NEWS
VALFRESCO 4 S
SPORTduo – s2

Turisti u Istri borave prosječno sedam dana

20.09.2006. 00:00; ; Početna / Gospodarstvo / Turisti u Istri borave prosječno sedam dana

 »Ovogodišnja turistička sezona u Istri bila je izuzetno uspješna, unatoč općoj ekonomskoj recesiji emitivnih turističkih tržišta Mediterana i unatoč lošim vremenskim uvjetima, posebno u kolovozu kada je bilo svega devet do deset sunčanih dana«, rekao je Denis Ivošević, pročelnik županijskog Odjela za turizam, predstavljajući obilježja sezone u prvih osam mjeseci ove godine. U pisanom izvješću kao primjer nepovoljne recesije posebno je izdvojena Njemačka, gdje je zabilježen pad standarda još od uvođenja eura, ali i zbog ukidanja 13. plaće, produljenja radnog staža te gotovo 5,5 milijuna nezaposlenih. Pročelnik Ivošević istaknuo je pojavu novih hotela s četiri i pet zvjezdica u Istri (preko 2.000 postelja), povećanje broja gostiju veće platežne moći, kao i porast cijena uzrokovan podizanjem kvalitete smještaja.

U prvih osam mjeseci u Istri je boravilo dva milijuna i 163 tisuće gostiju, što je devet tisuća manje nego prošle godine. Prosječna duljina boravka je sedam dana, lani je iznosila 6,9, a 2004. godine 6,75 dana. Ove je sezone u Istri najviše bilo posjetitelja iz Njemačke, 445 tisuća (no to je 13 tisuća manje nego lani), pa 408 tisuća Talijana (13 tisuća manje nego lani), 313 tisuća slovenskih gostiju (12 tisuća manje nego prošle godine). U porastu su tek Austrijanci (239 tisuća), pa Nizozemci (113 tisuća), Rusa je bilo 43 tisuće, koliko i Britanaca. Francuza je bilo nepunih 40 tisuća, Norvežana 8.500 itd.

S druge strane, u 2006. je ostvareno 15 milijuna i 190 tisuća noćenja, od čega 88 posto u tri ljetna mjeseca. Udjel Istre u noćenjima na nacionalnoj razini iznosi gotovo 34 posto i pomalo dostiže udio svih četiriju dalmatinskih županija. U Istri je za pripremu ovogodišnje turističke sezone uloženo više od 1,8 milijardi kuna ili oko 250 milijuna eura. Najviše, nešto više od milijarde kuna, čine ulaganja velikih hotelsko-turističkih tvrtki, dok su privatni iznajmljivači u tu svrhu uložili 50 milijuna, a agroturizam i ruralni turizam 15 milijuna kuna.

Veljko Ostojić, član Poglavarstava zadužen za turizam, naglasio je da su ove godine značajno bolji rezultati ostvareni u hotelima i turističkim apartmanima, gdje se i najviše ulagalo. U Istri je 13 hotela s četiri zvjezdice, a u Novigradu je izgrađen i prvi hotel s pet zvjezdica. Najviše je problema bilo u kampovima gdje je zabilježeno četiri posto manje gostiju nego prošle godine. Tih četiri posto značajno je utjecalo na ukupne rezultate jer se u kampovima ostvari preko 40 posto noćenja u Istri. Prema Ostojićevim riječima, razlozi pada su neulaganje u kampove, previsoke cijene, nedovoljni sadržaji, loša promocija, ali i – loši vremenski uvjeti.

»Turizam nam je živ i zdrav, s javnim vizijama razvoja«, rekao je istarski župan Ivan Jakovčić, naglasivši značaj dolaska Ryanaira u Pulu. Zauzeo se za zakonsku regulaciju tzv. turističkih zemljišta, ali i za bržu izgradnju golf igrališta od kojih će, kako je dodao, koristi imati i male agencije, kafići, pizzerije. Župan je i ovaj put naglasio važnost projekta »Brijuni rivijera« kojim će, tvrdi, potpuno nestati nezaposlenost u ovom dijelu Istre.

Prije nego je Poglavarstvo jednoglasno usvojilo odluku o osnivanju povjerenstva za provedbu nadmetanja za usluge izrade »Studije potrebe i opravdanosti eksploatacije mineralnih sirovina u Istarskoj županiji«, župan Jakovčić zauzeo se za nadzor u iskorištavanju kamenoloma.

»Svjedoci smo i divljačke eksploatacije iskorištenih kamenoloma koji su ružni ožiljci na tkivu Istre, poput onog u Raškom zaljevu. Ima dobrih tvrtki kao što je Kamen Pazin ili Ceste Pula, no ima i loših«, rekao je župan, dodavši da ova studija treba pokazati realne potrebe za kamenom, i u domaćem građevinarstvu, i za izvoz jer, kako je rekao, ne treba zaboraviti da je Venecija sva izgrađena od bijelog istarskog kamena. Nadovezao se Darko Lorencin, član Poglavarstva zadužen za odnose s javnim poduzećima, rekavši da dosad niti jedan kamenolom u Istri nije kvalitetno saniran.

Z. Angeleski, Glas Istre

Print Friendly, PDF & Email