NEWS
Valfresco S1124

U BUZETU ODRŽANE GODIŠNJE SKUPŠTINE VSI- VODOVODA BUTONIGA TE ISTARSKOG VODOZAŠTITNOG SUSTAVA

26.04.2006. 00:00; ; Početna / Novosti / U BUZETU ODRŽANE GODIŠNJE SKUPŠTINE VSI- VODOVODA BUTONIGA TE ISTARSKOG VODOZAŠTITNOG SUSTAVA
180Butoniga.jpg

 BUZET – Investicije VSI-Vodovoda Butoniga u protekloj su godini dosegle 25 milijuna kuna, a najveći je dio, u iznosu od 17,9 milijuna kuna, usmjeren u izgradnju cjevovoda Valtura – Medulin koji je prije nekoliko dana dobio uporabnu dozvolu te će uskoro biti u funkciji vodoopskrbe, izjavio je predsjednik Nadzornog odbora, ujedno predsjedavajući skupštine VSI-Vodovoda Butoniga Milan Antolović, prenoseći ishod redovne godišnje skupštine VSI-ja koja je jučer održana iza zatvorenih vrata. Antolović je istaknuo da su u završnoj fazi pripreme za izgradnju rezervoara Gradole čija se investicijska vrijednost procjenjuje na oko 18 milijuna kuna. Sredstva su osigurana u cijelosti te će se uskoro objaviti natječaj za izvođača radova.

Članovi Skupštine, izjavio je Antolović, prihvatili su temeljna financijska izvješća VSI-ja kao i izvješće o radu Koordinacije za realizaciju inicijative za stvaranje jedinstvenog sustava vodoopskrbe i vodozaštite Istarske županije koji bi trebao biti objedinjen u jedan poslovni subjekt sa sjedištem u Buzetu.

Za predstavnika Butonige u Koordinaciju je jučer imenovan direktor VSI-ja Darko Bratulić, a za zamjenika člana Vladimir Šćulac. Radna verzija mogućeg modela stvaranja jedinstvenog sustava bit će gotova najkasnije do sredine svibnja. Takav će projektni zadatak, rekao je Antolović, biti upućen Koordinaciji, a kada ga ona uskladi u svim pristupima, proslijedit će se svim jedinicama lokalne samouprave na razmatranje.

Na pitanje kako komentira istup dogradonačelnice Buzeta Jadranke Katarinčić-Škrlj – koja je izjavila da je težište prošlogodišnjeg rada VSI-ja bilo izrada modela podjele Butonige, no s obzirom da se Povjerenstvo za usaglašavanje nije uspjelo sastati, izostali su rezultati pa taj rad bez rezultata građane Istre godišnje košta 2,329 milijuna kuna, koliko je u prošloj godini iznosio trošak plaća i naknada za sedam zaposlenih i 11 članova Nadzornog odbora Butonige – Antolović je podsjetio da je Katarinčić Škrlj godinama radila u Butonigi.

– Kad bih ja takvu izjavu dao o firmi u kojoj sam godinama primao plaću, mislim da bih bio nekorektan prema djelatnicima. Ukoliko smatra da je u Butonigi bilo nerada, neka vrati sredstva koja je dobivala za plaću i uplati ih u dobrotvorne svrhe jer znači da ih nije zaslužila, rekao je Antolović. Antolović je potvrdio navode Katarinčić-Škrlj da Vodovod Butoniga trenutno kod banke ima oročeno 48 milijuna kuna, no da su to sredstva koja su stjecajem okolnosti najvećim dijelom uprihodovana u razrješavanju odnosa s Thyssenom. – Zahvaljujući tim sredstvima i uspješnom dovršetku postrojenja vlastitim snagama, a za što je ugovor potpisan s Thyssenom, uprihodovali smo šest milijuna eura kao penale. To su sredstva kojima Butoniga danas raspolaže i može uspješno okončati sve projekte a da ne opterećuje proračune jedinica lokalne samouprave, Županije ili Hrvatskih voda te da uspješno privede kraju izgradnju prve faze. Treba podsjetiti da je Zakon o vodama krajem prošle godine oslobodio Butonigu obveze vraćanja kredita Hrvatskim vodama u iznosu od 120 milijuna kuna i da su ta sredstva danas sastavni dio imovine i ukupnog kapitala Butonige, rekao je Antolović.

Direktor VSI-Vodovoda Butoniga Darko Bratulić dodao je da su oročena sredstva u iznosu od oko 48 milijuna kuna planom raspoređena za svoju namjenu, odnosno 18 milijuna kuna za vodospremu Gradole, devet milijuna kuna za drugu etapu trafostanice i nešto rezervnih sredstava koja će se moći koristiti namjenski za pokretanje jednako značajnog projekta, a to je projekt zaštite voda u malim naseljima, odnosno u zonama sanitarne zaštite.

– Zapravo je bio uspjeh sačuvati dio sredstava a da su istovremeno podmirene sve obveze prema dobavljačima i izvođačima radova i da Butoniga nema niti jednu otvorenu, nepodmirenu ili spornu obvezu prema onima koji su bili angažirani na realizaciji projekta. Jedan od mojih zadataka bio je isto tako sačuvati sredstva, a ne ih samo trošiti, rekao je Bratulić. Po završetku skupštine VSI-ja održana je redovna godišnja skupština Istarskog vodozaštitnog sustava (IVS) pa smo Bratulića, koji je direktor i ovog društva, upitali o čemu se raspravljalo. Bratulić je istaknuo da je razmatran i jednoglasno usvojen izvještaj o dosadašnjima aktivnostima Društva. Program izgradnje je tako razrađen da se temelji na Studiji odvodnje malih naselja iz 2000. godine koju je naručila Županija, a sufinancirale Hrvatske vode i ta studija je u najvećoj mjeri odredila prioritete. – Prema kriterijima, odnosno Studiji i Odluci o zonama sanitarne zaštite, prioritet su objekti u neposrednoj blizini sliva Butonige, iz područja izvora Sveti Ivan, kao što je primjerice Roč, i neki od objekata koji su u slivu izvora na Labinštini.

Podršku programu izgradnje, rekao je Bratulić, na jučerašnjoj su skupštini dale i Hrvatske vode. Skupština IVS-a je prihvatila inicijativu za stvaranje jedinstvenog sustava vodoopskrbe i vodozaštite u Istarskoj županiji.

U Koordinaciju je u ime IVS-a imenovan predsjednik Skupštine IVS-a Josip Flego te gradonačelnik Buzeta Valter Flego.

Galerija slika uz članak