NEWS
SPORTduo – s2

Ne nasjedajte lažnom dobitku!

06.11.2006. 00:00; ; Početna / Lifestyle / Zanimljivosti / Ne nasjedajte lažnom dobitku!
389GO162712.jpg

Jedna Porečanka dobila je nedavno pismo iz Španjolske kojim je Iker Rodriguez, direktor programa Euro lotto stakes Espanol, obavještava da je na lutriji dobila 475 tisuća eura. U obavijesti stoji da se radi o lutriji kojom se nastoji promovirati španjolski turizam, a uz redovne uplatitelje u španjolskoj u bubanj su ubačeni referentni brojevi 91.000 imena osoba iz cijelog svijeta, izabranih iz telefonskih imenika. Jedino što Porečanka mora učiniti je ispuniti obrazac kojim potvrđuje svoj identitet, osvojen iznos, treba unijeti broj svoga bankovnog računa i platiti bankovni trošak za transfer novca, ako ne može doći osobno po njega u Španjolsku. Sve to treba učiniti do 10. studenog.

Izgleda vrlo primamljivo, pogotovo zato jer naizgled ništa ne košta. Ali, Porečanka nikada nije igrala španjolsku lutriju, nije uplatila listić, zašto bi joj netko dao gotovo pola milijuna eura? Nazvala je španjolsku ambasadu i raspitala se znaju li što o toj promotivnoj turističkoj akciji. Saznala je da spremaju oglas za dnevne novine koje izlaze na području s kojega je bilo najviše poziva o toj lutriji, u kojem će napisati da je riječ o prijevari.

U bijesu je poderala pismo na komadiće, ali čim je to učinila, sjetila se da bi trebalo upozoriti i druge, pa je nazvala naše dopisništvo. Polijepili smo komadiće obavijesti i ukucali ime lutrije u internet tražilicu. I gle čuda: odmah smo ih pronašli na listi prevaranata, koja je uređena abecednim redom.

Na internetskim stranicama naći ćete upute o tome kako prepoznati prijevaru: vaše ime izaberu iz telefonskog imenika, s interneta, poslovnog imenika, chat foruma…, žrtva dobije obavijest da je na lutriji dobila iznos i do 400 tisuća dolara, a mora platiti transfer novca ili dokazati svoj identitet, dati broj računa ili sama platiti put. Točno kako se dogodilo i Porečanki iz ove priče. Na ovoj internet stranici poučavaju i da je lutrija u većini zemalja protuzakonita, ukoliko je ne organizira država, odnosno posebno određena humanitarna organizacija. A da biste prepoznali prijevaru dovoljno je znati da ne možete dobiti na lutriji ako niste kupili listić. Poučavaju ljude koji su dobili prevarantsku obavijest da o tome obavijeste poštanski ured i Udrugu potrošača, te da ni u kom slučaju ne odgovaraju na pismo, odnosno ne šalju svoje povjerljive podatke, kao što je broj bankovnog računa

S. Matejčić, Glas Istre

Print Friendly, PDF & Email