NEWS

Vijećnici prihvatili izvješća sedam gradskih ustanova

17.10.2011. 00:00; ; Početna / Novosti / Iz Grada Poreča / Vijećnici prihvatili izvješća sedam gradskih ustanova

Dom za starije i nemoćne, zavičajni muzej, Gradska knjižnica, Pučko otvoreno učilište, Zdravi grad, Sportska zajednica i javna vatrogasna postrojba sedam je ustanova kojima je Grad osnivač ili suosnivač i koje imaju zakonsku obvezu izvještavanja o svom radu. Na prošlotjednoj sjednici gradskog vijeća ravnatelji i ravnateljice obavili su svoju dužnost, a njihova su izvješća uglavnom prihvaćena bez rasprave i pitanja premda je gotovo svaki ravnatelj istaknuo i neke od potreba koje ustanove i njihovi korisnici imaju.
Ravnatelj Doma za starije i nemoćne Mario Laković rekao je da je tijekom protekle dvije godine u ustanovi bio smještan u prosjeku 81 korisnik, što je tri manje od punog kapaciteta. Za usluge smještaja korisnika Grad je u proračunu izdvojio 1 ,69 milijuna kuna ili 25 posto od financiranja programa, dok su korisnici uplatili 65 posto, a ostale jedinice lokalne samouprave Poreštine oko jedan posto. Laković je podsjetio kako porečki Dom nije umrežen u hrvatsku mrežu Domova, te ne dobiva sredstva od strane Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi. Njenim dijelom može postati tek kada Ministarstvo raspiše natječaj za širenje mreže.
Da li bi tada Dom sačuvao svoju samostalnost, zanimalo je predsjednika vijeća Eđidija Kodana.
– Praksa u mreži je da ako u ustanovi postoji slobodan krevet, onda smo obvezni preuzeti korisnike koje odredi socijalna služba ili Ministarstvo. Smještaj kod nas sada u prosjeku košta oko 3.600 kuna, koliko je u prosjeku cijena smještaja i nekim drugim ustanovama koje su umrežene. Umrežavanje ne bi donijelo toliko promjena za korisnike, ali bi svakako koristilo gradskom proračunu, odgovorio je Laković.
Središnja aktivnost Zavičajnog muzeja Poreštine u lanjskoj, ali i ovoj godini je rad na izradi koncepta novog muzejskog postava. Ravnateljca Elena Uljančić-Vekić rekla je da je napravljen sinopsis, a potrebno je osigurati 250 tisuća kuna za izradu idejnog projekta. Nakon toga kreće izrada glavnog projekta na temeiju kojega je moguće ovaj zahvat kandidirati za dobivanje sredstava iz EU fondova.
Ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Sanja Radetić Fatorić rekla je da su u prošloj godini svoj program proširili osnivanjem foto kluba čiji se rad zasniva isključivo na volonterizmu, a nakon dugo godina obnovljena je, također na volonterizmu zasnovana dramska radionica. Ravnateljica je dodala kako su lani u uređenje faze C zgrade Učilišta investirali 179 tisuća kuna, a ove godine gradske školske ustanove ustupile su Učilištu za tu svrhu dio svojih sredstva u iznosu od 459 tisuća kuna. To još uvijek nije dovoljno, jer za privođenje svrsi ovih prostora kojima bi se rasteretila prenapučena osnovna glazbena škola, stvorili uvjeti za osnivanje srednje glazbene škole, te otvorili prostori za udruge mladih, potrebno je još oko 1,35 milijuna kuna.
Koordinatorica projekta Zdravi grad Nataša Basanić Ćuš rekla je kako su lani iz gradskog proračuna ostvarili prihode u iznosu od 1,16 milijuna kuna, što čini 71 posto sredstava programa financiranja. Programima je u lanjskoj godini bilo obuhvaćeno oko dvije tisuće korisnika. Među projektima koje provodi Zdravi grad Basanić Ćuš je istaknula neke od koje su prvi počeo provoditi – sustavno suzbijanje ambrozije, sterilizacije i kontrole mačaka i pasa lutalica, te kontrole populacije galebova.
Tajnik Sportske zajednice Franko Buda rekao je da su lani djelovali u otežanim financijskim prilikama, početna sredstva planirana za redovnu djelatnost u iznosu od 2,6 milijuna kasnije su umanjena za 650 tisuća kuna, ali ipak je SZ uspjela podmiriti obaveze prema klubovima i trenerima, kao i neisplaćene obveze iz 2009. godine. Saniran je i dug plivačkog kluba "Poreč" prema Rivieri u iznosu nešto većem od pola milijuna kuna.
Iz izvještaja zapovjednika javne vatrogasne postrojbe Adrijana Jugovca saznali smo da je u lanjskoj godini zabilježena 281 intervencija, što je deset posto manje nego prethodne godine. Za 67 posto smanjen je broj intervencija gašenja požara na građevinama, i za 50 posto na prometnim sredstvima te za 25 posto gašenje požara na otvorenom prostoru.

Vedrana HABEREITER, Glas Istre

Porečani čitaju više nego prosječni Hrvati

Gradska knjižnica ima 2,5 knjiga po stanovniku u svom fondu, a 17 posto građana ima članske iskaznice, što je u odnosu na hrvatski prosjek od 11 posto znak da Porečani čitaju više nego prosječni Hrvati. Lani je knjižnica uz niz noviteta zadnjih godina počela posuđivati i glazbene CD-e, te pokrenula Bookljak, razmjenu školskih udžbenika. A porečka knjižnica može se pohvaliti i zavidnom suradnjom sa zajednicom, koja se posebno očituje u programu "Dam-daš", u kojem građani besplatno za sve sugrađane vode različite korisne radionice.