Sumrak hrvatskih malih brodara?
Neumorni Valter Grubica, porečki brodar koji je uspio izboriti mjesto predsjednika sekcije brodara pri Hrvatskoj obrtničkoj komori, ne bi li snagom udruženih obrtnika pokušao osigurati konkurentnije uvjete poslovanja malih brodara, priprema posljednje manevre za odgodu kabotaže prilikom ulaska Hrvatske u Europsku uniju. Udruženi brodari tražili su da se u pregovorima s EU-om dogovori odgoda kabotaže (načela slobodnog pružanja usluga u pomorskom prijevozu unutar država članica EU-a) do 2014. godine, da bi imali vremena pripremiti flotu za konkurenciju na otvorenom tržištu. No, tresla se brda, a roditi se, izgleda, neće ništa.
– Krajem veljače predsjedniku HOK-a Mati Topiću stigao je dopis ministra vanjskih poslova i europskih integracija Gorana Jandrokovića iz kojega se može zaključiti da smo izvisjeli. Radi se o odgovoru na Topićevo pitanje o zaštiti malih brodara kroz odgodu kabotaže u kontekstu pregovora u 14. poglavlju, onom o prometnoj politici, kaže Grubica i pokazuje kopiju ministrova odgovora iz kojega je vidljivo da je još u travnju prošle godine utvrđeno »Zajedničko stajalište EU-a za poglavlje 14«, po kojem je odgoda kabotaže za hrvatske brodare neprihvatljiva, jer bi poremetila funkcioniranje unutarnjeg tržišta Unije. »Navedeno mišljenje Europska komisija ponovila je u nekoliko navrata tijekom tehničkih konzultacija s predstavnicima RH«, piše ministar Jandroković i navodi da bi se odgoda kabotaže mogla braniti kao izniman slučaj, ako hrvatski pregovarači uspiju dokazati da bi u protivnom nacionalno gospodarstvo bilo ugroženo, odnosno da bi se poremetilo unutrašnje tržište prijevoza.
»Uzimajući u obzir sve navedeno, ali imajući pritom u vidu važnost ovog segmenta tržišta za RH kao tradicionalno pomorsku i turističku zemlju, ističemo da će RH i njen pregovarački tim u daljnjem tijeku pregovora u ovome poglavlju nastojati osigurati režime koji neće ugroziti opstanak malih brodara na zajedničkom tržištu s danom pristupanja RH u EU. Pritom Vas pozivamo da, ako njima raspolažete, dostavite pregovaračkom timu jasne i precizno definirane podatke te druge argumente koji bi mogli biti od koristi prilikom daljnjeg obrazlaganja predmetnog zahtjeva za prijelaznim razdobljem pred Europskom komisijom«, piše u odgovoru ministra.
– Preostaje nam još tražiti razgovor s grčkim ambasadorom, da bismo od njega saznali kojim je argumentima Grčka uspjela prilikom pristupanja EU-u izboriti odgodu kabotaže u svojim vodama na 10 godina. To je, izgleda, posljednje što možemo učiniti da bismo osigurali preživljavanje domaće flote, premda mi se čini da je to trebao odraditi netko drugi, pogotovo zato jer i ministar u ovom odgovoru na nekoliko mjesta spominje značaj malih brodara, pomorsku i turističku orijentaciju Hrvatske, ali to je, čini se, samo na papiru, kaže Grubica. Zašto pregovaračkom timu nisu bili dovoljni argumenti da je domaća flota u prosjeku stara 50 godina, da mali brodari obnavljaju flotu kupujući talijanske brodove koje njihovi vlasnici mijenjaju nakon deset godina korištenja, da domaći brodari imaju neusporedivo veće ulazne troškove poslovanja, da imaju manja plovila od susjeda, da je održavanje brodova jeftinije u susjednim zemljama članicama EU-a, Grubica ne može odgonetnuti.
Njegov strah da je bitka izgubljena povećava i činjenica da u prijedlogu zakona o trošarinama nije jasno riješen i problem cijene goriva za male brodare, kako su tražili još prije nekoliko godina. Naime, u cijenu goriva uključena je naknada ili trošarina na autoceste pa hrvatski brodari gorivo plaćaju 60 posto skuplje nego njihovi kolege u Uniji, odnosno u susjednim pomorskim zemljama. Prije dvije godine Ministarstvo mora je putem izmjena Zakona o posebnom porezu na naftne derivate tražilo smanjenje cijene goriva za brodare, što je riješeno kroz potpore, odnosno povrat dijela novca potrošenog na gorivo. Međutim, kaže Grubica, u EU-u nema subvencija, dakle neće moći opstati ni ove kojima se sada pomaže brodarima.
– Da je država odmah prihvatila ozakoniti smanjenje cijene goriva, tu bismo razliku koristili za rekonstrukciju brodova, dakle obnovu domaće flote. Nisu to učinili onda, a nisu predvidjeli ni ovim novim zakonom o trošarinama, što znači da državi zapravo nismo važni. Državni tajnik za more Branko Bačić poslao je u Ministarstvo financija mišljenje o prijedlogu zakona o trošarinama u kojem je istaknut upravo zahtjev brodara pa ćemo vidjeti što će se dogoditi. Nažalost, izgleda da ćemo propasti u vlastitoj zemlji i prije pristupanja EU-u, i to zbog nebrige političara. Pokušali smo sve čega smo se mogli sjetiti, kontaktirali ministre, državne tajnike, saborske zastupnike, angažirali se kroz interesne i profesionalne udruge ne bismo li bili jači. Na kraju mi se čini da je sve na premijeru Ivi Sanaderu. Ako on kaže da nas treba zaštititi, čini mi se da će se onda svi na tome oznojiti. Ali, čime ga još uvjeriti da je važno sačuvati ovaj mali segment gospodarstva, pita Grubica.
S. Matejčić, Glas Istre