NEWS

Ulje sa Stancije Meneghetti svjetski šampion

15.12.2006. 00:00; ; Početna / Gospodarstvo / Ulje sa Stancije Meneghetti svjetski šampion
908GO169255.jpg

MEĐU DVADESET ISTARSKIH MASLINOVIH ULJA U SVJETSKOM VODIČU NAJBOLJIH NA SAMOM VRHU ULJE ROMANE KAJFEŽ I MIROSLAVA PLIŠE

Vršitelj dužnosti pročelnika županijskog Odjela za turizam Denis Ivošević vratio se iz Rima gdje je prije tri dana u hotelu »Exedra Boscolo« prezentiran »L´extra vergine«, jedini svjetski vodič maslinovih ulja provjerene kvalitete u izdanju »Cucina e vini«. Glavni urednik godišnjeg izdanja vodiča je Marco Oreggia, mladi stručnjak za maslinova ulja, za kojega Ivošević kaže da je u svom području ravan svjetskom vinskom autoritetu Alanu Parkeru. U vodiču su zastupljena čak 24 hrvatska maslinara, od kojih 20 istarskih.

»Na prezentaciji vodiča bilo je tristotinjak uzvanika, mahom talijanskih i stranih novinara, a posebno smo ponosni jer je ulje »Izbor« Romane Kajfež i Miroslava Pliše sa Stancije Meneghetti proglašeno najboljim na svijetu u jednoj od 15 kategorija, onoj u kojoj su ulja intenzivne voćnosti, veli Ivošević i nastavlja; Oreggia je na toj prezentaciji najavio Hrvatsku kao zemlju o kojoj će se na području maslinova ulja idućih godina još više govoriti, što nam je također velika promidžbena usluga. Već nekoliko godina Oreggia dolazi u Istru na poziv našeg odjela provjeriti što smo na području maslinarstva napravili, uvjerio se u veliki napredak kvalitete ulja, ali i u kreiranju turističke priče oko maslinova ulja. Ove smo godine imali oko 5.000 turista koji su stigli u Istru ciljano, na maslinarske itinerare, a to je veliki pomak. S Oreggiom smo dogovorili da u prvoj polovici sljedeće godine organiziramo edukaciju za ugostitelje o tome kako prezentirati i sljubljivati ulja i prehrambene namirnice u ugostiteljstvu. Cilj nam je da Istra postane najjača gurmanska destinacija kada je riječ o maslinovu ulju i ugostiteljstvu, a imamo prostora za perfekcioniranje«, rekao je Ivošević.

Istarska ulja ulaze u »L´extra vergine« svjetski vodič već tri godine. Prve godine su uvrštena oba poslana uzorka, za ovu godinu 10 od 20 poslanih, a u novom izdanju je 20 od 38 poslanih uzoraka. Zanimljivo je da svjetska sila u proizvodnji maslinova ulja, Španjolska, koja proizvodi 824.000 tone godišnje, ima u vodiču samo šest ulja više od Hrvatske koja godišnje proizvede oko 5.000 tona. Ivošević kaže da Oreggio radi ovaj vodič ne bi li utjecao na to da se poveća potrošnja ovog zdravog ulja, koja sada čini tek tri posto svjetske potrošnje masnoća. Bio je, kaže, iznenađen i pričom o najnovijem načinu patvorenja ulja: talijanski proizvođači uvoze jeftino afričko maslinovo ulje slabije kvalitete, kemijskim procesima dotjeraju njegova kemijska svojstva da bi zadovoljila parametre djevičanskih ulja, a jedino na što ne mogu utjecati su organoleptička svojstva. Odnosno, ta su ulja prazna okusa i bez mirisa.

Talijanski vodič, koji će u ožujku izaći i na engleskom jeziku, donosi podatke o 467 ulja proizvođača iz 27 zemalja, a spominje još 116 djevičanskih istih tih proizvođača koja su dovoljno kvalitetna da budu barem spomenuta. Uz svako ulje u vodiču su navedeni podaci o proizvođaču, organoleptičke karakteristike ulja i s kojim se namirnicama najbolje kombinira. A među tekstovima koji prethode katalogu najboljih ulja na svijetu, između ostaloga, nalazi se i pregled tradicionalnih ili autohtonih sorti maslina u pojedinim europskim zemljama. U Hrvatskoj se spominje 16 vrsta, u Španjolskoj 15, Portugalu 21, Turskoj 29, dok ih je u Francuskoj čak 53 vrste. Neke od njih predstavljene su slikom i karakteristikama, a među njima su istaknute bjelica (rasprostranjena samo u Hrvatskoj i Sloveniji), koja se koristi za proizvodnju ulja, te hrvatska oblica koja se koristi za ulja i jelo.

Svih 20 istarskih uljara zastupljenih u vodiču dobit će knjigu na poklon, rekao je Ivošević koji priprema istarsku inačicu predstavljanja vodiča. A najavljuje za dva mjeseca aktiviranje istarskog »gourmet portala« koji je u izradi, a promovirat će gastronomske istarske poslastice – od ulja do tartufa.

S.Matejčić, Glas Istre