NEWS

U Vrsaru su gosti kao kod kuće

29.04.2011. 00:00; ; Početna / Gospodarstvo / U Vrsaru su gosti kao kod kuće
815marina-vrsar.jpg

Jedan od najljepših arhipelaga sjevernog Jadrana s osamnaest nenaseljenih otoka nalazi se pred Vrsarom i kao magnet privlači brojne nautičare opijene istinskim mediteranskim štihom, kao utonulim u san. Nije ni čudo što su se vrijedni Vrsarani odlučili svojim sve brojnijim posjetiteljima koji dolaze putem mora pružiti adekvatnu ponudu oko njihova uplovljavanja i zadržavanja u luci. Kao rijetki prije njega gradić Vrsar je samostalno uspio isplivati na tržište nautičkog turizma pored giganta poput ACI-a. Naime, osnivanjem gradske tvrtke za izgradnju i održavanje pod nazivom „Montraker" krajem 90-ih godina prošlog stoljeća, koja svoje ime duguje nekadašnjem kamenolomu povrh samog mjesta, stvoreni su uvjeti za razvoj vlastite marine te nedugo zatim i one u obližnjoj Funtani. Koliko se napredovalo do danas potvrđuju strani nautičari s obzirom da je prema onima koji posjećuju specijaliziranu web stranicu Skippertipps, već peti put vrsarska marina na prvom mjestu među sjevernojadranskim. Gdje leži tajna tako dobrog odjeka među strancima upitali smo člana uprave Montrakera zaduženog za marine, Armida Geromettu.

Svake  godine bolja usluga
– Recept je vrlo jednostavan. Ljubaznost, čistoća, educiranost osoblja, održavanje objekata i kompletne infrastrukture, sigurnost te realne cijene su ključ uspjeha. Iz godine u godinu našim gostima želimo pružiti sve bolju uslugu, što oni osjete i zbog toga se vraćaju. Mislim da smo jedna od rijetkih marina u kojoj se brodovi dočekuju s gumenjakom i onda ih se vodi do njihovog mjesta, kako bi se osjećali što ugodnije, rekao je na početku razgovora Gerometta. Inače, turistička luka Vrsar izgrađena je na lokaciji već postojeće luke čime su, bez narušavanja prirodnog sklada, stvoreni kapaciteti turističkih vezova za jahte. Prirodno
je zaštićena otokom Sv. Juraj na kojem se nalazi istoimena romanička crkva. Marina, čija je izgradnja počela 1999. godine, ima 200 vezova u moru i 40 na suhom. S obzirom da je dubina plovnog puta i vezova od četiri do 14 metara, omogućen je prihvat većih plovila i do 50 metara dužine. Jahtašima su na raspolaganju video nadzor s recepcije, klimatizirani sanitarni čvorovi, hidromasaža, vrhunski restoran, kafi ć, servis s 30-tonskom dizalicom, prodavaonica nautičke opreme s iznajmljivanjem sportskih rekvizita, usluge ronioca, bežični internet te čarter agencije. Zbog blizine mjesta, gostima na raspolaganju stoje svi ostali sadržaji koje nudi grad, a unutar luke nalazi se i benzinska crpka.
– S obzirom da se fi nanciramo isključivo iz vlastitih sredstava mislim da su usluge koje nudimo izuzetne, no uvijek se može bolje. Maksimalno želimo izaći u susret našim korisnicima i pratiti nautičarske trendove koji su sve zahtjevniji. Naša se marina, koja po kapacitetu spada u manje, uglavnom bazira na profitu od godišnjih vezova, zbog čega  težimo stvaranju što prisnije atmosfere i ugodnijeg okruženja. Gotovo svi korisnici naših usluga kažu da puno plove, ali da se samo kod nas osjećaju kao kod kuće. Zanimljiva je suradnja s ljetnom školom kiparstva koja se smjestila u blizini starog kamenoloma, a po kojem je naše poduzeće i dobilo ime. Naime, učenici i profesori nam konstantno velikodušno ustupaju svoje radove tako da smo kao marina jedinstveni po velikom broju skulptura, većinom morske tematike, dodao je voditelj vrsarske marine.

Produkt pametne strategije
Kao svojevrsni nastavak uspješni priče iz Vrsara nadovezuje se nastajanje nešto manje ali jednako primamljive marine u Funtani 2004. godine, također pod okriljem Montrakera. Uklapajući ta dva projekta zajedno što je zapravo logično i tako na stvari gledaju svi koji rade u tim marinama, ne možete se oteti dojmu da se ovdje stvarno ulaže veliki trud čiji su rezultati produkt jedne pametne strategije. Baš kao vrsarska i Marina Funtana otvorena je cijele godine. Ima nešto manje vezova u moru, otprilike180 i 40 na suhom. Svi vezovi imaju dvostruke mooringe, vodu i struju. Maksimalna dubina na vezovima je 4,3, a najmanja je 2,5 metra. Nude se gotovo iste usluge kao u Vrsaru, iako ima nekih važnih posebnosti.
– Funtani se možemo pohvaliti sa suhim vezom kojeg ima možda još samo jedna marina u Hrvatskoj. Naime, radi se o tome da smo uložili 200.000 kuna u nabavu šest čeličnih ležaljki za brodice nosivosti do 20 tona i uzduž njih na visini ulaza u jahte izgradili pontonski most s kojeg vlasnici vrlo lagano mogu zakoračiti na svoju ljubimicu. Osim toga još 260.000 kuna uloženo je u kemijski pročistač, pa nema straha od zagađivanja vode umarini tijekom raznih čišćenja, popravaka ili pranja, a dodatnih 160.000 kuna uloženo je u završetak asfaltiranja, specifi cirao je vrlo ljubazni Armido Gerometta koji nas je proveo objektom, da se na licu mjesta uvjerimo o čemu govori. Prema riječima našeg sugovornika za marine u Funatni i Vrasru nema straha niti za budućnost jer one posluju sasvim dobro a trend poboljšanja usluga bit će i dalje na prvom mjestu. Prošlogodišnja ukupna zajednička zarada je nešto više od 17 milijuna kuna pa vjerujemo da će se takvi pozitivni trendovi i nastaviti. Da nisu samo stranci prepoznali kvalitetu u Vrsaru najbolje kazuje i nagrada Hrvatske gospodarske komore iz 2010. godine, prema kojoj je Marina Vrsar zauzela visoko treće mjesto u Hrvatskoj.

Hrvoje Iskra, Glas Istre

Galerija slika uz članak

Print Friendly, PDF & Email