NEWS
Advent 24 S

U POREČU ODRŽAN 2. »WEST COAST ISTRA BATTLE – NON VIOLENCE ZONE«

24.04.2006. 00:00; ; Početna / Lifestyle / Zanimljivosti / U POREČU ODRŽAN 2. »WEST COAST ISTRA BATTLE – NON VIOLENCE ZONE«
512Brek_dens.jpg

 POREČ – U Poreču u dvorani »Veli Jože« prekjučer je održan drugi istarski međunarodni turnir u break danceu »West Coast Istra Battle – Non Violence Zone« koji je okupio čak 15 break dance ekipa iz Hrvatske, Srbije i Crne Gore, Italije, Mađarske, Austrije, Francuske, Nizozemske i Slovenije. Iz Istre su nastupile čak tri ekipe, Style Zero iz Pule, My Tee Squad iz Poreča s jednim članom iz Novog Sada te NB Style iz Vodnjana, koji su ujedno bili i najmlađi natjecatelji.

U Hrvatskoj se inače održavaju slična natjecanja, međutim ovo porečko bilo je najveće do sada po broju ekipa, ali i količini publike koja je okupirala dvoranu i divila se mladim dancerima.

Događaj su organizirali porečko Društvo »Naša djeca«, »FreeStyle Kings« i »Justdesign« pod pokroviteljstvom Grada Poreča i Istarske županije. Break dance natjecanju prethodile su radionice zacrtavanja i slikanja grafita, radionice učenja break dance koraka tzv. footwork te powermoves (akrobatika pokreta). Footwork je vodio Atomic iz Zagreba, koji je ujedno bio i voditelj natjecateljskog dijela, dok se za grafite pobrinuo Just iz Poreča, a za powermove pokrete Super – Ty iz Splita. Radionice su se inače održavale još od srijede, a glazbu su puštali DJ-i iz Njemačke »Intruders From Planet Rock«.

Break dance je životni stil

– Naša je ekipa sudjelovala u radionici powermova i mogu vam reći da to puno pomaže. Radionice vam pomažu da shvatite svoje i naučite nove pokrete. Tehnika pokretanja tijela najvažniji je element u breake danceu. Kroz muziku pak svoju kreativnost pretočiš u kretnje tijela. Ali situacija može biti i obrnuta, jer kad naučiš neke pokrete, kroz muziku ih možeš usavršavati i mijenjati – rekao nam je V – Cell iz austrijske ekipe »Moveing Shadows«. Nakon razgovora s Austrijancima prošetali smo do radionice grafita, točnije do Porečanina Justa. – Grafitima se bavim već 12 godina. Crtanje sam naučio u Pragu, a tamo nema radionica, tamo vam je radionica ulica. Čovjek vani ima puno informacija, što iz časopisa što s interneta, a okupljanje grafitera jest svaki tjedan na istome mjestu. Još kao mali sam se zanimao za crtanje. Tada sam crtao mangu, likove iz japanskih crtanih filmova. To crtanje je slično grafitima jer imaš maksimalno dvije do tri boje i još jednu koja daje 3D efekt. S papira sam ubrzo prešao na zidove. Grafiti su skup sport. Ponekad ti trebaju samo dvije boje za crtanje, primjerice srebrna i crna, a ponekad više. Na radionicama pokazujem svoj stil, međutim ništa se ne može naučiti za samo dan ili dva – kaže Just. Prije zagrijavanja za natjecanje razgovarali smo s Dachom, članom ekipe My Tee Squad iz Poreča.

– Breakati sam počeo prije tri godine. Nije teško jer to volim. Nikad se nisam teže ozlijedio. Naravno, za sve to treba puno vježbati, ojačati organizam. Ovo nije klasičan sport, ovo je životni stil. Nažalost, u Poreču nemamo prostora za vježbanje, iako ima puno zainteresiranih za break dance. Breakamo najčešće na hip hop i funk, a znam pojedince koji breakaju i na death metal – rekao nam je Dacho te otkrio da se break danceom bave i cure, pa tako u mađarskom timu »Sons of God« nastupa Dora, a u zagrebačkom »Mystical Skillz« Zrinka.

Filozofija nenasilja

Tiziano iz talijanskog tima »Stile Balneare« rekao nam je da nije prvi put u Hrvatskoj te da se odlično provodi u Poreču. Break danceom se bavi već deset godina i kaže da je težak ako dolaziš iz malih sredina gdje nemaš od koga učiti. Iako se nikad nije teže ozlijedio, otkrio nam je da je nekoliko puta istegnuo ligamente, zaradio ponešto masnica zbog padova ili pak malo ogulio glavu zbog vrtnje na njoj. Break danceom protiv nasilja – najkraće je i najjednostavnije objašnjenje filozofije života break dancera. Tako se provode i natjecanja. Po dvije ekipe od po najmanje pet članova stanu jedna nasuprot drugoj i tu kreće izazivanje, u plesu naravno. Jedan po jedan, a kasnije i u grupi, pokazuju ono u čemu su najbolji. Najbolji pokreti, head spin (vrtnja na glavi) ili pak poseban skok, ono je po čemu se razlikuju od ostalih. Tri suca nakon plesa koji traje određeno vrijeme okretanjem ruke prema najboljoj ekipi odlučuju o pobjednicima. Zanimljivo je da su prekjučerašnji suci došli čak iz Francuske i čine tim »Legiteam Obstruxion«. Suci prije samog počeka natjecanja najprije moraju pokazati natjecateljima i publici svoje najbolje pokrete. Ponekad se, međutim, ni oni sami nisu mogli dogovoriti koji je tim bolji. Ovaj međunarodni turnir nije se bodovao za daljnja natjecanja, već je nagrada bila novčana tako da su pobjednici, »NL Team« iz Nizozemske, kući ponijeli ukupno 500 eura. Izrazito dobroj organizaciji uistinu se nema što prigovoriti. Štoviše, zaslužuju svaku pohvalu da su ovakav međunarodni turnir uspjeli dovesti u našu malu sredinu. Zamjerka jedino ide medijima koji su znali za ovaj događaj koji promovira nenasilje, kreativnost i druženje mladih iz cijeloga svijeta, ali nisu uopće pokazali dovoljno interesa. Šteta. Break dance ekipo, vidimo se opet dogodine!

Uskoro break dance akademija u Poreču?

– Već tri godine Društvo »Naša djeca« organizira break dance radionice u Poreču. Na to su nas natjerali sami mladi. Radionice organiziramo tijekom ljeta, no problem nam je dobiti slobodan prostor. Lani za 1. svibnja imali smo malo natjecanje s našim ekipama iz Istre. U ovakvim smo manifestacijama i radionicama prepoznali vrijednost samoorganiziranja i samodiscipline mladih. Teško je pronaći nekog tko bi te mlade učio break dance jer ne postoje učitelji ili treneri s diplomom. Uči te onaj tko je iskusniji i bolji. Cijelo se naše društvo bavi agresivnošću, a breakdancerska filozofija jest da ako si ljut na nekog, onda ga moraš izazvati na break dance. Dakle, mladi se »obračunavaju« na podiju i to plesom. Razmišljamo da pokrenemo break dance akademiju u Poreču – kaže predsjednica porečkog DND-a Snježana Lehman.

Galerija slika uz članak