UKORIČENO POLA STOLJEĆA SPORTSKOG RIBOLOVNOG DRUŠTVA »ZUBATAC« IZ POREČA
POREČ – Početkom 1955. godine ljubav prema moru i primorju te udičarenju i ribolovu kao rekreaciji i sportu, naveli su grupu Porečana da osnuju sportsko ribolovno društvo, s obzirom na činjenicu »da u Poreču ima najmanje oko 70 drugova koji se bave ribolovom a nisu profesionalni ribari« te da »najveći dio tih drugova lovi iz športskih pobuda«. Inicijativni odbor u kojem su bili Anton Filić, Alojz Glavić, Josip Gambar, Drago Gulić, Elio Pantea, Viktor Malinarić, Viktor Radovčić, Rudolf Cvek, Mario Staver, Petar Tomičić i Vinko Tadejević pripremio je osnivačku skupštinu Športskog ribolovnog društva »Zubatac«, koja je održana 30. ožujka te godine. U Upravni odbor društva izabrani su Boris Ausić, Vinko Tadejević, Miloš Mladenić, Đani Perkavac, Amelio Stojnić, Anđelo Tamburin, Franjo Kovaček, Drago Gulić i Petar Tomičić. Utvrđena je članarina od 120 dinara na godinu, a dogovoreno je i da se »organizuje zajednički ribolov pa da se ulov unovči i tako namaknu početna novčana sredstva«.
Prvi predsjednik Vinko Tadejević
Presnimak sačuvanog autentičnog zapisnika s te skupštine prvi je u nizu dokumenata, podataka, fotografija i novinskih isječaka objavljenih u nedavno tiskanoj knjizi o 50 godina SRD-a »Zubatac«. Slijedi ga i autentično rješenje Odjela za unutrašnje poslove Narodnog odbora kotara Pula, datirano 11. svibnja 1956., kojim se odobrava osnivanje i rad Ribolovnom sportskom društvu »Zubatac«, a koje završava s tada karakterističnim »Smrt fašizmu – Sloboda narodu!«. Tu je i ugovor iz 1957. s Ribarskim poduzećem Poreč, po kojem će ono od »Zubaca« preuzeti »viškove ribe«, odnosno »sve količine koje odgovaraju kvaliteti za ishranu stanovništva«. Prvi predsjednik društva bio je Vinko Tadejević, a tajnik Vlado Malinarić. Predsjednici su, duže ili kraće vrijeme, bili i Žarko Jovanović, Viktor Radovčić (najviše, 22 godine), Josip Gambar, Ljubo Vlahov, Eliđo Rudan, Josip Dika, Šime Perica, Antun Tomičić i Bruno Glavić. U nizu klupskih rukovodilaca svakako posebno mjesto ima Petar Tomičić, koji je bio tajnik od 1959. do 1983. godine, zapravo »alfa i omega«, naposljetku i svojevrsni zaštitni znak »Zubaca«. Broj članova društva je od početnih 35 narastao na 320 koncem 1964. godine. Oni su, čitamo iz prigodnog izvještaja, imali 37 pasara i 128 batana, većinom na vesla jer je unutarnjih motora bilo 27, a vanjskih 42 komada. Članovi-sportaši imali su 32 svijeće, 16 parangala, oko 74 komada osti te više od 600 povraza (tunja).
Za nagradu – kolut najlona
U nizu zanimljivosti u knjizi je i pretisak zapisnika s natjecanja održanog 25. siječnja 1958. u Limskom kanalu, na kojem su Angelo Tamburini i Alojz Glavić te Ivan Vojvoda (Gianni Voivoda) s gostom Frankom Grgetom ulovili najviše, svaki par po 175 komada riba, odnosno po 12 kilograma. Najveću ribu od 35 deka tada je ulovio Josip Brečić, a za nagradu najbolji su dobili svaki – kolut najlona od 0,50. Dvije godine kasnije, početkom 1960., u društvu je osnovana i sekcija podvodnih ribolovaca – ekipa Josip Hlaj, Milan Drašković i Marijan Čižić osvojila je prvo mjesto na međunarodnom prvenstvu održanom u Poreču 31. srpnja te godine. U brošuri su pobrojani svi značajniji sportski rezultati članova društva, pojedinačni i ekipni, od 1959. do 1976. godine. Među njima najznačajniji su oni Giannija Voivode i Artura Štifanića, koji su kao pojedinci ili članovi ekipa bili višestruki državni prvaci. Pokojni Štifanić bio je i svjetski prvak pojedinačno 1971., a on i Voivoda članovi reprezentacije Jugoslavije koja je 1977. na svjetskom prvenstvu u Irskoj bila ekipni pobjednik. Iz recentnijih godina objavljeni su rezultati i plasmani članova »Zubaca« na raznim natjecanjima, kao i oni s Kupa sv. Mauro, koji društvo organizira od 1996. godine. Porečani su bili organizatori velikih ribičkih natjecanja: Jadranskog turnira 1986., više državnih i županijskih prvenstva pa i evropskog 2001. Fotografije, zapisnici i isječci iz novina svjedoče o ribičkim trofejima članova »Zubaca« te društvenim aktivnostima – feštama, eko-akcijama, izletima. U nizu podataka i imena dio tog polustoljetnog porečkog društvenog mozaika je kroz desetljeća zagubljen ili zaboravljen pa su se i priređivači knjige unaprijed ispričali ako je netko ostao nespomenut, jer, iako su sačuvani i osnivački dokumenti, arhive nekih godišta nisu. Ipak, knjižica, koju su realizirali članovi »Zubaca« Drago Božić, Franko Beaković, Josip Dika, Tulio Rupil i Antun Tomičić, vrlo je vrijedan dokument porečkih sportsko-ribičkih pa i društvenih uspomena od 50-ih godina prošloga stoljeća, sažetak bogatih i zapaženih aktivnosti koje su naposljetku društveno vrednovane i ovogodišnjom dodjelom »Zubacu« gradske nagrade »30. april«.