Tragom informacije o eko otocima i odlaganju otpada na Poreštini
06.09.2010. 00:00;
;
Početna / Novosti / Svakodnevnica /
Jedan je čitatelj, kako navodi, prije nekoliko dana vidio kako radnici Usluge u isti kamion prazne kontejnere za staklo i plastiku s eko-otoka u Brionskoj ulici u porečkom naselju Špadići te se zapitao koja je svrha odvojenog odlaganja ako se otpad već u transportu izmiješa.
Direktor Usluge Rodoljub Kosić, međutim, kaže da sortiranje itekako ima smisla i ne poništava se pri transportu – pod uvjetom da građani pravilno odlože otpad. Dakle: staklo u zeleni, papir i karton u plavi, a PET i MET ambalažu (limenke i plastične boce) u žuti spremnik.
– Ono što je gospodin vidio, zbilja se tako i dogodilo. Naime, srijeda je prvi dan u tjednu kada se obilaze eko-otoci te se pokupe karton i papir, a šofer odmah prekontrolira stanje u drugim spremnicima. Ako ustanovi da je smeće toliko ispremiješano da se ne da selektirati – u spremnicima zna biti pločica, kućnog smeća, betona i drugoga – idućeg dana očistimo čitav punkt, kaže Kosić.
Čišćenje punkta zapravo znači da se sav sadržaj kontejnera isprazni u kamion i, umjesto na reciklaži, završi na hrpi na smetlištu, što je potpuno suprotno ideji eko-otoka, ali i intenciji svih koji se trude odgovorno odlagati i zbrinjavati otpad. Drugim riječima, ako netko zagadi spremnike, primjerice, kućnim smećem i pijeskom, poništava i trud svih koji su ranije u taj spremnik pravilno odložili otpad.
– Kada su spremnici pravilno popunjeni, tada dolazi kamion s pregradom, pa se u jedan dio prazni staklo, a u drugi plastika. Zna se dogoditi da i staklo i plastika budu pomiješani. U tom slučaju ih naši djelatnici u reciklažnom dvorištu – u nekadašnjoj Školjki – odvoje. No, u nekim slučajevima selekcija jednostavno nije moguća pa otpad završi na deponiju. Stoga opet apeliramo na građane da koriste eko-otoke kako treba, kaže Kosić.
Što se dalje zbiva s otpadom s eko-otoka, pod pretpostavkom da je pravilno sortiran?
– Staklo se odvozi u poseban boks na Košambri, odakle ga svakih 14 dana preuzima ovlašteni koncesionar. U svakoj turi odveze oko 30 tona stakla. Plastika se preša i balira u bale od 200 – 300 kilograma u reciklažnom dvorištu, a preuzima je pulski Metis i transportira do ovlaštenog koncesionara. Papir i karton se također baliraju i predaju ovlaštenoj tvrtki. Pritom Usluga dobiva tržišnu naknadu kojom pokriva vlastiti trošak, ističe Kosić.
Pored neodgovornog odlaganja, problema na eko-otocima ima još. Kontejneri nerijetko stradaju od sakupljača ambalaže iz sustava povratnih naknada, razbijaju se brave, a neki su prigovorili i nedostatku natpisa i uputa na kontejnerima na stranim jezicima, što u turističkom Poreču sigurno ne bi bilo naodmet.
– Odluka državnih vlasti po kojoj se donositeljima plastične ambalaže u trgovačkim lancima plaća naknada od pola kune nama je problem jer nam otežava organizaciju izuzimanja plastičnih boca na eko-otocima. Napokon, prikupljanje otpada je prvenstveno komunalna, a ne trgovačka djelatnost, veli Kosić. Ističe da ne postoji propis po kojem bi kontejneri morali biti obilježeni na stranim jezicima te da se iz slika na naljepnicama može jasno iščitati čemu je koji kontejner namijenjen.
Korisno je znati da se u žuti kontejner mogu odložiti limenke te plastične boce svih proizvođača pića, ali ne i prazne boce kuhinjskog ulja, omekšivača, deterdženata za posuđe niti motornog ulja, jer ih, po Kosićevim riječima, otkupljivač ne uzima. Uz to, boce trebaju biti čiste i bez čepova, što znači da se plastična ambalaža prije prešanja još jednom sortira u reciklažnom dvorištu. Otkupljivač preuzima prešani dio, dok se prljave boce i one nepogodne za otkup otpremaju na deponij.
M. Dodić, Glas Istre