NEWS
VALFRESCO 4 S
SPORTduo – s2

Što znate o Brunu Valentiju ?

12.02.2010. 00:00; ; Početna / Lifestyle / Zanimljivosti / Što znate o Brunu Valentiju ?
998vijenac_01.jpg

U Zborniku Poreštine, knjiga 1 iz 1971. godine, dr. Ante Šonje je u tekstu "Spomenici Narodnooslobodilačke borbe Poreštine"  zapisao :
" Valenti Bruno ( 28. siječnja 1915. – 12. veljače 1945. ), od Vjekoslava rodom je iz Poreča. Bio je politički radnik, suradnik Mate Brnobića i glavni organizator omladinaca po selima Poreštine. Kao činovnik radio je kod advokata Burića. Neko vrijeme je djelovao na teritoriju Pule. Nijemci su ga uhvatili u Črvaru i strijeljali u predjelu Čimarata oko 500 metara uz cestu, južno od Črvara. U knjizi pokojnika na porečkom groblju upisan je kao Valentich. To prezime imaju brojne obitelji po selima Poreštine. Na mjestu njegove pogibije postavljena je spomen ploča".
Nadalje u istom tekstu nalazimo i :
"Komunisti su u drugoj polovini 1942. godine NOP počeli voditi organizirano, sa razgranatom mrežom povjerenika. Početkom 1943. godine Božo Kalčić je preko barba Mate Vlašića u NOP privukao dr Petra Burića i Matu Brnobića i to kao povjerenike za Poreč. Burić je sa svojim suradnicima : Matom Brnobićem , Matom Mekišom, Tomom Pilatom, Brunom Valentijem, Josipom Giustinianom Josipom Musizzom i Giovannijem Bazzarom osnovao prvi Narodnooslobodilački odbor za Poreč. Spomenuti je odbor djelovao pod teškim uvjetima. U gradu je bio stacioniran garnizon od 280 vojnika, jaka karabinjerska stanica, te grupa financa i naoružanih čuvara državnih šuma. Tu je bila jaka fašistička organizacija. Narodnooslobodilački odbor Poreča je u danima pred kapitulaciju Italije u gradu imao 60 organiziranih osoba narodne milicije, koji su bili spremni pružiti otpor fašistima ".
U "Zborniku Poreštine", knjiga 2 iz 1987. godine, Herman Buršić u tekstu " Narod Poreštine u borbi za slobodu i sjedinjenje s maticom zemljom 1918.-1945." zapisuje:
" U gradu Poreču ističu se antifašisti Matteo Bernobich, često zatvaran od talijanske policije. Zbog pripadanja Komunističkoj pratiji Italije Matteo Bernobich osuđen je u Trstu 17. ožujka 1936. godine, na 4 godine zatvora, kazna mu je smanjena, tako da se u Poreč vratio 1938. godin. Bruno Valenti, također zatvaran dugi niz godina, zatim ribar Gregorio Dubac, ribar Giovanni Sandri, zemljoradnik Antonio Blažević, Giuseppe Musizza, Josip Jelenić i Ivan Derić. Svi oni su zatvarani i progonjeni od policije".

Odabrao: R.V.Aleksić

Print Friendly, PDF & Email