NEWS

Zgrade kao da su oduvijek takve tu

15.03.2007. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Zgrade kao da su oduvijek takve tu
683GO184562.jpg

Osim što će između Lučke kapetanije i Parentina skladno upotpuniti »razglednicu« porečke rive, Rivierina stambeno-poslovna zgrada odlično je sjela i u niz fasada sa stražnje strane, koja gleda na Park Matije Gupca, nekad pokrajnju uličicu koja je sve kuće s druge strane izgubila u savezničkim bombardiranjima Poreča.

Autor ovog uspjelog projekta je porečki arhitekt Antonio Marion, koji i njime pokazuje da dobro razumije urbanu teksturu svoga grada. Zgrada izgleda kao da je oduvijek takva tu. Doduše, ima i mišljenja unutar struke, osobito konzervatorske, da u zaštićenim spomenicima kulture ne bi trebalo graditi »imitacije« koje »lažiraju« staru sliku već, suprotno, građevine takvih oblika i materijala za koje je svakom jasno da su nove. Ipak, budući da je podignuta sa suglasnošću konzervatora, ova bi zgrada mogla biti i putokazom za često spominjane i nikad isplanirane interpolacije u porečkoj starogradskoj jezgri, u »rupama« od bombi koje zjape već više od 60 godina. Prije svih upravo na Gupčevom trgu i »krožeri« – sjecištu glavnog decumanusa i carda (koji i danas nose te starorimske nazive za uzdužne i poprečne ulice u antičkom pravokutnom rasteru). Zgradu »pita« i istočni kutak na Grabarovom trgu, dočim Dobrilin park, s obzirom na to da je tamo recentno podignuta nova biskupska palača, a i na novi »život« na tom prostoru, vjerojatno više nije pogodan za povratak srušenih kuća.

I noviji dio starog grada »fora le porte«, izvan antičke jezgre, odnedavno ima dvije uspjele nadogradnje postojećih zgrada, koje »kao da su oduvijek takve tu«. Na uglu Milanovićeve i 8. marta je za kat povišena kuća koja je u javnosti poznatija po poslovima koji su prethodili gradnji. Riječ je o stambeno-poslovnoj zgradi pretežnog vlasnika Ivana Jakovčića, istarskog župana i šefa IDS-a, u kojoj je dio prostora, šufita, kupio u »problematičnoj« transakciji s Gradom. Izuzmemo li tu »nearhitekturnu« epizodu, zgrada je izvana odlično realizirana, uključujući i osvježavajuću nebeskoplavu boju fasade.

Isto se može reći i za netom dovršeno podizanje kata IGP-ove zgrade u Vukovarskoj, blizu križanja sa Županićevom. Dogradnju oba objekta projektirala je porečka tvrtka Arhetip 21.

– Za zgradu u 8. marta imali smo jako rigorozne zahtjeve konzervatora oko poštivanja raščlambe postojećih otvora na fasadi. Za onu u Vukovarskoj opredijelili smo se za pojednostavljenu »klasiku« iako moram reći da su nam i konzervatori i gradski odbor za prostorno uređenje za nju sugerirali suvremenija rješenja, jer je ipak izvan strogog centra, na rubu gradske jezgre, kaže direktor Arhetipa 21 Robert Rabac.

U svakom slučaju, obje nadogradnje dobro funkcioniraju u prostoru, pa valja očekivati da će biti primjeri za druga podizanja katova pojedinih zgrada »fora le porte«, od Trga slobode do Istarskog razvoda, Zagrebačke, Keršovanijeve, Trga J. Rakovca (Cimarela)…

G.Prodan, Glas Istre

Galerija slika uz članak

Print Friendly, PDF & Email