Prostor na Jadranu bit će najtraženija roba u Europi
Koji su najveći problemi hrvatskih turističkih nekretnina?
– U 18 godina tranzicije uglavnom se dogodilo repozicioniranje unutar istog turističkog proizvoda. Investiralo se u popravljanje naslijeđenog stanja, a ne u promjene. Prva podjela vlasničkih karata nije uvela u igru ljude i kompanije iz hotelske industrije koji će sezonski biznis pretvoriti u cjelogodišnji. U turizam su uglavnom ulazili lokalni igrači, početnici u sektoru, koji nisu imali ni viziju ni poslovnu misiju da tu industriju globaliziraju.
Kako se uopće mogu globalizirati nekadašnji turistički mastodonti?
– Primjerice, Lanterna u Poreču ima prostor od 200 hektara na kojem su hoteli, kampovi i apartmani. Da je netko želi pretvoriti u svjetski mješoviti turistički resor, koji posluje cijele godine, suočit će se s neriješenim vlasništvom nad zemljištem i s tradicionalnim pristupom prostornom planiranju.
Hrvatska treba prihvatiti nove modele u modernom poslovanju nekretninama, omogućiti etažiranje turističkih nekretnina i stjecanje ograničenog vlasništva nad njima. U protivnom, nastavit će se pritisci na daljnju apartmanizaciju koja na osnovi sitnih korupcija omogućava pojedincima da na marginama ključnih turističkih destinacija grade apartmane, često arhitektonska rugla.
Dakle, zalažete se za prodaju apartmana, što je upravo suprotno onome što definira novi zakon koji zabranjuje etažiranje u turističkim zonama.
– Zalažem se za stjecanje ograničenog vlasništva, kao što je uobičajeno u svijetu. To znači da kupite apartman u turističkom naselju kojim upravlja menadžment kompanija. Vi imate pravo četiri do šest tjedana godišnje koristiti taj svoj apartman, a preostalo ga vrijeme iznajmljuje menadžment kompanija. Vi, dakle, ostvarujete prihod od svog ulaganja, sigurni ste da će vaša nekretnina biti iznajmljena jer o tome brinu profesionalci, ne trebate sami brinuti o održavanju i usluživanju gostiju. Investicija vam se vraća kroz najam, a i vi imate gdje provoditi svoj godišnji odmor. Taj model omogućava da se grade wellness centri, golf igrališta, hoteli s pet zvjezdica…, što podiže razinu turističke ponude, dovodi goste više platežne moći i stvara veći turistički prihod.
Kako bi gradnja takvih resorta spasila obalu od daljnje apartmanizacije?
– Sada traje napad na zdrave i djevičanske prostore koje trebamo štititi. Ti se prostori uništavaju i pretvaraju u apartmanska naselja, a s druge strane imamo stare mastodonte koji propadaju. Njih treba ili obnoviti ili srušiti i graditi ispočetka, ali prema modelu ograničenog vlasništva koji sam spomenuo.
Tako rade Talijani, Grci, Austrijanci, Amerikanci… Želimo li igrati u svjetskoj ligi, moramo prihvatiti nove modele.
Kako će se, prema vašoj procjeni, kretati cijene nekretnina na obali s približavanjem Europskoj Uniji?
– To ovisi o našoj strategiji razvoja turizma. Prihvatimo li model Bugarske, gdje zapadni Europljani sada sve jeftino kupuju, imat ćemo i dalje ograničeni, sezonski turizam masovnoga tipa i apartmanizaciju. Prihvatimo li model Švicarske ili Austrije, imat ćemo nekretnine koje će vrijediti tri, četiri, pet ili više tisuća eura po kvadratu. Znamo koliko vrijede nekretnine u St. Moritzu, na Azurnoj obali i sličnim mjestima.
Kako se u to može uklopiti ideja o Mediteranu kakav je nekad bio?
– To je bila naša izmišljotina kad smo shvatili da ne možemo u početnoj fazi razvoja komunicirati sa svjetskim tržištem. Na tu poruku sada treba dodati novu vrijednost.
Kad uđemo u EU, nekretnine na obali bit će najtraženija roba u Europi, a mi moramo odlučiti hoće li one biti za tržište visoke vrijednosti koje je manje, ali je spremno više platiti, ili za masovno tržište.