05.11.2006. 00:00; ; Početna / Sport i rekreacija / RUKOMETAŠI »POREČA« U PRVOJ UTAKMICI ŠESNAESTINE FINALA CHALLENGE KUPA MINIMALNIM REZULTATOM POBIJEDILI GOSTE IZ ŽIVINICA

Rezultat je bio poravnat 34:34, do kraja su ostale još četiri sekunde, a rukometaši »Poreča« imali su deveterac u svoju korist. Loptu je u ruke uzeo Mario Šporčić prevario obranu »Konjuh namještaja« i u zadnjoj sekundi postigao pobjedonosni gol s kojim su domaćini u svom premijernom europskom nastupu ostvarili i minimalnu pobjedu. Tako je u uzbudljivoj završnici riješena prva utakmica šesnaestine finale europskog Challenge kupa, nakon koje zadovoljniji mogu biti gosti iz Živinica koji kući putuju s minimalnim zaostatkom. Upravo završetak utakmice oslikava da se radilo o tvrdoj i gotovo cijelim tijekom ravnopravnoj i rezultatski izjednačenoj utakmici dvije kvalitetom podjednake momčadi, koje su prikazale igru s jako puno pogrešaka.

Nešto bolje krenuli su gosti i u 5. minuti ostvarili svoju najveću prednost u prvom poluvremenu (5:3), no njihova je prednost trajala minutu. Domaćini su pak u dva navrata u prvom dijelu imali i tri razlike (10:7 – 11´ i 12:9 – 15´), ali se nakon poravnanja »Konjuh namještaja« u 21. minuti (13:13) više nitko do odmora nije uspio odlijepiti na više od gola prednosti. U tom dijelu Turković (koji je precizno izvodio sedmerce) s pet i Matošević s četiri gola predvodili su »Poreč«, a trener Saša Ilić mijenjajući Totića i Milinkovića na vratima tražio je raspoloženijeg. S druge strane Đerzić je sa šest golova bio glavni oslonac gostiju, uz vratara Omerovića (9 obrana).

Nastavak je uslijedio u istom ritmu, »gol za gol« s čestim izmjenama u vodstvu s po golom prednosti sve do 48. minute (28:28). U sljedećih sedam minuta Porečani nisu uspjeli realizirati čak sedam napada, nakon čega su gosti u 55. minuti otišli na svoju najveću prednost na utakmici, »plus 3« (32:29). Uslijedilo je veliko mučenje domaćina koji su ipak u sljedeće tri minute uspjeli stići do poravnanja 33:33 preko Veselinova. Lovrinović minutu i 45 sekundi do kraja pravi nepotrebno isključenje tako da je »Poreč« završnicu odigrao s igračem manje. Međutim, u prvom napadu koji su igrači »Konjuh namještaja« pripremali Šporčić krade loptu i minutu i pol do kraja postiže vodstvo 34:33, ali mu na ulasku u zadnju minutu uzvraća Kadić za 34:34. U narednih 30 sekundi prvo Matošević, a potom Špročić i Mataija gube dvije važne lopte, no 21 sekundu do kraja Đerzić ne pogađa u vrlo važnom trenutku utakmice. Na koncu je uslijedila već opisana završnica za veliku radost porečkih igrača i publike. Šporčić je, pored toga što je postigao odlučujući pogodak, u drugom djelu s pet golova vukao svoju momčad, ali valja istaći i vratara Milinkovića s 11 obrana u drugom dijelu u važnim trenucima kad su gosti prijetili odlijepiti se.

Dvorana »Veli Jože«. Gledatelja 700. Suci: Dorian Syrbu i Valentin Suponicov (Moldavija). Delegat: Nedelko Nedelkovski (Makedonija).

POREČ: Totić (5), Milinković (13+0), Borotić, Mataija, Šikanjić 1, Petrić, Veselinov 5, Matošević 4, Lovrinović 3, Turković 8 (6), Kovač 2, Šporčić 7, Gorenac 2, Gruičić 3.

KONJUH NAMJEŠTAJ: Omerović (11+0), Kamberović (3+0), Cipurković, Štrbac 4, Lebendž 4, Đerzić 9, Burgić, Aljić 2, Rahimić, Ferhatbegović 3, Kadić 4 (1), Begić 3, Mišić, Gligić 5.

Sedmerci: Poreč 7 (6), Konjuh namještaj 2 (1). Isključenja: Poreč 8, Konjuh najmeštaj 8 minuta.