VALFRESCO 1224 S

TRINAESTA ZBIRKA UČENIČKIH RADOVA “POZICA”

11.02.2010. 00:00; ; Početna / Kultura / TRINAESTA ZBIRKA UČENIČKIH RADOVA “POZICA”
633pozica3.jpg

Spojite preko osamdeset najboljih literarnih i likovnih ostvarenja nastalih protekle školske godine u osnovnim i srednjim školama Poreča, Zaboka i Crikvenice s trinaest godina prijateljstva i naslovnicom oslikanom veselim kistom vrhunskog umjetnika Vjekoslava Voje Radoičića.
Dobit ćete jedinstven, osebujan i bogat mozaik – novo izdanje PoZiCe, zbirke učeničkih radova nedavno prezentirane pred brojnom publikom na dječjem odjelu porečke Gradske knjižnice. Već više od desetljeća tri grada iz tri različite županije udružuju snage potičući literarno i likovno stvaralaštvo učenika oblikujući zanimljivu knjižicu koja je odraz kreativnosti, simbol prijateljstva i riznica u kojoj ostaju trajno sačuvani radovi nagrađeni porečkom nagradom Laurus Nobilis, zabočkom "Gjalski" i prvim mjestima na natječaju Grada Crikvenice.
U osebujnom triptihu ovaj se put našlo 50 najboljih literarnih radova na hrvatskom i talijanskom jeziku te 36 najboljih likovnih ostvarenja. Različitih dobi, od petog razreda osnovne škole do maturanta, mladi su se literati predstavili iznimno zrelim i uzbudljivim
ostvarenjima, u kojima su nizali svoja maštanja i osjećajno proživljavanje svijeta koji ih okružuje. Isprepliću se tu mašta, duhovite situacije, fantastika, elementi trilera, razmišljanja o životu, religiji, djetinjstvu, zavičaju, otkrivajući poetičnost mladenačkog stvaralaštva, snagu, optimizam, nemire i čežnje mladih prozaista.
Književno putovanje Pozice otvara snažna i dirljiva potraga za značenjem riječi zavičaj, potrage "u kojoj sam uporno pokušavala pronaći nešto slično onome o čemu mi je pričao nono, a pritom sam zaboravila da je svačiji zavičaj savršen i jedinstven", kako je opisuje Porečanka Nina Čuš, lani okrunjena nagradom Laurus Nobilis u kategoriji osnovnoškolskih
radova na hrvatskom jeziku.
Laganim, pitkim humorom odiše i rad Višnjanca Tonija Kukurina, koji je kroz duhovitu priču o kuhinji donosi portret svoje majke koja dok kuha "postaje okrugla i punašna poput crvene rajčice, zatim se izduži poput zelene tikvice i potom se rastopi kao premaz od marmelade na vrućoj, tek pečenoj palačinki."
Kuhinja i nezgode koje se tamo mogu dogoditi bili su inspiracija i za Porečanku Carlu Marion, nagrađenu "lovorikama" za svoj rad na talijanskom jeziku.
Esejistički prikaz nije baš čest u učeničkim radovima, ali za njega se odlučila nagrađena srednjoškolka Selma Selimović oživjevši veličinu književnog junaka iz romantizma.
Zabočki su se učenici predstavili šarolikom lepezom tema, od radova na dijalektu "Kako je zginula pucka" Mateje Tkalčević, do sjećanja iz djetinjstva pod nazivom "Pločica" Doris Herak i rada Marte Kurešić, priče o posljednjim danima Stepinčeva života kroz imaginarne stranice njegova dnevnika.
Crikveničani su se također dotakli zanimljivih tema poput "Ribarske priče iz malog mista" Luke Cvitkovića i pomalo andersenovske priče "Kovanica od pet kuna" Ivane Ban.
Bogat rječnik, pitoreskni opisi, osjetljivost za socijalne teme, život, smrt, rastanak, domoljublje – Pozica se još jednom pokazala kao kreativan odraz mladalačkog stvaralaštva, priča satkana od sitnih pričica, mozaik koji daje sliku osjećaja na prelasku iz idilične ljušture djetinjstva u tvrd, buran i složen svijet odraslih.

Vedrana HABEREITER, Glas Istre

Galerija slika uz članak