NEWS

Sindikati Plave Lagune i Riviera Adrie: Ne postoji gornja granica pohlepe, kao ni dno granice bijede

20.12.2012. 00:00; ; Početna / Gospodarstvo / Sindikati Plave Lagune i Riviera Adrie: Ne postoji gornja granica pohlepe, kao ni dno granice bijede
427sik3.jpg

Godišnje Skupštine članova sindikata u sindikalnim podružnicama u Plavoj Laguni u Poreču, 10. prosinca, i u Riviera Adrii u Rapcu i Poreču, 14. i 18. prosinca, kojima se odazvao velik broj članova, bile su prilika da se članove SIK-a upozna o pregovorima koji su započeti u turističkim kompanija i o očekivanim isplatama božićnice, odnosno povećanju materijalnih prava u 2013. godini, ali i o položaju hrvatskih radnika u situaciji kada je gospodarstvo u recesiji, a dijalog između Vlade i Sindikata na najnižu moguću razinu od osamostaljenja Hrvatske.

O tijeku kolektivnog pregovaranja članove Sindikata Istre i Kvarnera je upoznala predsjednica odbora za turizam SIK-a Marina Cvitić, naglasivši kako započeti pregovori u nekim turističkim kompanijama ne obećavaju usprkos rekordnoj turističkoj sezoni.

Povećanje plaća zanemarivo u odnosu na ostvarene rezultate

"Ovogodišnje povećanje plaće od svega 2 do 3% , u odnosu na ostvarene rezultate poslovanja, gotovo da je zanemarivo. Povećanje prihoda, GOP-a, ali i dobiti za prvih devet mjeseci ove godine, prema javno dostupnim podacima pokazuju dvoznamenkasto povećanje. Osim povećanog broja dolaska turista, tome su pogodovali i zakonski propisi (smanjenje doprinosa na plaću) čime poslodavci unatoč minimalnom povećanju plaća, nisu povećali ukupne troškove rada", navela je Civitić. i dodala kako će od 1. siječnja smanjivanje PDV-a na ugostiteljske usluge također umanjiti troškove poslovanja, čime će se povećati dobit, od koje za razliku od radnika, najveću korist imati će vlasnici, Uprava i menagement.

Poražavajuće su, kaže Cvitić, činjenice da se u jedinoj uspješnoj gospodarskoj djelatnosti u RH, koja puni Državni proračun i koja čiji je udio u BDP u RH gotovo 18%, imaju 17% niže plaće od prosjeka RH. Ponižavajući su, navela je, i prijedlozi poslodavaca o isplati „nagrada" za uspješno odrađenu sezonu koje u prosjeku iznose oko 150 kuna za sedam mjeseci, a kompanija za devetomjesečno razdoblje prikazuje dobit od gotovo 200 milijuna kuna. "Više je nego očito da predstavnici poslodavaca, tj. uprave štite samo interese vlasnika, te su postali profiteri koji su se odvojili od radnika", zaključila je.
Cvitić: Radnici zaslužuju bolji status

"Oni više ne razumiju potrebe radnika i ne znaju kako živi običan radnik. Njihovo je pravilo: Što manje troškova osoblja, to veća dobit za vlasnike, a njima veći bonusi i nagrade", zaključuje predsjednica odbora za turizam SIK-a, Marina Cvitić pitajući se, kakav je to moral i koji su argumenti za ponudu povećanja plaće od 1 do 2% ( 50 – 100 kuna mjesečno) u situaciji kada se ostvaruju dobiti u stotinama milijuna, u uvjetima galopirajuće inflaciji?

Stoga je Cvitić pozvala radnike na još veće sindikalno organiziranje i solidarnost; da zajedno, radikalnijim aktivnostima u špici sezone pokažu da turistički radnici zaslužuju bolji status od onog koji imaju. U protivnom će ionako narušeni standard radnika i dalje opadati, dok će se vlasnici samo bogatiti. "Ne postoji gornja granica pohlepe, kao ni dno granice bijede", istaknula je Cvitić.

Bulić: Ugovori o radu na određeno vrijeme su naveći mobbing nad radnicima

Predsjednik Sindikata Istre i Kvarnera Bruno Bulić veoma je oštro osudio ovu Vladu koja za razliku od bivše koja je pljačkala Državu, pljačka vlastiti Narod, a socijalni dijalog je na najnižoj mogućoj razini.

Fleksibilizacija radnog zakonodavstva koja se često spominje dovesti će samo do toga da će se radnici još lakše otpuštati i uz manje otpremnine, bit će obični robovi koji neće smjeti progovoriti jer će dobiti otkaz, kaže Bulić. "O kakvom lakšem zapošljavanju, govore?", pita Bulić, navodeći kako je 80% sklopljenih ugovora o radu posljednjih 10-tak godina sklopljeno na određeno vrijeme i to je, kaže, najveći mobbing nad radnicima. "Priče da je naše zakonodavstvo prekruto, ne drže vodu u situaciji kada je u posljednjih nekoliko godina 100 tisuća radnika izgubilo radna mjesta u posljednjih nekoliko godina", smatra Bulić.

Načelo funkcioniranja je da viša razina gazi nižu, kako bi zadovoljila razinu iznad sebe i tako zadržala pozicije

U turizmu pak, naglasio je predsjednik SIK-a, vlada moderni robovlasnički sustav. Postoje četiri hijerarhijske razine. Prva je razina uprava, druga su razina direktori sektora, treća direktori hotela, a četvrta su „šljakeri".

"Načelo funkcioniranja je da viša razina gazi nižu, kako bi zadovoljila razinu iznad sebe i tako zadržala pozicije. U turizmu stoga vlada mobing, koji se, međutim, ne prijavljuje. Radnik će spor dobiti, ali iduće sezone neće biti primljen", naglašava Bulić.

Bulić kaže kako ne postoje standardi rada u turizmu, koji se, iako je Hotelijerski fakultet u Opatiji definirao koliko radnika i koje stručne spreme treba biti u objektu s određenim brojem zvjezdica, ne primjenjuju jer to poslodavci ne žele, a Ministarstvo i Vlada se ni ne trude da ih prisile.

Rezultat toga je, kaže, da je turizam najveća nevidljiva tvornica invalida rada, što je jasno iz činjenice da radnici iznad 50 godina ne mogu izdržati nametnuti tempo rada te padaju na teret države.

Zapošljavanje radne snage iz Rumunjske i Bugarske

Ulaskom Hrvatske u Europsku uniju u hrvatskom će turizmu početi zapošljavanje radne snage iz Rumunjske i Bugarske, pa se postavlja pitanje čemu Strategija razvoja hrvatskog turizma koja predviđa povećanje hotelskih kapaciteta.

Predstavnica Svjetske turističke organizacije na Danima hrvatskog turizma koji su pred dvije godine održani u Rovinju je kazala kako u turizmu nije dopušteno da „stranac dolazi u moj zavičaj i stvara profit s radnicima koji nisu iz mog zavičaja" te da „nije dopušten nikakav zahvat u prostoru, ako on nije u interesu stanovništva", citirao je Bulić.

Međutim, zabrinjava nas što je danas Vlada stala na stranu kapitala te će se Strategijom dovesti do toga da ćemo mi dati zemlju, a stranci ovdje izvlačiti profit, uz nekontroliranu betonizaciju. Nije ni čudno da se Vlada postavila na stranu kapitala jer je nekoliko ministara s plaćama od 50 tisuća kuna došlo na ministarske plaće od 20 tisuća kuna, pa nije teško zaključiti kako su došli "odraditi posao za krupni kapital, istaknuo je na kraju predsjednik Sindikata Istre i Kvarnera Bruno Bulić.

istarski.hr

Galerija slika uz članak

Print Friendly, PDF & Email