IZVJEŠTAJ O RADU UDRUGE UMIROVLJENIKA – KLUB GALIJA POREČ ZA RAZDOBLJE 24. OŽUJKA 2017. DO 23. OŽUJKA 2018.GODINE
Iz Udruge umirovljenika Galija Poreč dobili smo godišnji izvještaj o radu Udruge kojeg prenosimo u cjelosti:
Od prošlogodišnje izvještajne skupštine do danas održana je jedna sjednica nadzornog odbora i pet sjednica upravnog odbora i nekoliko sastanka i dogovora radne zajednica, kao i tri sastanka dogovora koordinacije sekcija, koje rade u udruzi Galija.
Nadzorni odbor kao svake, tako je i ove godine izvršio nadzor financijskog poslovanja udruge, financijski plan i program za 2018., te predložio Upravnom odboru i skupštini prihvaćanje završnog računa za 2017.godinu.
Upravni odbor je na svojim sjednicama razmatrao poslovanje udruge i donio sve statutom predviđene potrebne odluke za rad udruge , a predsjednik je informirao upravni odbor o svim značajnim događanjima u radu udruge.
Na sjednicama radne zajednice razmatrana su organizaciona pitanja, odnosi , te pripreme svih akcija koje se u udruzi provode.
Koordinacija sekcija je usuglasila programe rada sekcija, te donijela odluku o vođenju evidencije o svim aktivnostima koje sekcije provode, tako da će se od 01.01.2018. evidentirati broj učesnika i broj sati rada svih aktivnosti u udruzi (aproksimativno je to učinjeno i za 2017.godinu)
Na dan održavanja prošlogodišnje izvještajne skupštine u udrugu umirovljenika klub Galija Poreč, bilo je upisano 1 315 članova, a sa danom 20.03.2018. upisano je 1 490 članova, iz toga proizlazi da je u godinu dana upisano novih 175 članova. Ovakav upis u klub Galiju samo nam potvrđuje da ispravno radimo, da su umirovljenici prihvatili naš program rada, njegovu raznovrsnost, jer svaki umirovljenik koji se upiše u članstvo sebi je našao zanimanje kroz minimalno jednu od aktivnosti iz našeg širokog programa. Naše su aktivnosti u Galiji vidljivo je u veliko doprinose poboljšanju kvalitete života umirovljenika poreča i poreštine.
Uz redovne aktivnosti po programu rada koji se već tradicionalno dešavaju u našoj Galiji, kao što su: tečajevi informatike, stranih jezika, tečaj bridgea, tečaj plesa , redovito čitanje novina, kartanje, plesne večeri, vježbe yoga, yoga disanja, tai chi , radionice „čuvaj svoje srce da duže kuca“, nordijsko hodanje, mjerenje šećera u krvi, tlaka i kolesterola, sportske aktivnosti : boćanje, pikado, viseća kuglana, bacanje krugova i košarka, zabave u hotelu Poreč, hotelu Diamant, probe i nastupi našeg pjevačkog zbora, korištenje popusta u Istarskim toplicama, ostali popusti u Poreču (koje smo omogućili našim članovima) u proteklih smo godinu dana imali i vanrednih aktivnosti:
Naši su članovi učestvovali u akciji Zdravog grada „ Hoditi i zdravi biti,“ te pješačenja u organizaciji Općine Vižinada ( zadnja nedjelja rujna), u sportsku sekciju Galije uključeni su i pljočkari , koji su vrlo aktivni, organizirana su i dva izleta u Čakovec – našim prijateljima umirovljenicima, te izlet u Crikvenicu našoj bratimljenoj udruzi „Sunce“, oba su izleta bila jako uspješna i na neki način uzvratna, jer su udruge iz Čakovca i Crikvenice gostovale kod nas i bile jako zadovoljne našim programima. Na maškaradi u Crikvenici bilo je dvadesetak naših članova, a učestvovali smo i na sportskoj olimpijadi u u Crikvenici.
U Galiji je vrlo uspješno Ivona Orlić prezentirala promociju albuma Šjore špije, posjet je bio primjeran.
Održane su i dvije uspješne književne večeri : na prvoj je Beogradska književnica gđa Domazet prezentirala svoja djela, a učestvovao je i domaći pjesnik iz Gračišća Josip Klarić ,koji je čitao svoje pjesme na izvornom jeziku, na drugoj je večeri gđa. Nevija iz Barbana prezentirala svoju knjigu pjesama, čitala svoje pjesme, a svoje su pjesme čitali i članovi naše udruge Vesna Cvek i Izidor Brečević koji su nas ugodno iznenadili kvalitetnim nastupom a, talent se nekad otkriva i u trećoj dobi života, ovo smo godine omogućili našim članovima (koji to žele) da i nešto zarade pa je firma weber ponudila našim članovima posao distribucije njihove reklame. Nekoliko naših članova to i radi.
Sa zavičajnim muzejem poreštine i dalje traje akcija prikupljanja materijala iz turističko – ugostiteljske djelatnosti.
Održano je nekoliko razgovora sa novim rukovodstvom matice umirovljenika u cilju bolje suradnje,
Održano je predavanje dr. Urban Tripović na temu: diskus hernija kralježnice – popraćeno sa praktičnim vježbama njezine suradnice, a svi prisutni na predavanju dobili su priručnik za bolesnike na ovu temu sa prikazom vježbi.
U listopadu prošle godine imao sam jedan vrlo ugodan razgovor sa predsjednikom uprave „Plave lagune“ gosp. Nevenom Staverom. Rezultat tog dogovora se odmah počeo i realizirati . Plava laguna nam je odmah donirala dva kompjutera ( isto tako dva kompjutera donirala je i Valamar Riviera), tako da smo se modernizirali i mogli nastaviti sa tečajevima učenja informatike. Plava laguna je za svoje umirovljenike platila i večeru u hotelu Diamant, a dogovorio sam i za ovu 2018.godinu predbožićno okupljanje u hotelu Parentium. Obzirom na početak vrlo dobre suradnje upravni odbor je formirao i sekciju bivših radnika Plave lagune , tako da sada imamo sekcije umirovljenika dva porečka giganta. Valamar Riviere i Plave lagune. Radimo na tome da i svi ostali umirovljenici budu u ravnopravnom položaju, jer su neki izgubili svoje radne organizacije, a ostale organizacije ne vode brigu o svojim bivšim radnicima.
U toku je tečaj fotografije kojeg uspješno vodi gđa. Jelena Prekalj, a donirana od strane Pučkog sveučilišta Poreč, Radionica se održava svakog ponedjeljka po dva sata, a predviđeno je ukupno 12 sati. Tečaj će biti produžen, a na kraju će se rezultati pokazati i na izložbi fotografija svih učesnika.
Prošle smo godine po prvi puta došli u financijsku tešku situaciju i godinu završili u gubitku, osnovni je razlog tome, što je država zakonski povećala doprinose na honorare. Naime do prošle smo godine na ugovore o djelu plaćali 25% poreza, a prošle je godine to povećano čak na 56 % i to porez i doprinos na za mirovinsko i zdravstveno osiguranje što nas je opteretilo preko 30.000,00 kn. Ove smo godine još u težoj situaciji , naime zaklada za promicanje civilnog društva, objavila je natječaj za kandidiranje za sredstva iz proračuna grada Poreča tek 15.siječnja, rok za predaju elaborata bio je 15. veljače – mi smo u roku to učinili, ali Zaklada nam je uvjetovala da od grada možemo tražiti samo onoliko sredstva koliko smo dobili prošle godine ili točnije 129.000,00 i 7.000,00 za preventivu dijabetičara, ili ukupno 136.000,00 kn. Ukoliko tražimo više odbiti će nam zahtjev. Na vrijeme sam razgovarao sa gradonačelnikom, da ćemo dodatno tražiti 30.000,00 kn, ali nažalost tim uvjetom natječaja to nismo mogli, tako da je problem otvoren. I drugo, natječaj je objavljen tek 15.01.2018.na vrijeme smo predali zahtjev 15.02.2018., a dok ga Zaklada riješi, to će biti najmanje dva mjeseca, tako da mi prva sredstva od grada očekujemo tek početkom svibnja.
Ovome svemu je kriva državna administracija, tako da se mi moramo snalaziti kako znamo. Mi honorare moramo platiti, račune za struju, vodu, ostale troškove također moramo plaćati, a sredstva nema.
Da situacija bude još i teža državna administracija izmišlja neke nove formulare, koje mi iz udruge moramo obavezno ispunjavati, nepotrebno administrirati a primjera radi – usklađenje statuta Udruga sa Zakonom, koji smo uz popratni dopis dostavili 2015. Godine (kolovoz) ili materijale sa II. Izborne skupštine početkom travnja 2016. Godine (zapisnik, odluke i sve ostalo) do danas u uredu državne uprave Istarske županije nije došlo na red za rješavanje. Promjene statuta barem su zavedene kao predmet, a materijali izborne skupštine nisu ni bili niti uvedeni.
Nenormalno je da zaklada traži sve moguće i nemoguće, da nam propisuje rokove, da predsjednik udruge u 8 dana mora dva puta putovati u Pulu , da bi ispravljao ured državnih organa, da bi kako tako naši projekti bili prihvaćeni.
Uobičajeno je da se u izvještaju o radu govori o postignućima, da se negativnosti ne spominju međutim sve rečeno dovelo nas je do toga, da nam radi ovakvih državnih propisa grad Poreč prvih četiri mjeseca ne može i neće dostaviti ni jedne kune , a mi ponavljam moramo nastaviti sa radom , pa to ostaje na rukovodstvu da se snađe kako zna i može. Za sada smo morali dignuti kredit kod Istarske banke, da prebrodimo prva 4 mjeseca. Ja sam kod javnog bilježnika potpisao dokumentaciju za kredit. Što da slučajno opet dođe do nekih novih državnih propisa, da nam grad ne može u svibnju uplatiti za prva četiri mjeseca, čime bi mi platili kredit. Ja sam to potpisao, vjerojatno bi banka sjela na cjelokupnu moju imovinu. Kao predsjednik prije stranke umirovljenika, dakle već osmu godinu volonterski radim za ovu udrugu, a ja i rukovodstvo ove udruge, a vjerojatno i drugih udruga koje slično sufinanciraju gradovi, pitamo se u kakvu se situaciju dovodimo?
U našu je udrugu kao što je rečeno upisano gotovo 1 500 umirovljenika, što čini oko 8% stanovnika grada Poreča, sigurno je to najbrojnija udruga u Istri a i šire, program rada imamo vrlo široki,
pa ljudi se ne upisuju da bi platili članarinu , već radi programa, jer su u tom programu našli ono što ih interesira. Ovo je jedna rijetkih udruga koja kroz program okuplja umirovljenike, na programskom druženju, na boljoj kvaliteti života, na zdravstvenoj preventivi.
Program nam nitko nije izmislio, njega smo kreirali i stalno ga širimo i poboljšavamo, uvodimo nove stvari – tko to radi – to radimo mi volonteri predsjednik, dopredsjednik, tajnica, voditelj koordinacije uz pomoć naših zaposlenih u Galiji i ostalih volontera, a sve to za dobrobit naših umirovljenika.
Zato tražimo i zahtjevno, od onog tko bude raspisivao natječaj za financiranje sredstva ( sada je to Zaklada iz Pule), da se natječaj raspiše kao prije, ( najkasnije u kolovozu za iduću godinu) i da taj natječaj bude jednostavniji , da to nije nepotrebno administriranje i otkuda zakladi pravo da nam uvjetuje koliko će nam Grad Poreč dodijeliti novaca. Od Županijskog ureda državne uprave tražimo da se buduća usklađenja, eventualne promjene statuta, materijale izbornih konferencija obrađuje u primjerenom roku i povratno udruzi dostavi Rješenja.
Udruga nema sredstva da se za svaki potrebni papir mora odlaziti u Pulu, da to volonteri čine svojim vozilom , svojim benzinom, na koncu da se svugdje glumi ljubaznost, da se ispašta za, slobodno mogu reći,nečiji nerad.
I na kraju uz sve poteškoće koje smo imali i imamo, konstatiram da je iza nas, za naše članove još jedna uspješna godina, da se nadamo da će se naš glas čuti , mi ćemo se obratiti svim relevantnim faktorima od grada , županije, pa ako je potrebno i vlade (nadležnog resora) Republike Hrvatske, da našoj udruzi i svim udrugama umirovljenika, ne treba zagorčavati život, već da se umirovljenike koji su svoj radni vijek uložili da bi sadašnje i buduće generacije živjele bolje, tretira onako kako oni zaslužuju.
Molimo i sredstva javnog informiranja da nas prate, da javnost bude informirana o programu rada o masovnosti udruge, jer naši umirovljenici u udruzi nastavljaju biti aktivni i korisni članovi društva.