Predstavljanje novih aktivnosti TUŠ A. Štifanića u sklopu eTwinning-a
eTwinning je web site koji glavnu svrhu pronalazi u povezivanju i poticanju na suradnju brojnih europskih škola. Neupućenima najlakše je zasigurno usporediti eTwining sa Facebookom za profesore i škole. Ovdje profesori imaju stranice profila, ostvaruju suradnju putem projekata, a na posebno uređenom Twinspace-u, učenici međusobno komuniciraju raznim prijedlozima za realizaciju ideja i pišu blog. Primjerice, uključivši se u aktivnosti eTwinninga, prof. Tatjana Gulić izjavila je da se osjeća kao da je dašak Europe ušao u njenu učionicu.
TUŠ Antona Štifanića započela je s radom u prosincu 2009. godine povezivanjem sa školom Bundesgymnasium & Bundesrealgymnasium iz austrijskog grada Laa an der Thaya. Dogovoreni on-line projekt pod nazivom „Our square mile" ili „Naša četvorna milja" imao je za cilj predstavljanje raznih sadržaja u kontekstu povijesti, umjetnosti, zemljopisa i biologije koji okružuju Školu u okviru jedne četvorne milje.
Projekti TUŠ Antona Štifanića su veoma brzo razvijeni, upravo zbog entuzijazma učenika koji su sa zadovoljstvom predstavili brojne sadržaje koje nudi turistički grad Poreč. Svojim austrijskim partnerima kao i mnogima aktivnim profesorima na eTwiningu, učenici su predstavili svoju školu, grad Poreč u kontekstu povijesno-kulturne baštine, biljke u krugu škole, gradski sajam antikviteta, povijesni festival Giostru, tradicionalnu istarsku kuhinju, projekt Istarska cesta bajki, kao i slike porečkih plaža pod snijegom.
Također je, na upoznavanju profesora, učenika i gostiju s aktivnostima predstavljen i novi projekt pod nazivom „Šareni svijet povrća" koji za svoj cilj ima razmjenu znanja, ideja i recepata među sudionicima, a u konačnici i izdavanje zajedničke kuharice. Porečka škola je na ovom projektu partner s još tri škole, i to iz Francuske,Poljske i Turske. Do sada je na stranicama eTwinninga prezentiran istarski uskršnji ručak, kojeg su pripravili učenici Škole pod vodstvom stručnog učitelja kuharstva Željana Pelože, kao i šarenilo istarske kuhinje kroz jela u kojima je naglasak na povrću.
Na stranicama eTwinninga predstavljene su i eko-aktivnosti Škole. Tijekom ekoloških aktivnosti bilo je interesantnih ideja poput toga da se cijeli stari grad Poreč proglasi pješačkom zonom ili da se izgradi spalionica smeća poput one u Beču, a prilog o ideji Eko-hotela može se vidjeti na mrežnim stranicama Škole.
Uz cjelogodišnje prikupljanje starih lijekova, papira, plastičnih čepova i baterija i suradnju sa Zelenom Istrom, Bioistrom, gradom Porečom i Plavom lagunom na raznovrsnim projektima, pokrenuta je i akcija „Započni dan marendom". Ona ima za cilj osvijestiti kod mladih koliko je bitno što jedemo i razvijanje zdravih navika, u čemu će pomoći razne aktivnosti i profil na Facebooku koji nosi to ime.
Jedna od gošći na predstavljanju projekta, Nataša Vugrinec, direktorica Turističkog ureda općine Vrsar ocijenila je prezentaciju interesantnom i inspirativnom. Posebno je zadovoljna što se na ovaj način promovira Istra i njena prirodna i autohtona gastronomska bogatstva.