UPU SALADINK – SVETI MARTIN: Turistički objekti s najviše 3.000 kreveta
U ponedjeljak završava javna rasprava o prijedlogu Urbanističkog plana uređenja Saladinka – Sv. Martin. Riječ je o planu koji obuhvaća uglavnom neizgrađenu površinu od oko 55 hektara uz istoimenu uvalu, omeđenu s južne strane stambenim naseljem Mali Maj i turističkim naseljem Materada te na sjeveru kampom Ulika, a u kojem se određuju zone za gradnju i zelene površine. Izrađivač plana je Institut za poljoprivredu i turizam.
Prostor je podijeljen u 20 cjelina, a na dijelu građevinskog područja predviđaju se objekti turističko-ugostiteljske namjene maksimalnog kapaciteta 3.000 kreveta. Maksimalna izgrađenost pojedine čestice iznosi 30 posto, a unutar svake parcele najmanje 40 posto mora biti zelena površina.
UPU-om se definiraju zone ili prostorne cjeline na kojima su dati uvjeti gradnje, a valja napomenuti da se u obalnom području u dubini od 100 metara mogu graditi samo sadržaji ugostiteljske namjene, te plažni objekti i oni za sport i rekreaciju, bez mogućnosti gradnje objekata smještajnih kapaciteta.
Na nedavnom javnom izlaganju prijedloga UPU-a okupilo se 60-ak građana, doznajemo od pročelnika gradskog Odjela za prostorno planiranje i zaštitu okoliša Damira Hrvatina, a većina pitanja odnosila su se na pojašnjenja o statusu postojećih objekata uz more ili na zgrade u susjednim naseljima Kolombera i Saladinka.
Nekoliko upita građana odnosilo se na mogućnost gradnje objekata u obalnom području, te na mogućnost rješavanja vlasničkih odnosa, s obzirom na to da minimalni kapacitet jedne cjeline ne može biti manji od 80 kreveta, što znači da građevna parcela mora imati najmanje 6.600 kvadrata. S obzirom na to da je većina parcela manja od toga, vlasnici će nužno biti upućeni na međusobno dogovaranje. Najveći dio parcela na ovom području je u vlasništvu građana, dok jedan dio ima Grad Poreč, te Allegheny Financial, nasljednik Hypo Consultinga.
– Grad će inzistirati na rješavanju imovinskopravnih odnosa, u svrhu rješavanja pitanja prometa i komunalne infrastrukture jer ukoliko ne riješimo ta pitanja, nema uvjeta za gradnju, veli Hrvatin.
Građani uvid u plan mogu obaviti u gradskom Odjelu za prostorno planiranje, te dati svoje primjedbe i prijedloge upisom u knjigu ili ih dostaviti poštom zaključno s ponedjeljkom. Svi prijedlozi i primjedbe moraju sadržavati podatke o podnositelju kako bi mogao dobiti odgovor u pisanom obliku.
(V. HABEREITER, Glas Istre)