Učenici TUŠ A. Štifanića posjetili Trst
Skupina od pedesetak učenika i nastavnika TUŠ Antona Štifanića posjetili su Trst u sklopu projektnih aktivnosti pod okriljem projekta “Poziv na carsku gozbu”, odobrenog od strane Istarske županije, a kojim se potiče zavičajna nastave u srednjim školama.
Tom su prilikom razgledali dvorac Miramare, kojeg je nadvojvoda Ferdinand Maximilian – brat cara Franz Josepha sagradio za svoju suprugu Charlotte von Belgien. U dvorcu i okolnom parku, koji su izgrađeni prema detaljnim uputama i zamislima nadvojvode, posvuda se može osjetiti velika ljubav nadvojvode Maximiliana prema moru i vlastitoj supruzi. Spomenuti je dvorac samo jedan od brojnih koje je posjedovala obitelj u čijem carstvu “sunce nikada ne zalazi”.
Nakon posjete dvorcu Miramare, uslijedilo je razgledavanje Trsta u kojem se na svakom koraku mogu vidjeti tragovi višestoljetne Austo-Ugarske vladavine. Grad je jedno vrijeme bio najvažnija trgovačka luka, sjedište ratne mornarice te najvažnija luka Austro-Ugarske monarhije. Danas, u ujedinjenoj Europi, tršćanska luka predstavlja izlaz na more za Austriju, južnu Njemačku, ali i kulturno -povijesno mjesto gdje se susreću različiti jezici i religije.
Učenici i nastavnici su prošetali ulicama kojima je nekada šetao James Joyce, pokraj kavane Tommaseo, koja je dobila ime po književniku Nicolu Tommaseu rođenom u Šibeniku, a koja je jedna od najstarijih kavana u Italiji. Vidjeli su raskošne građevine na glavnom trgu Piazza dell’Unità d’Italia, prošli pored kavane Caffe degli Specci u koju su nekada navraćali Rilke i Kafka; obišli ostatke malog tršćanskog amfiteatra, koji u usporedbi s našom Arenom u Puli djeluje iznenađujuće malim. Trst se tog prekrasnog dana pokazao u svom najboljem izdanju. Danas je Trst jedno od važnijih središta međunarodnih institucija i organizacija, istraživačko središte Europe, značajan sveučilišni centar i grad koji svojim stanovnicima pruža visoki standard života. Kombinacija je to austrougarsko-ugarske monumentalnosti i mediteranskog šarma.
Blaženka Brkić, koordinatorica projekta