Galerija S
VALFRESCO 1224 S

Gradskoj knjižnici Poreč uručeno Red Dot Best of Bests priznanje za dizajn plakata Booktige 2012

645BOOKtiga12_02.jpg
12.12.2012. 00:00; ; Početna / Kultura / Gradskoj knjižnici Poreč uručeno Red Dot Best of Bests priznanje za dizajn plakata Booktige 2012

U prostorijama Gradske knjižnice Poreč predstavnici Studia Sonda Jelena Šimunović i Sean Poropat uručili su ravnateljici Gradske knjižnice Poreč Irides Zović i njezinim suradnicama Matei Radolović, Zvjezdani Hrelja i Ivani Legović plaketu Red Dot 2012 Best of Bests.

Riječ je o nagradi koju su Knjižnica i Sonda dobili za projekt plakata Festivala rabljenih knjiga Booktiga 2012, a koji su dizajneri osobno preuzeli na svečanoj Gala Red dot večeri održanoj krajem listopada u Konzerthalle u Berlinu.

Red dot jedno je od najprestižnijih godišnjih svjetskih priznanja iz područja dizajna. Ove godine 15 stručnih članova međunarodnog žirija obradilo je 6,823 pristigla rada iz 43 zemlje, od kojih su tek 63 rada iz čitavoga svijeta dobila "red dot: best of the best" priznanje za izvanredno kreativno dostignuće, koje će od danas s ponosom biti istaknuto na ulazu u knjižnicu.

Nagrade, koje se dodjeljuju prema slijedećim kriterijima za ocjenjivanje: orginalnost i emotivni doseg rada, efektivnost dosega ciljne skupine, kvaliteta dizajna, socijalna komponenta, prepoznatljivost, estetika te osjećaj i ugođaj koji radovi pobuđuju, dizajnerima su u Berlinu osobno uručili osnivač Red Dot nagrade Peter Zec te član žirija, nizozemski dizajner Michael de Boer.

Nagrađeni poster je također izložen na posebnoj izložbi "Design on stage – winners red dot award: communication design 2012" u Alte Münze Berlin te predstavljen u Red Dot 2012 godišnjaku i putem Red Dot online izložbe.

Ovo je tek posljednja u nizu nagrada koja Booktiga Festival osvaja za dizajn koji je rezultat uspješne suradnje Gradske knjižnice Poreč i Studia Sonda. Tako su plakati i sredstva komunikacije za ovaj festival, od svog prvog do najnovijeg izdanja osvojili slijedeće nagrade: 2010. g. Veliku nagradu Hrvatskog dizajnerskog društva, Brončano zvono na 16. festivalu tržišnog komuniciranja "Festo 2008", Malo zvono na 17. festivalu tržišnog komuniciranja "Festo 2009", Creativity Annual Award 2009 Silver Award i "Honorable mention", HOW´s International Design Awards 2009. – Outstanding Achievement Award, te "Design Distinction – I.D. Annual Design Review" 2010.

Zahvaljujući navedenim nagradama, plakati Booktige također su izlagani diljem svijeta: od New Yorka pa do Skandinavije, na slijedećim izložbama:

2009.
FASHION & DESIGN MENOPERPIU´: LA CREATIVITA´ DELL´ECOLOGIA
for the exhibition MARAVEE VILLAGE 2009
Trieste, ITALY

2010.
I.D. Annual Design Review Exhibit
AIGA National Design Center on 164 Fifth Avenue
New York City, USA
2010. – 2011.
Re-start exhibition project – Palazzo Frisacco, Tolmezzo, ITALY
2011.
HOW Design Conference in Chicago
Chicago, USA

2011.
Sonda Live In Zagreb, samostalna izložba povodom dobivene GRAND PRIX nagrade HDD-a, Galerija HDD
Zagreb, CROATIA
2012.
Izložba grafičkog dizajna i vizualnih komunikacija – ZGRAF 11
Zagreb, CROATIA

2012.
In a Nutshell – Contemporary Croatian Design
Zagreb, CROATIA (march)
Beograd, SERBIA (march-april)
Bruxelles, BELGIUM (April-May)
Helsinki, FINLAND (September)
Maribor, SLOVENIA (November)

Izložbe Hrvatskog dizajna 09/10 i 11/12
Muzej za umjetnost i obrt, Zagreb, CROATIA
Red Dot Communication Design exhibition 2012
Listopad 2012 , Berlin, GERMANY

KORISNE INFORMACIJE:
BOOKtiga je naziv za međunarodni festival pročitanih knjiga, koji se održava od 2008. godine na najstarijem antičkom trgu u Poreču, Maraforu. BOOKtiga je nastala kao mogući iskorak u kulturi gdje se kroz popularizaciju stare knjige stvaraju nove vrijednosti. Tako se na BOOKtigi mogu pronaći vrijedna starija izdanja, a sva po simboličnim cijenana, sakupljena iz otpisane zbirke knjiga Gradske knjižnice, ali i više stotina naslova koji su tijekom BOOktige i prodajnog sajma Buktižina festivalu darovali sami građani. Izbor naslova dodatno je obogaćen ponudom pročitanih knjiga gostujućih antikvarijata iz svih većih gradova Hrvatske, kao i Slovenije, koji čine okosnicu festivala i koji nude, uz stare i vrijedne knjige, i knjige na stranim jezicima, zemljovide, razglednice, vedute, gramofonske ploče i još mnoštvo toga. Ono što ovu manifestaciju čini posebnom i po čemu je BOOKtiga prepoznata kao "drugačija" je i sama interaktivna koncepcija festivala. Naime, posjetitelji ovdje nisu pasivni promatrači festivala, već svojim sudjelovanjem postaju aktivni kreatori sadržaja programa.

Osnovna misao vodilja BOOKtige je da na jedinstven i originalan način pruži svim posjetiteljima mogućnost uživanja u sadržajima koji su vezani uz djelovanje Gradske knjižnice Poreč, a isto tako, da vrijeme provedeno na festivalu iskoriste kreativno i kvalitetno. Sve te značajke BOOKtige prepoznate se i od strane struke pa je Gradskoj knjižnici Poreč za festival BOOKtiga dodijeljena prva pohvalnica Društva bibliotekara Istre za najbolje zamišljen i realiziran projekt u knjižničarskoj struci.
Od prve BOOKtige pa do danas prodano je više od 5000 knjiga, sakupilo se 40.109,52 kuna, a sve je donirano ustanovama: Zdravom gradu Poreč, Crvenom križu Poreč, Općoj bolnici Pula, Domu za djecu i mlađe punoljetne osobe Pula i Mjesnom odboru Červar Porta. Preko 10.000 knjiga koje nisu prodane na festivalu donirane su u dva navrata pulskom zatvoru, zatim općini Barban, udruzi Roverija-Polet iz Juršići, a uz to, 1.500 knjiga je kroz projekt BookCrossinga obogatilo čitalačku publiku u općini Kaštelir-Labinci, Turističkoj zajednici grada Poreča, općini Vižinada, Domu zdravlja Poreč, Mjesnom odboru Červar Porta, hotelu Neptun i hotel Diamant.
Na festivalu je gostovalo 20 književnica i književnika koji su okupili publiku od 4067 posjetitelja, uručene su tri vrijedne nagrade trojici najčitanijih autora u Gradskoj knjižnici Poreč (Igor Mandić, Hrvoje Hitrec, Mirjana Krizmanić), nastupilo je više od 300 vrtićke i školske djece u 32 dječja programa, uključilo se 77 volontera, organizirane su četiri velike izložbe, dva glazbena nastupa, kazališna predstava, a program Open stage okupio je 26 kreativaca i umjetničkih grupa. Na festivalu se moglo kupiti vrijedne stare knjige od 10 afirmiranih hrvatskih i slovenskih antikvarijata, surađivalo se s 17 različitih ustanova u kulturi te je dobiveno, što za organizaciju, što za dizajn BOOKtige, čak devet nagrada te je sama BOOKtiga predstavljena, a potom i prepoznata u zemljama diljem svijeta, od New Yorka do Berlina.

OPIS PLAKATA 2012:
Red dot – Best of bests:
BOOKTIGA FESTIVAL RABLJENIH KNJIGA 2012 – BIT(I) MARGINA
Rad progovara o marginalizacija knjižnice u suvremenom okruženju. Neprofitni festivali poput ovog uglavnom uvijek ostaju u sjeni drugih popularnijih, komercijalnijih i mahom posjećenijih događanja, a kako Booktiga ujedno promovira i korisnost iskorištavanja rabljenog, činilo se logičnim ne kupovati oglasni prostor, već iskoristiti onaj koji zauzimaju razna komercijalnija događanja. Izrađene su tako trake koje su se aplicirale oko već poljepljenih raznih tuđih plakata, uokvirujući ih i stvarajući svojevrsnu vizualnu marginu.
Festival tako uočljivo progovara o svjoj poziciji u odnosu prema događanjima, ne želeći ih anulirati, ne prekrivajući ih, već jednostavno postajući njihov integralni dio, margina središnjeg događanja, A margina je oduvijek bila mjesto za označavanje bitnog… Djelo se tretira kao plakat jer traka pravu funkciju ima tek u korelaciji s već postavljenim plakatom…

O RED DOT NAGRADI:
Red dot je jedno od najvećih svjetskih priznanja na području dizajna, koju još od 1954. godine dodjeljuje Design Zentrum Nordrhein Westfalen iz Essena.

2012 God:
6,823 – Prijavljenih radova:
43 – Broj zemalja iz kojih su prijavljivani radovi:
511 – Broj dodijeljenih "red dot" priznanja
63 – Broj dodijeljenih "red dot: best of the best"

Žiri:
Prof. Dr. Linda Breitlauch, Germany
Remo Caminada, Switzerland
Riccardo Capuzzo, Italy
Michael de Boer, Netherlands
Lizá Defossez Ramalho, 
Portugal
Rainer Hirt, Germany
Prof. Laurent Lacour, Germany
Prof. Uwe Loesch, Germany
Malgosia Pawlik-Leniarska, 
Poland
Pang-Soong Apex Lin, Taiwan
Tyron Montgomery, Germany
Bettina Schulz, Germany
Jennifer Tsai, Taiwan
Rob Vermeulen,
Netherlands
Dr. Corinna Rösner, Germany