištu komunalnog otpada Kaštijun još lani gotovo doseglo »kritičnu točku«, Grad je kao privremeno rješenje za dnevno odlaganje otpada u svibnju odobrio Herculanei mogućnost da formira novo polje koje završnu kotu nadvisuje za 2,5 metara. Do dosezanja te visine preostalo je tek nešto više od mjesec dana.
No, Kaštijun će po svemu sudeći ipak dočekati bolje dane jer, kako nam je rekao pulski gradonačelnik Boris Miletić, Grad je dobio građevinsku dozvolu za sanaciju pa bi zahvati uskoro trebali početi.
– Svi preduvjeti za sanaciju su ispunjeni. Cjelokupni troškovi radova predviđeni su u iznosu od 46 milijuna kuna, ali tek nakon procjene stvarnog stanja na terenu znat ćemo hoće li taj iznos biti premašen. Po dogovoru s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Grad Pula financirat će sanaciju odlagališta u 60-postotnom iznosu, dok će Fond snositi 40 posto troškova, odnosno 24 milijuna kuna. Ne mogu reći točan datum, no radovi će početi za manje od dva mjeseca, rekao je Miletić.
Naveo je da će se osnivačka skupština trgovačkog društva Kaštijun, koje će biti zaduženo za gospodarenje otpadom s područja cijele Istarske županije, održati u srijedu, 31. siječnja. Podsjetimo, u izgradnju tog regionalnog centra Fond će investirati ukupno 74 milijuna kuna.
– Odlaganje i sanaciju otpada sada obavlja Herculanea, dok će se gospodarenjem smećem s područja cijele Istarske županije baviti novoosnovani Kaštijun d.o.o., koji će taj otpad selektirati. Treba još napraviti koncept njegovog djelovanja te Studiju utjecaja na okoliš i ishodovati građevinsku dozvolu, rekao je Miletić.
Skorašnju sanaciju odlagališta Kaštijun pozitivno je ocijenila aktivistica Zelene Istre Milena Radošević napominjući da će o tamošnjem otpadu trebati voditi računa i nakon završetka radova.
– Sanacija je prijeko potrebna, ali nakon toga na Kaštijunu treba razviti i dobar sustav odvojenog odlaganja otpada. To je potrebno da se ne bi dovozile velike količine smeća kojem tamo nije mjesto, da se odlagalište ne bi ponovno prepunilo. Sanacije su jako skupe, no ako se nakon njih ne odredi režim odlaganja otpada, nisu ekonomski opravdane i ekološki su nerazumne, rekla je Radošević. Navela je da će Zelena Istra uskoro organizirati okrugli stol upravo na temu odlaganja otpada na regionalni deponij i organizacije dovoženja otpada iz cijele Istre.
P.Lukež, Glas Istre