NEWS

PRIJEDLOG DPU-a NASELJA FINIDA-SJEVER PREDVIĐA SMJEŠTAJ 2.400 STANOVNIKA

10.12.2010. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / PRIJEDLOG DPU-a NASELJA FINIDA-SJEVER PREDVIĐA SMJEŠTAJ 2.400 STANOVNIKA
626finida-nas.jpg

Pred tridesetak građana u porečkoj je vijećnici održano javno izlaganje prijedloga Detaljnog plana uređenja stambenog naselja Finida-sjever u sklopu javne rasprave koja je otvorena do 22. prosinca, kada se zaključuje i rok za podnošenje pismenih primjedbi. Uz izrađivača Davora Matticchija iz pulske tvrtke AD, plan je okupljenim građanima izložio i pročelnik gradskog Odjela za prostorno planiranje J zaštitu okoliša Damir Hrvatin.
Predloženi plan obuhvaća područje površine 17 hektara i omeđen je županijskom cestom Novigrad-Vrsar, makadamskim putem sa sjeverne stane te s južne strane postojećim naseljem Finida. Kako je istaknuo Matticchio, riječ je uglavnom o neizgrađenorn području na kojem se predviđa pretežno stambena te u manjem dijelu mješovita namjena. Većina parcela nalazi se u privatnom vlasništvu, dok manji dio pripada Gradu i Hrvatskim šumama.
– Uz obiteljske i više obiteljske zgrade, ovo je i jedno od rijetkih područja gdje je predviđena i gradnja višestambenih građevina, s pet i više stanova. To ujedno znači i da će gustoća naseljenosti biti prilično velika, dodao je Matticchio.
Minimalna veličina čestice za obiteljske kuće iznosi 500 kvadrata, za više obiteljske kuće 700 kvadrata i za višestambene zgrade tisuću kvadrata. Prema Matticchiovim riječima, moguća je gradnja 38 obiteljskih (plus devet postojećih) zgrada, 19 višeobiteljskih i 48 višestambenih zgrada. To znači da će, ukoliko svaka čestica bude maksimalno izgrađena, kapacitet naseljenosti doseći oko 2.400 stanovnika. Najveća dozvoljena visina na svakoj čestici za obiteljske zgrade iznosi devet metara, za višeobiteljske 10 i za višestambene 13 metara. Predviđene su i zone mješovite namjene, i to pretežno za uslužne – trgovačke i ugostiteljske djelatnosti. Uz 200 javnih parkirališnih mjesta, višestambenim zgradama omogućava se i gradnja podzemnih garaža.
Prema postocima površina u DPU-u, njih 52 posto predviđeno je za stambenu namjenu, 35 za sport i rekreaciju, 18 posto za mješovitu namjenu, 17 posto za prometnice i 10 posto za zelene površine.
U raspravi je nekolicina građana, vlasnika parcela, uz županijsku prometnicu imala primjedbe na određeni zeleni pojas na kojem nije moguća gradnja.
– Naše parcele nalaze se unutar građevinske zone, a na njima ne možemo graditi. Je li naša obveza da ih kosimo i uređujemo da bi oni koji mogu graditi imali lijepi okoliš? Možemo li vratiti novac uložen u kupnju parcela, pitao je jedan građanin. Matticchio je odgovorio da je DPU plan nižeg reda u odnosu na generalni urbanistički plan, koji definira namjenu ovih površina, te to sada nije moguće mijenjati.
Hrvatin je dodao da nije riječ samo o urbanističkom, nego i imovinskopravnom problemu te sugerirao vlasnicima parcela da daju primjedbe po tom pitanju da bi se mogle proslijediti drugim gradskim odjelima i pronaći adekvatno rješenje. Pritom je apelirao na podnositelje primjedbi i mišljenja da obvezno navedu ime, prezime i adresu da bi na svoja pitanja mogli dobiti pismene odgovore. Mnogi građani, naime, to zaboravljaju učiniti pa se njihovi zahtjevi u proceduri donošenja ne razmatraju.

V. HABEREITER, Glas Istre

Print Friendly, PDF & Email