NEWS

Turistička sezona ulazi u špicu: u obilasku porečkih plaža od Materade do Zelene lagune turista ima sve više

Materada7
09.07.2015. 10:58; ; Početna / Novosti / Turistička sezona ulazi u špicu: u obilasku porečkih plaža od Materade do Zelene lagune turista ima sve više

piše: Anđelo Dagostin, Glas Istre

Ima li ili nema turista na našem moru, dilema je koja se ponavlja iz godine u godinu, kao nekakva rasprava o tome je li čaša napola puna, ili je ispunjena zrakom.

– Što se turističke sezone tiče mislim da smo glavni problem mi sami, a ne gosti, jer se iz godine u godinu dižu cijene smještajnih kapaciteta i ugostiteljskih usluga, a turisti mogu za 500 eura letjeti u bilo koju zemlju Mediterana; u Tunis, Tursku, Grčku ili neku drugu jeftiniju destinaciju, neovisno o tamošnjim političkim ili ekonomskim povremenim problemima koji nas kratkoročno spase, kaže Alfredo Bravar vlasnik pokretnog ugostiteljskog objekta Aquarius u uvali Sveti Martin, koji u tamošnjoj lučici uz to iznajmljuje brodice.

Reprezentativno i poželjno za goste

U popodnevni smo obilazak porečkih plaža krenuli upravo ste lokacije, budući da se radi o potpuno novouređenoj gradskoj plaži koju su u Poreču krstili imenom Materada-sjever. Smještena je tri kilometra sjeverno od Poreča kod hotela Materada, a obnavljana je lani i ove godine. Nasipana oblucima, s nizom sagrađenih uvalica i tlakovcem popločenom šetnicom, plaža izgleda reprezentativno i poželjno. Tu su također postavljene svlačionice i tuševi, invalidska rampa za ulazak u more, teren za odbojku na pijesku, pješčanik za djecu, odmaralište za piknik (roštilj) te dječje igralište.

– Zahvat će pripomoći turizmu ovog dijela porečke obale, a budući da u Poreču hoteli  sve češće zatvaraju plaže samo za svoje goste, nova će plaža dobro doći gostima u privatnom smještaju, kaže ugostitelj Bravar dodajući “turizam je bio organiziraniji osamdesetih godina nego danas, barem ovdje u Poreču, kojeg su u međuvremenu svi pretekli – i Rovinj i Umag”.
Na betonskim plažama Špadića nije bilo ničeg zanimljivog, pa smo krenuli prema Gradskom kupalištu kod tzv. Naftaplina. Parking se naplaćuje, kao i na brojnim drugim lokacijama u gradu, pa je uglavnom poluprazan. Primjećujemo manjak kupača, a višak biciklista, u odnosu na nekakav prosjek u proteklim turističkim desetljećima.
Na tamošnjem se akvaganu tek dvoje djece praćaka u malom bazenu, dok je u susjedstvu u tijeku gradski Ljetni kamp s djecom označenom majicama kričavih boja. Ugostiteljski su objekti za razliku od nedalekih trgovačkih centara na porečkoj zaobilaznici više prazni nego puni, pa gledamo cijene istaknute pretežno na njemačkom jeziku: bier (0,5) 17 kuna; vino (1 l) 80 kuna; tintenfisch (sipa) 60 kuna; zatim miesmuscheln (dagnje) 50 kuna; gernischtes fleisch (miješano meso) 57 kuna; rižoto 50 kuna; ćevapčići 47 kuna; pizza margerita 35 kuna …

Popularna porečka Zelena Laguna

Selimo se u turističko naselje Zelena Laguna, u osamdesetima možda najpopularniju porečku turističku destinaciju među istarskim kupačima iz unutrašnjosti. Nema pretjerane gužve, a u uvali Mulindrija samo džogeri sa slušalicama na ušima i skijaši na vodi koji nemilice sijeku krugove. Ispod uzorno podrezanih grana maslina u uvali Zelena laguna odmara se veći broj stranih turista. Travnjak je danas zeleniji nego u sjećanjima iz djetinjstva, ali zato ima manje naroda. Poželjni gosti su oni veće platežne moći, pa su najbliža parkirališta pod naplatom ili zatvorena za hotelske goste, ali čini se da njih nema koliko su se turistički stratezi nadali. Tamošnja “vječna” slastičarnica Dvi Mendule kao i uvijek je puna turista, ali njenog vlasnika, porečkog ugostitelja i tinjanskog vinara Marija Banka pronalazimo u nedalekom restoranu Vila Romana.

– Kad san preuze Mendulu ’94. godine prodavali smo samo toast, pomfrit i  sladoled, jer su prevladavali gosti iz Češke i Poljske. Sezone su bile kratke, a 2002.  smo tek počeli delat malo bolje, kaže ugostitelj Banko koji u dva objekta zapošljava 25 osoba. I još mu ih fali.
“Radne snage nema. Već misec dana u svim zavodima Hrvatske dajem oglase, tražim prije svega servire, pomoćne kuhare, ali i konobare, šankiste … Posebno je teško naći kvalificiranu radnu snagu, njih ni na tržištu rada, su pošli delat u Njemačku i drugderi. Tote ni u pitanju pare, da se razumimo. Ako je kvalitetan, će ga platiti svaki”, kaže Banko. “Sezona je počela dobro u odnosu na lani”, nastavlja Banko kojem je “slabo” kad se prisjeti lanjskih ljetnih 80 kišnih dana. “Nešto nam je počelo kapati Rusa, kojih lani nije uopće bilo, a predlani ih je bilo puno. Oni su definitivno najbolji gosti, vajka im je stol pun i troše skupe stvari. To su zahvalni gosti, kao pred 15-20 lit Talijani”, zaključuje.
Zelenu lagunu i danas krasi spomenik Ede Murtića, doduše u olinjalom stanju, dok bi se okolne ruševine mogle revalorizirati u kulturno-turističke svrhe.